Kako urediti utiliti

17. 8. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko

utiliti, shranjevanje, shramba

Kam pospraviti večje gospodinjske aparate, kot je sesalnik ali pa lestev, smučarsko opremo, čistila … in stvari, ki jih potrebujemo redko, a vseeno ne moremo brez njih v gospodinjstvu? Odgovor se skriva v utilitiju ali shrambi.

Nekoč je bila ob kuhinji špajza – hladen prostor, kjer so bila shranjena živila in gospodinjski pripomočki. Danes ji pravimo shramba. V sodobnih hišah in večjih stanovanjih se načrtuje tudi tovrsten prostor, a velikokrat funkcijo nekdanje špajze v novih kuhinjah opravljajo visoke shranjevalne omare. Tam je dovolj prostora za shranjevanje majhnih gospodinjskih aparatov in pripomočkov kot tudi živil, ki jih imamo na zalogi.

Utiliti je dobro načrtovati skupaj s preostalimi prostori v hiši ali stanovanju. FOTO: United photo studio/ Shutterstock

Za začetek načrt o uporabi

Če je v našem domu dovolj prostora, je pametno načrtovati tudi dodatni prostor za shranjevanje – utiliti. Utiliti je nekakšen gospodinjski prostor, namenjen pranju in likanju perila, gospodinjskim opravilom in tudi shranjevanju garderobe in drugih stvari, ki jih redkeje uporabljamo.

Utiliti je dobro načrtovati skupaj s preostalimi prostori. Če bosta v njem tudi pralni in sušilni stroj, boste namreč potrebovali tudi vodovodne in elektro inštalacije, ki jih je dobro urediti vnaprej. Prav tako je treba poskrbeti za prezračevanje, še zlasti, če bo v utilitiju sušilni stroj. Zato premislite, za kaj vse ga boste uporabljali, na podlagi tega pa izberite opremo.

Kaj vse sodi v utiliti? Pralni in sušilni stroj, likalna deska, šivalni stroj, pult z umivalnikom, košare za perilo, dovolj odprtih polic za shranjevanje in odlaganje stvari, pa tudi kakšna zaprta omara in predalnik. Kaj in koliko opreme bo v utilitiju, je odvisno od njegove velikosti. Pri umestitvi opreme pazimo na ergonomijo, da je vse na dosegu rok, ne prenizko in ne previsoko. Oprema naj bo funkcionalna in preprosta.

V majhnem utilitiju tako kot v kopalnici postavimo pralni in sušilni stroj drug na drugega, delovni pult je lahko izvlečen, druge reči pa še bolj skrbno zložimo in premislimo, kam jih postavimo. Podobno kot v drugih prostorih stanovanja, tudi v majhnem utilitiju izkoristite vsak centimeter. Tudi tu je dobrodošla oprema, narejena po meri.

Nikakor naj ne postane to prostor za odslužene kose pohištva. Veliko lažje se boste spravili k likanju, če bo prostor tudi na pogled prijeten in urejen. Bela barva v kombinaciji z lesom bo ustvarila topel interier todi za tovrstna gospodinjska opravila. Ne pozabite na kakšno lepo sliko, ki jo obesite na steno, ali okrasno ločnico, če ima utiliti naravno svetlobo. Če je dovolj prostora, pa naj se v njem znajde še počivalnik. Včasih se je treba med delom tudi spočiti.

Za shranjevanje lahko izkoristite dolg hodnik ali predsobo, kamor vgradite omare po meri. FOTO: PHOTOCREO Michal Bednarek/ Shutterstock

Utiliti v omari

Ko v stanovanju ni prav veliko prostora, za shranjevanje uporabimo vse skrite kotičke. Za shranjevanje lahko izkoristite dolg hodnik ali predsobo, kamor vgradite omare po meri. Paziti je treba le pri načrtovanju notranjosti in v določenem delu omare pustiti dovolj razmika med policami, da boste lahko pospravili tudi večje stvari, kot je likalna deska.

Pomembno je tudi globine vgradne omare z drsnimi vrati. Navadno jo določimo glede na razpoložljivi prostor in stvari, ki jih imamo namen shranjevati v omari. Za shranjevanje oblačil na obešalnikih, na primer srajc in oblek, potrebujemo najmanj globino 60 cm, da se ne mečkajo in ne drsajo po vratih. Toliko centimetrov pa je dobro imeti tudi za shranjevanje drugih reči. A če je prostora manj, lahko omaro postavite tudi z globino 50 centimetrov. Če boste v njej shranjevali na primer čevlje, je priporočljiva globina 35 cm, prav tako morajo biti razmiki med policami različni oziroma prilagojeni višini čevljev.

Tudi v omari, ki nadomešča utiliti, so dobrodošli predali, ki so optimalna rešitev za drobnarije, ki jih je težko urediti na polici.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE