Pri opremljanju majhne kopalnice je dobro poiskati pomoč arhitekta, ki nam bo svetoval, kako najbolje zasnovati prostor, ki ga imamo na voljo. Zlasti pri prenovi se namreč lahko pokaže precej omejitev, ker je treba postavitev elementov prilagoditi obstoječim dovodom in odvodom vode. Najprej premislimo, kaj zares potrebujemo, kakšne so naše navade in ne nazadnje, kaj lahko umaknemo kam drugam v stanovanju. Pralni in sušilni stroj, plinsko peč in podobne naprave je, če je le mogoče, priporočljivo prestaviti drugam. Pralni stroj denimo lahko namestimo v kuhinjo ali ga skrijemo v omaro na hodniku. Kopalna kad običajno zavzame preveč prostora, zato jo v takih primerih nadomestijo s kabino za prhanje.
Arhitekti običajno tistim, ki se lotevajo opremljanja ali prenove majhne kopalnice, svetujejo čim bolj izčiščeno ureditev in minimalistično oblikovano keramiko. Preveč barv in preveč predmetov jo bo naredilo še bolj zapolnjeno in majhno. Nekaj prostora lahko prihranimo z izbiro sanitarne opreme manjših mer, proizvajalci namreč ponujajo posebne serije elementov, ki so namenjeni prav za majhne kopalnice. Prav tako je dobro, da se vrata odpirajo navzven in ne navznoter, kakor je v navadi, saj potem prostor za njimi ostane neizkoriščen. Poleg tega naj bi bilo v takšni kopalnici čim manj omar, ki bi jo utesnile, nadomestimo jih lahko z nekaj policami, tudi radiator naj bo čim ožji.
Na videz prostora nedvomno vplivajo barve. Bolj kot temne in žive, ki lahko ustvarjajo občutek utesnjenosti, so primerne svetle, umirjene, ki prostor navidezno povečajo. V majhni kopalnici najbolje deluje enotna površina na stenah in tleh, in sicer v svetlih ali pastelnih odtenkih. Tako se zabrišejo meje in vse je videti večje.
Na občutek prostornosti vpliva tudi format keramičnih ploščic. Za majhen prostor niso primerni niti velikanski formati niti drobni mozaiki. Premajhne ploščice, kot je mozaik, ga bodo zaradi fug navidezno še pomanjšale, enako bodo delovale prevelike. Za majhne kopalnice tako strokovnjaki priporočajo ploščice velikosti med 30 x 30 in 60 x 60 cm in v sijaju. Za prijeten ambient lahko kombinirate tudi manjše in večje ploščice. Lahko ste bolj drzni in po tleh položite vzorčaste, a potem naj bo preostala oprema preprosta, da ne bo prostor prenatrpan z vzorci in barvami. Namesto keramike lahko uporabite tudi tapete za kopalnice, pralno barvo ali dekorativni beton.
Če se odločite za umirjene odtenke tal, sten in pohištva, lahko živahnejše barve vnesete z dodatki in vzorci na brisačah, kopalniški preprogi in na drugih predmetih. Za popestritev lahko poskrbite tudi s tapeto, ki jo umestite na eno steno. Modni so živahni džungelski vzorci.
Posebno pozornost je treba tudi v kopalnici nameniti osvetlitvi. Kakovostna in pravilno nameščena osvetlitev lahko spremeni še tako temačen prostor, kakršne so običajno majhne kopalnice, zlasti če nimajo okna. V tem primeru je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za več virov umetne svetlobe. Opravila, kot so ličenje, britje, oblikovanje pričeske, zahtevajo dobro osvetlitev. Ogledalo, ki je nad umivalnikom, osvetlimo tako, da bo svetloba padala na obraz s strani. Priporočljivo je, da je luč na desni in levi strani ogledala, a moramo biti previdni pri moči osvetlitve. Lahko izberemo svetila, pri katerih se da nastavljati jakost. V majhni kopalnici lahko dobro osvetljeno ogledalo nadomesti celo osrednjo stropno luč. Poleg glavne osvetlitve lahko, če je dovolj prostora, uporabimo tudi dekorativne luči ali ambientalno osvetlitev. Prav tako osvetlimo kabino za prhanje.
Pri ustvarjanju občutka prostornosti v kopalnici ne pozabite na ogledala. Ta odbijajo in razpršijo svetlobo, zato prostor navidezno povečajo, dovolj velika ga lahko celo podvojijo. Za takšen učinek je treba postaviti res ogromno ogledalo, ki zavzema polovico ali kar celo steno.