Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Kuhamo zunaj: Piknik na domačem vrtu

Poletje privabi na plano tudi ljubitelje hrane na žaru. A ta ni nujno pripravljena le na piknikih; vrtni kamin, žar ali kar celotna kuhinja na prostem lahko najde svoje mesto na domačem vrtu. Kaj od tega bomo izbrali, je odvisno od prostora, ki ga lahko odmerimo kuhanju na prostem, in seveda od naših želja. Pri tem ne smemo pozabiti na estetski vidik, zato je dobro, da to načrtujemo skupaj s celotno zasnovo terase in vrta.
Foto: arhiv podjetij
Foto: arhiv podjetij
M. W.
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 19:01
6:50

Zelo pomembno je, da se že med načrtovanjem vrta odločimo, ali bomo imeli letno kuhinjo ali zgolj premični žar. Za ureditev letne kuhinje potrebujemo inštalacije, vodovodno in električno napeljavo, za žar pravzaprav nobenih. Že zato je dobro, da vemo, kaj bomo imeli na vrtu. Če se, recimo, za letno kuhinjo odločimo pozneje, ko so drugi deli vrta že urejeni, bomo imeli precej več stroškov in dela, lahko pa se tudi zgodi, da ne bomo dosegli tako dobrega učinka, kot bi ga, če bi jo načrtovali že od začetka. Ker gre za precejšen poseg, saj je treba speljati tudi inštalacije, se lahko zgodi, da zamisel niti ne bo izvedljiva, zato je toliko pomembnejše, da se za to odločimo med načrtovanjem vrta. Pri načrtovanju vnaprej bodo lahko vsi deli vrta bolj funkcionalno in estetsko zasnovani. Za občasno kuhanje ali piknike so dovolj le žar, pomivalno korito s tekočo vodo in manjši pult. Če pa nameravamo kuhinjo v poletnih dneh veliko uporabljati ali z njo celo nadomestiti tisto v hiši, bomo potrebovali skoraj vse, kar sicer uporabljamo v kuhinji. Marsikdo se odloči za vmesno različico letne kuhinje, ki obsega žar, pult in pomivalno korito.

Vrtni kamini

Za pripravo hrane na prostem je ena od možnosti vrtni kamin. »V grobem bi lahko kamine razdelili na tipske in kamine, izdelane po naročilu za zunanje letne kuhinje. Kamini se razlikujejo tudi po materialu, iz katerega so izdelani, in temu posledično izbiri vrste goriva. Vsi kamini so primerni za oglje in plin, kamini iz obstojnejših materialov pa tudi za kurjenje z lesom. Pri kaminih, ki so izdelani po naročilu, se lahko dodatno vključi krušni vložek za peko kruha ali pic,« pojasnjuje Doris Turk iz podjetja Kamini Kočevar.

Izbor kamina je odvisen od razpoložljivega prostora in načina uporabe. Sogovornica pravi, da priporočajo sestavljiv program, pri katerem se vrtni kamin sestavi po željah uporabnika. Ta lahko poleg kamina obsega še element z umivalnikom, plinskim gorilnikom, plinskim žarom in odlagalno površino. Novi na trgu so vrtni kamini, pri katerih se lahko v istem kurišču za peko uporabljata plin in oglje, pri nekaterih modelih tudi drva. »Plinski gorilnik lahko spremenite v pladenj za oglje in izberete način peke, ki vam v danem trenutku ustreza,« še dodaja Turkova.

Seveda se postavi vprašanje, kaj potrebujemo za ureditev oziroma postavitev takšnega vrtnega kamina. Za montažo oziroma postavitev vrtnega kamina potrebujemo ravno ojačano (betonsko) podlago, odgovarjajo v podjetju Kamini Luzar. Izbrani prostor, na katerega bomo umestili kamin, pa bi moral biti tam, kjer se iz njega ne bo dimilo na sosedovo teraso ali vrt. Na pokriti terasi je treba poskrbeti za primeren odvod dima, izdelati je treba dimni kanal. Dodatnih inštalacij ne potrebujemo, razen če želimo imeti na primer tudi pomivalno korito. Potem je treba urediti inštalacije za vodo.

Najmanjša dimenzija prostora za postavitev kamina je 70 x 50 cm. Tisti z nekaj zidarskimi veščinami se lahko postavitve vrtnega kamina lotijo sami. »Montaža tipskih kaminov je preprosta, elementi se zlagajo skupaj in lepijo z lepilom. Pomembno pa je, da je podlaga ustrezno pripravljena,« pravi Doris Turk in dodaja, da za izdelavo letnih kuhinj priporočajo najem usposobljenega mojstra.

Vrtni kamini niso pretirano občutljivi za vremenske vplive, saj so narejeni tako, da kljubujejo soncu in poletnim nevihtam. Za daljšo življenjsko dobo pa priporočajo, da jih v jesenskih in zimskih mesecih, ko jih ne uporabljamo, primerno zavarujemo.

Vrtni žari

Za peko na prostem imamo na voljo več vrst žarov, med njimi tudi nekaj ličnih prenosnih, ki jih je mogoče postaviti na mizo ali pult. Katerega bomo izbrali, je odvisno od tega, kako pogosto bomo pekli na njem in za koliko ljudi, pa tudi, ali želimo prenosnega ali fiksnega ter s čim bomo kurili na njem.

Žare na lesno oglje dobimo v številnih različicah: preprost okrogli žar z majhno površino za peko, žarni voziček ali kroglasti žar, ki lahko, če zapremo pokrov, deluje kot pečica na vroč zrak. Plinski žar nam peko močno olajša, saj hitro ustvari enakomerno vročino, poleg tega se iz njega ne kadi.

Lahko izberemo različico iz litega železa, ki ima spredaj zračne odprtine za uravnavanje toplote, rešetko pa je mogoče nastaviti na različne višine. Priljubljeni so še žari v višini delovnega pulta, zlasti za peko hrane za večje družbe. Nekateri modeli so opremljeni z različnimi dodatki, ki jih izberemo glede na to, za kaj in kako pogosto bomo žar uporabljali. Če smo se odločili za plinski ali električni žar, se nam ne bo treba ukvarjati z izbiro kuriva, sicer pa imamo na voljo les, oglje, oglene brikete, lesne brikete.

Še ena možnost se ponuja za tiste, ki si želijo kuhati na prostem, to je umestitev prenosnega indukcijskega kuhališča. To je lahko enojno ali dvojno prenosno indukcijsko kuhališče z upravljanjem na dotik. Oba modela sta primerna za uporabo na mizi ali na prostem, le paziti moramo, da uporabljamo posodo, ki je primerna za uporabo na indukcijskih kuhališčih. Prenosne indukcijske plošče so tanke in preproste za shranjevanje, saj ne zavzemajo veliko prostora. Če jo bomo uporabljali na terasi ali v letni kuhinji, potrebujemo električni priključek, prav tako jo bomo morali zaščititi pred vremenskimi vplivi.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine