Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Kuhinje: Odraz življenjskega sloga

Temno pohištvo, temne stene, les, odprte police, kovinski detajli v črni barvi, temne armature – to so nekateri poudarki v novih kuhinjah, ki naj bi v prihodnjih letih prišle tudi v naše domove. Kakšna je torej kuhinja prihodnosti? Na to vprašanje so poskušali odgovoriti na sejmu kuhinj LivingKitchen, ki so ga pred kratkim pripravili v nemškem Kölnu.
21. 2. 2019 | 08:07
22. 10. 2024 | 05:48
4:28

S kuhinjo prihodnosti se je na kölnskem sejmu ukvarjal švicarski oblikovalec Alfredo Häberli. Po njegovem bo še naprej ostala pomembno družabno središče naših domov, ali kakor pravi, središče holističnega bivalnega prostora. Razmišljanje in raziskovanje o tem ga je popeljalo v otroštvo, ko je več časa preživel v kuhinji kot dnevni sobi, saj so se njegovi starši ukvarjali s hotelirstvom in restavracijami. »Kuhinja je duša doma. Ognjišče, ob katerem se zbere družina,« pravi oblikovalec, po mnenju katerega bo na oblikovanje kuhinj vplivala tudi delitvena ekonomija. »V zadnjih letih se je njihovo oblikovanje osredotočalo zgolj na estetiko, na to, da je vse lepo pospravljeno v omarah, in na aparate, ki so vgrajeni ali skriti.« Po njegovem bomo morali razmisliti o preoblikovanju življenja, ne zgolj kuhinj. V oblikovanju, pravi, ni več le poudarek na estetiki in lepoti, ampak ga vse bolj razume kot odnos do stvari. Kuhinja je zanj dokaz, da so v resnici pomembne stvari v življenju trajne.

Še vedno središče doma

Na kakovostnih in trajnih materialih je poudarek tudi v novih kuhinjah. V ospredju so naravni materiali, s katerimi vnesemo v stanovanje domačnost in toplino. Veliko je lesa (na primer orehovega, hrastovega in tudi drugih temnejših vrst), največkrat v kombinaciji s kamnom, marmorjem in kovino, iz katerih so izdelane delovne površine.

Ta prostor tudi po novih smernicah ostaja središče družinskega dogajanja, ki ni omejeno le na pripravo hrane in prehranjevanje, ampak gre za druženje ob hrani in nasploh skupno preživljanje časa, ko smo doma. Prostor, odmerjen zanjo, je razmeroma velik, vsaj na razstavnih prostorih podjetij. Tako je vanjo lahko vključen ogromen delovni otok, na katerem so shranjevalne, delovne in kuhalne površine.

!!galerija!!


Zelenje in temne barve

Že nekaj sezon so nepogrešljive tudi visoke omare, ki jih zapirajo gladke površine z dodatkom stekla, skozi katero se vidi vsebina. Veliko je odprtih polic, na katerih ne smejo manjkati rastline. Na slednje najbrž vplivajo tudi družbena omrežja.

Prav bujne zelene rastline so trend, ki se je v zadnjih letih udomačil v kuhinji. Začelo se je z dišavnicami in zelišči, ki so jim namenili niše na delovnih pultih in delovnih otokih, zdaj se zelene lončnice bohotijo vsepovsod, lahko visijo izpod stropa v izvirnih okrasnih loncih, lahko so postavljene na police ali v visokih okrasnih posodah na vidnih mestih.

Pa še en trend je popolnoma prevladal – temne barve. Nove kuhinje so v glavnem temne: od črne, antracitne do sive. Največkrat so v matirani izvedbi. Temne pa niso le ličnice, ampak tudi celoten ambient, v katerega oblikovalci umestijo kuhinjsko pohištvo. Nekaj živahnosti in domačnosti vnašajo izbrane vrste lesa, ki se pojavljajo tako na spodnjih kot zgornjih omaricah ter vgradnih shranjevalnih omarah.

V črni barvi so tudi kovinski deli, na primer police, črne so lahko pipe in pomivalna korita. Le tu in tam skoraj preseneti kakšna bela izjema, ki opominja, da ta barva še ni povsem pozabljena. Drugih odtenkov je zelo malo. Čeprav se na prvi pogled zdi, da v majhne prostore ne sodijo temne kuhinje, ni povsem tako. Delujejo elegantno in izčiščeno, nikakor ne hladno. V manjših prostorih črno kombinirajo z lesenimi površinami in belo barvo, nekaj zračnosti pa dodajo odprte police.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine