Danski arhitekt in oblikovalec Arne Jacobsen (1902–1971), ki velja za utemeljitelja danskega modernizma, je avtor znamenitih naslanjačev z imenom Egg (Jajce) in Swan (Labod). Oba je oblikoval leta 1958 za opremo hotela SAS Royal v Københavnu, ki velja za prvi dizajnerski hotel. Jacobsen je pravzaprav zasnoval vse od same zgradbe do kljuk na vratih. Stavbo je naročilo letališko podjetje Scandinavian Airlines System (SAS) in naj bi simbolično predstavljala vrata v Skandinavijo za vse, ki potujejo na Dansko, Švedsko in Norveško. Hotel, ki je bil zgrajen kot del letališkega terminala, je imel 20 nadstropij in v času, ko je bil zgrajen, predstavljal najvišjo zgradbo v Københavnu. Danes od njega razen zunanjosti ni ostalo veliko. Gostom je na razpolago zgolj ena originalna soba z oznako 606, ki je urejena tako, kot si jo je zamislil Jacobsen.
Posebna izdaja ob 60. rojstnem dnevu
Podjetje Fritz Hansen fotelja Egg in Swan izdeluje še danes. Arne Jacobsen je pravzaprav svetovno slavo in svoje mesto v zgodovini oblikovanja doživel s foteljem Egg, ki po mnenju strokovnjakov predstavlja kakovost izdelave, izvirnost in ekskluzivnost. Fotelj Egg je v tem času dobil številne preobleke v različnih materialih in barvah. Ob petdesetem rojstnem dnevu, na primer, ga je s tehniko krpanke preoblekel danski umetnik Tal R. Nastalo je 50 unikatnih naslanjačev, ki jim pečat daje pisana kombinacija vzorcev in barv.
Za šestdeseti rojstni dan omenjenih dveh foteljev so prav tako pripravili posebno izdajo in kolekcijo dodatkov. Fotelja so odeli v nežni odtenek pravega usnja, postavili pa na podstavek, prevlečen z 23-karatno zlato prevleko. Tako usnje kot zlata prevleka bosta z leti dobila patino, ki bo foteljema dala svojevrsten pečat. Skupina oblikovalcev v podjetju Fritz Hansen, ki je pripravljala omenjeno posebno izdajo foteljev, je preučila tudi to, kako se bosta materiala starala, kako bosta videti po nekaj letih ter kakšen občutek in vonj bosta puščala ob tem. Izdelali so ju v omejeni izdaji, tako je od 1. februarja na prodaj 1.958 foteljev Egg in Swan.
Ob tem pa so izdelali še tri dodatke, ki sodijo k foteljema: talno svetilo, tabure, ki ga je oblikovala oblikovalka Cecilie Manz, in pregrinjalo iz merino volne.
Med arhitekturo in oblikovanjem
V podjetju Fritz Hansen so ob tej priložnosti zapisali, da sta Egg in Swan več kot le brezčasna stola ali fotelja, ki sta svojo pot začela v garaži Jacobsena, končala pa med ikonami in se zapisala v zgodovino oblikovanja. Arne Jacobsen je imel izjemen talent, saj se je lahko lotil česar koli od arhitekture do oblikovanja. Čeprav je avtor številnih zanimivih zgradb (na primer šola Munkegard, Danska nacionalna banka v Københavnu, St. Catherine's College v Oxfordu), ga marsikdo bolj pozna po kultnih stolih, ki so se zapisali v zgodovino oblikovanja in postali klasiki. Prav omenjena fotelja pa predstavljata, kot še pravijo, bistvo njegovega dela in njegove vloge v danskem oblikovanju. Pri delu je bil perfekcionist, ki je težil k popolni formi. To je kazal tudi tako, da je pogosto projektiral ne samo stavbo, temveč tudi vso notranjo opremo. Kot arhitekt je gradil monumentalna in veličastna poslopja, kot oblikovalec pa si je privoščil ravno nasprotno filozofijo, poznali pa so ga tudi kot ljubitelja narave in botanika ter skrbnega družinskega človeka.