Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Les, ki prenese tudi morsko vodo

Tikov les, ki je priljubljen za vrtno pohištvo in zunanje talne obloge, je zelo obstojen in ima dolgo življenjsko dobo. Ali veste od kod izvira?
Foto: Ahmad Tbakhie/Shutterstock
Foto: Ahmad Tbakhie/Shutterstock
23. 8. 2024 | 08:22
22. 10. 2024 | 22:16
3:44

Vrtno pohištvo in drugo pohištvo ter talne obloge, ki si jih omislimo za zunanje prostore, morajo prenesti različne vremenske vplive, vse od vročih sončnih žarkov do dežja in soli, če je terasa ob morju. Pred nakupom bi morali zato še temeljiteje premisliti, kaj izberemo. Za zunanje terase se uporabljajo različne vrste lesa z zelo različnimi lastnostmi. A priporočljive so tiste vrste lesa, ki so odporne proti klimatskim spremembam in škodljivcem, kar jim posledično zagotavlja dolgo življenjsko dobo oz. trajnost, ob tem morajo imeti tudi visoko dimenzijsko stabilnost.  Marsikateri strokovnjak med to pestro izbiro priporoča tikov les.

Tikovina se že od nekdaj uporablja za izdelavo ladijskih palub.
Foto: RMFurqan/Shutterstock
Tikovina se že od nekdaj uporablja za izdelavo ladijskih palub. Foto: RMFurqan/Shutterstock

A ves tropski les, ki mu pravijo tik, ni enako kakovosten in vzdržljiv. Kako vemo, kateri je boljši? Kakovost lesa je odvisna od geografskega izvora in starosti. Najbolj cenjen je tik z botaničnim imenom Tectona Grandis. Rastišče tika se razprostira od nižjih gozdnih površin južne Azije, Indije, preko Burme do Vietnama. Zaradi plantažnega gojenja se je njegovo rastišče zelo razširilo, in sicer ga najdemo na indonezijskih otokih, ekvatorialnem predelu Afrike, v srednji Ameriki, zlasti pa v Ekvadorju.

Drevo v idealnih razmerah zraste tudi do 45 metrov visoko, deblo pa ima lahko premer do 1,5 metra. Drevo ima majhne, dišeče bele cvetove, ki so razporejeni v goste grozde na koncu vej. Svež tikov les je zelenkasto rumene barve, po sušenju postane rumeno do temno rjav. Burmanska in tajska tikovina je temnejša, indonezijska pa svetlejša.

Drevo v idealnih razmerah zraste tudi do 45 metrov visoko, deblo pa ima lahko premer do 1,5 metra.
Foto: Dinar Budiman/Shutterstock
Drevo v idealnih razmerah zraste tudi do 45 metrov visoko, deblo pa ima lahko premer do 1,5 metra. Foto: Dinar Budiman/Shutterstock

Najbolj zaželen je naravni burmanski tik. Tikovina naravnega izvora je najboljša, ker je stara in vsebuje veliko količino olja. Star naj bi bil vsaj 60 let, da je vsebnost olja dovolj velika in je zares odporen proti soncu in dežju. Prav tako mora biti tudi pravilno žagana, da res lahko pričakujemo največ od tega lesa.

Plantažni tik raste hitreje, njegova gostota je približno 30 odstotkov manjša, prav tako tudi vsebnost olja, zlasti zaradi sečnje mlajših dreves.

Tikov les na zraku posivi. 
Foto: HY-DP/Shutterstock
Tikov les na zraku posivi. Foto: HY-DP/Shutterstock

Tikov les odlikuje visoka dimenzijska stabilnost, se ne krivi in spada med zelo trajne ter obstojne vrste lesa. Na zraku pod vplivom UV-žarkov in kisika posivi. Spada med trde vrste lesa s specifično težo približno 1000 kg/m3. Zaradi velike gostote je izjemno obstojen in ima zelo dolgo življenjsko dobo. Nasploh zaradi svojih lastnosti ne potrebuje dodatne kemične zaščite. Lakiranje in prekrivni premazi niso primerni, saj zaprejo pore lesa, ki s tem izgubi naravni videz. Vrtno pohištvo iz tikovega lesa je na primer dobro dvakrat na leto očistiti z milnico ali s posebnim čistilom za tikovino. Če nočemo, da posivi, ga premažemo s tikovim oljem ali drugim zaščitnim premazom za tikovino.

Tikovina dobro prenaša tudi sol, zato jo že od nekdaj uporabljajo za izdelavo ladijskih palub.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine