Mansarda je zahtevna za načrtovanje, a rešitve so lahko dobre in zanimive, z bogatim volumnom in čudovitimi razgledi. Načrtovanje in opremljanje podstrešnega stanovanja se z vidika funkcionalnosti ne razlikuje bistveno od načrtovanja običajnega, vendar oblika prostora omogoča drugačne rešitve. V stanovanju pod streho imamo navadno možnost fleksibilnejšega razporejanja prostora, odprt tloris, ki ga dopušča nosilna konstrukcija ostrešja z nosilnimi stebri brez masivnih predelnih sten. Kjer je konstrukcija lesena, imajo odkriti tramovi in nosilni stebri še poseben čar. Zaradi višine pa lahko mansardo uredimo v dveh ali celo več etažah.
Shranjevalne površine
Funkcionalne površine običajno razporedimo okrog jedra, ki je visoko in ima stojno višino, shranjevalne površine in postelje, predalnike, police za knjige pa pomaknemo na robove in ob stene pod poševnino. Tako površine, kjer je normalna stojna višina, ne zapolnimo s preveč pohištva. Najbolj funkcionalna rešitev, da izrabimo dele pod poševnino, so vgradne omare, ki imajo lahko drsni ali klasični način odpiranja in se zlijejo s steno. Sodobna drsna vrata in okovje zanje omogočajo izvedbo kotnih sistemov in poševnih drsnih vrat, kar pomeni, da lahko z njimi zapremo še tako nestandardne niše in kote. Poleg tega da je prostor popolnoma izkoriščen, postane še funkcionalen, eleganten in udoben.
Seveda lahko izberemo tudi nizke tipske elemente, namenjene za dnevno sobo, predalnike in odprte police. Te so zadnje čase pogosto kombinacija odprtih in zaprtih kubusov, ki jih lahko poljubno razporejamo in uporabimo v različnih prostorih, tudi na primer v predsobi, kopalnici ali spalnici.
Kuhinja in jedilnica
Večina sogovornikov, to je stanovalcev v mansardah, pravi, da so kuhinjsko opremo po meri naročili pri mizarju. Le tako je mogoče popolnoma izkoristiti prostor, namenjen kuhinji, zlasti v mansardi, kjer pogosto nimamo klasične ravne stene za visoke vgradne omare ali zgornje kuhinjske omarice. Slovenska podjetja sicer ponujajo tudi kuhinjske sestave, primerne za podstrešna stanovanja. Pri pohištvu za jedilnico bo najbrž treba paziti na velikost jedilne mize. Morda je bolje izbrati takšno z manjšo mizno ploskvijo, ki jo lahko po potrebi razširimo, da ne zavzame preveč prostora, kadar je ne uporabljamo.
Oblazinjeno pohištvo
Izbira oblazinjenega pohištva za mansardo se ne razlikuje veliko v primerjavi z drugimi tipi stanovanj, nanjo najbolj vplivajo velikost dnevnega bivalnega dela in želje uporabnika. Na voljo so najrazličnejše oblike, materiali in barve. Za središče dnevne sobe še vedno velja udobna sedežna garnitura s pripadajočimi deli, počivalnikom, taburejem, foteljem, odvisno od sloga in prostora, ki je na voljo. Tkanine se spreminjajo iz sezone v sezono. Letos so prevladovali svetlejši odtenki oz. pasteli; tako so na primer na sejmu v Milanu v dnevno sobo z belimi stenami in lesenim podom postavili kavč, oblečen v umazano rožnato tkanino, mu dodali lesene odprte knjižne police in lesen predalnik. Sicer pa nikakor ne morete zgrešiti s temnejšo antracitno barvo, prav tako nadvse modno, ki se poda v prostor, obdan z lesenimi poudarki.
Sodobno sedežno garnituro lahko sestavlja tudi več samostojnih delov, poleg zofe še tabureji in večje sedalne blazine, zlasti če gre za dom mlajših stanovalcev.
Tudi postelje so lahko standardnih mer. Med modnimi zdaj najdemo takšne, ki imajo lesen okvir ali pa so mehko oblazinjene v tkanino, usnje. Postelja na nogicah bo tudi v mansardnem stanovanju delovala lahkotneje, če pa nam primanjkuje shranjevalnih površin, bodo zelo prav prišli predali pod njo in za vzglavjem.