Raziskovalci ves čas iščejo nove možnosti za razvoj naravnih materialov, s katerimi bi nadomestili sintetične, ki zaradi široke uporabe vse bolj obremenjujejo okolje. Lani so po oceni mednarodnega združenja strokovnjakov za materiale Material ConneXion s sedežem v New Yorku raziskovalci na tem področju dosegli veliko.
Ena od nagrajenih novosti so tudi posebne plošče, narejene iz celuloze (FlatCOR), ki bodo uporabne v pohištveni in drugi industriji. Njihova posebnost je to, da so namesto običajnih okolju manj prijaznih smol, za stiskanje celuloznih vlaken uporabili le vodo. Proizvajajo jih iz recikliranega papirja in kartona, proces proizvodnje pa je podopben proizvodnji papirja.
Klasične sintetične pene, ki jih uporabljamo za zaščito predmetov in blaga pri transportu bodo v prihodnje lahko nadomestile povsem naravne pene (Ecocradle). Za njihovo proizvodnjo se rabi le desetino energije, ki so je prej rabili za proizvodnjo klasičnih. Pene nastajajo v naravnem procesu, tako da uporabijo ostanke kmetijskih pridelkov, na primer riževe luščine, ki jih posejejo ob koreninah gob. Pri njihovi rasti, več kilometrov daleč poženejo dolga bela vlakna, se oblikuje nekakšna penasta substanca.
Formaldehidne smole, ki jih uporabljajo pri stiskanju oziroma lepljenju visokotlačnih laminatov, bodo v prihodnje zamenjala povsem naravna, okolju prijazna veziva. Eno od takih so jedra sladkornega trsa, s katerimi so popolnoma nadomestili formaldehidne smole v laminatih (Eco-HPL).
Na področju embalaže je bila nagrajena še ena novost in sicer poseben biorazgradljiv papir (PaperLite), ki naj bi zamenjal vso plastično embalažo, ki jo uporabljajo za shranjevanje svežih živil v trgovinah, na primer mesa, salam in podobnega. Material je oblikovan tako, da se preprosto stiska in lepi, torej zagotavlja vse lastnosti zdaj uporabljane plastike.
Vir: www.fastcodesign.com