Med finalisti tudi slovenski stol Nico Less

11. 10. 2018 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: arhiv podjetij

DesignEuropa Award, oblikovanje, nagrade

Med letošnjimi finalisti mednarodne DesignEuropa Award, ki jo podeljuje Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO), je tudi slovenski stol Nico Less, ki ga je za podjetje Donar oblikoval Primož Jeza. Omenjeni stol se je znašel v družbi osmih finalistov. Zmagovalce bodo razglasili 27. novembra 2018 na podelitvi v Varšavi.

Stol Nico Less, ki je pred dvema letoma že prejel nagrado rdeča pika (red dot), je odgovor na potrošništvo in obremenitev okolja ter z uporabo trajnostnih materialov pripomore k zmanjševanju ogljičnega odtisa. Izdelan je namreč iz recikliranih plastenk in netkanih tekstilnih materialov. Osnova stola je narejena iz kovine ali lesa, ki materiale in sedež povezuje s trakovi. Stol Nico Less pa je tudi poklon velikemu slovenskemu industrijskemu oblikovalcu Niku Kralju.

Nagrado DesignEuropa Award podeljujejo v dveh kategorijah, in sicer za industrijsko oblikovanje ter v kategoriji majhnih in nastajajočih podjetjih, v kateri se je znašel tudi slovenski stol. Poleg podjetja Donar so v tej kategoriji še podjetje Marcus Pedersen ApS z rešitvijo za samodejno oddajo prtljage na letališčih Air.Go 2.0, ki ga je oblikovala Sara Clement; podjetje Braster, ki je izdelalo napravo Braster System (oblikovala sta ga Arif Veendijk in Jakub Oller) za domače pregledovanje dojk; in podjetje Durbanis, ki je izdelalo sistem za parkiranje koles Loclock, oblikoval pa ga je Alex Fernández Camps.

V kategoriji industrijskega oblikovanja pa so med finalisti: podjetje Siemens Healthcare z robotskim sistemom Artis pheno (oblikovalcev Nadje Roth in Tobiasa Reese), špansko podjetje Gandía Blasco z modularnim vrtnim pohištvom Docks, ki ga je oblikoval Romero Vallejo; podjetje Fibar Group, ki je izdelalo pametni video zvonec Intercom, oblikoval pa Maciej Fiedler; in podjetje Tubes Radiatori z radiatorjem Origami, ki ga je zanje oblikoval Alberto Meda.

!!galerija!!


Nagrada za življenjsko delo Hartmutu Esslingerju

Poleg omenjenih dveh kategorij so razglasili tudi nagrado za življenjsko delo, slednje je prejel nemški industrijski oblikovalec Hartmut Esslinger, ki je bil med drugim odgovoren za videz Sonyjevih televizorjev trinitron, pomemben pečat pa je pustil tudi v podjetju Apple. Na primer, odgovoren je za snežno bel barvni jezik podjetja Apple. Z uporabo bele, mehkimi robovi ter zaobljenimi vogali, ter diagonalnimi črtami je oblikovalec želel optično zmanjšati izdelke. Nad njim je bil navdušen sam Steve Jobs, ki je z njegovim podjetjem frogdesign podpisal pogodbo za 1,2 milijona dolarjev na leto.

Njegovo načelo pri oblikovanju je bilo "oblika izhaja iz čustva", ki je preoblikovan znan rek, da oblika izhaja iz funkcije. Po petih desetletjih dela, kot je zapisala strokovna komisija ob svoji odločitvi, je Hartmut Esslinger eden najvplivnejših industrijskih oblikovalcev na svojem področju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE