8. 11. 2023 | Besedilo: A. Z.
Nagrade za oblikovalske presežke
8. 11. 2023 | Besedilo: A. Z.
Na slovesnem odprtju sejmov Ambient in Dom plus na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so podelili nagrade za oblikovalske presežke: tri priznanja za najbolj drzne in sveže ideje na borzi oblikovanja Top ideje in priznanje Društva oblikovalcev.
Borza oblikovanja Top ideje že 12. leto zapored namenjena razstavi domiselnih, inovativnih in kreativnih oblikovalskih rešitev mladih in perspektivnih arhitektov in oblikovalcev. Letos na njej sodeluje 27 mladih ustvarjalcev. Komisija v sestavi Janez Mesarič, Dejan Kos in Kaja Strle je med njimi izbrala tri in jim podelila priznanja. To je prejel Sebastijan Kmet za hidroponični sistem za gojenje zelenjave, za katerega komisija pravi, da gre za inovativno idejo, ki predstavlja vizijo prihodnosti. »Sistem, ki gojenje zelenjave v teh nepredvidljivih časih približa vsakemu posamezniku.«
Priznanje so podelili tudi Primožu Polhu za Kntregca otroške mizice in stole, za katero pravijo, da jih odlikuje precizna izdelava in eleganten videz.
Priznanje pa je prejela tudi Nina Savič za kolekcijo svetil Jugošik. »Inovativna interpretacija starih pohištvenih kosov, ideja, ki spodbuja trajnostno miselnost in ustvarja občutek nostalgije, je svojo odločitev utemeljila komisija.
!!galerija!!
Pohištvo leta 2024
Priznanje Društva oblikovalcev Slovenije za Pohištvo leta 2024 je komisija v sestavi Jurij Dobrila (predsednik), Nika Curk in Jani Bavčer podelila Juriju Riharju za Thonetove stole.
»Jurij Rihar, mojster, ki restavrira krivljeno pohištvo, je eden največjih poznavalcev Thonetovega pohištva v vseh variacijah del znamenitega avtorja. Pohištvo, nabrano iz različnih okolij, je večinoma v slabem stanju, zato je vsak izdelek svojevrsten ustvarjalni izziv. Med oživljenimi kosi prevladujejo sedežno pohištvo, gugalniki, stoli in otroški stoli. Mojster Rihar svoje oživljanje bukovih krivin izvaja z izjemno predanostjo in na zavidanja visoki strokovni ravni. Njegov prispevek slovenskemu oblikovanju je predvsem dejstvo, da slovenskim pohištvenim izdelkom, ki bi jih običajno zavrgli, daje novo življenje in to po vseh plateh presega raven večine sodobnih izdelkov. S tem postavlja smeri novih razmislekov, ki si vedno močneje utirajo pot v vsakdanje okolje in tudi v oblikovalske procese,« je svojo odločitev utemeljila strokovna komisija.