Ko govorimo o toplotni izolativnosti senčil, moramo razlikovati, v katero smer bi radi preprečili prehod toplote, opozarja Katja Ličen Pajenk iz podjetja Velux. Poleti bi radi preprečili sončni toploti vstop v prostor, da se ta ne bi pregreval – to funkcijo dobro opravljajo zunanja senčila; notranja pa preprečujejo predvsem prehod toplote iz prostora ven, kar je pomembno v hladnih mesecih, saj se s tem zmanjšajo toplotne izgube skozi okna. Edino zunanje senčilo, ki je primerno za povečanje toplotne izolativnosti okna pozimi in hkrati preprečuje pregrevanje prostorov poleti, je zunanja roleta. Po njenih besedah se od notranjih senčil zlasti v zimskem času, ko želimo zmanjšati toplotne izgube skozi okna, zaradi dobrih toplotnoizolativnih lastnosti dobro obnesejo plise senčilo s satasto strukturo in senčila, ki povsem zatemnijo prostor. Oba tipa sta narejena iz tkanine, ki je na eni strani metalizirana. Pri senčilih, ki naredijo skoraj popolno temo, je metalizirana zadnja stran, tj. tista, ki je obrnjena proti šipi. S tem tkanina odbija sončne žarke, pozimi pa zadržuje toploto v prostoru. Pri plise senčilu, ki ima v prerezu strukturo satovja, je metalizirana notranja plast slojev tkanine, ki tvorita satje.
Če lahko izbiramo, se toplote branimo z zunanjimi senčili
Če imamo možnost izbire, Katja Ličen Pajenk za preprečevanje vhoda toplote ne priporoča notranjih senčil. Pri meritvah za strešna okna se je namreč izkazalo, navaja, da notranje senčilo, ki popolnoma zatemni prostor, zadrži le približno 15 odstotkov sončne toplote, zunanje mrežasto pa 80 odstotkov.
Tam, kjer se moramo sprijazniti zgolj z notranjimi okenskimi senčili, bosta proti pregrevanju prostorov najučinkovitejša plise senčilo v obliki satovja ali notranji screen rolo, medtem ko je pri drugih notranjih senčilih v ospredju bolj funkcija senčenja in zastiranja pogledov v prostor, je povedala Sandra Bogataj iz podjetja Senčila Bled.
Prehod toplotne energije pri screen roloju preprečuje mrežasta tkanina, pletena iz steklenih vlaken in obdelana s PVC ali posebno mešanico poliuretanov. Kljub prosojnosti preprečuje vdor sončnih žarkov skozi tkanino. Hrbtna stran tkanine, obrnjena proti steklu, žarke zadrži, jim onemogoči prehod v prostor ter jih odbije nazaj proti steklu. To pomeni, da topel zrak ostane med tkanino in steklom, v prostor pa ga preide zelo malo, razloži Bogatajeva. Ker je tkanina mrežasta, prepusti veliko svetlobe, zadrži pa približno 80 odstotkov sončnih žarkov. Za dvoplastno plise tkanino v obliki satovja, pri kateri se v notranjosti ustvari zračna pregrada, navede podatek o kar 78 odstotkov manjšem vdoru vročine v prostor.
Satasti plise za zasebnost, screen rolo za vidljivost
Če želimo preprečiti segrevanje in ohraniti pogled navzven, je po njenih besedah primerna izbira notranji rolo s screen tkanino. Vedeti pa je treba, da tako, kot se čez dan vidi ven, se zvečer ob prižgani luči vidi v prostor. Zato je ta tkanina primerna za poslovne prostore ali zasebne prostore, kjer to ni moteče. Več zasebnosti zagotavlja plise tkanina v obliki satovja. Poleg vdora sončnih žarkov in segrevanja preprečuje tako pogled navznoter kot navzven, prepušča pa veliko svetlobe, tako da skozi spuščeno senčilo še vedno prehaja dovolj svetlobe za normalno delo oziroma gibanje v prostoru. Njena prednost je, da je zaradi široke barvne palete zelo dekorativna, mogoče pa je izbrati tudi popolnoma zatemnilno tkanino.
Notranja senčila so izdelana iz tkanin, ki ne potrebujejo posebnega vzdrževanja, pravi Katja Ličen Pajenk. Če se umažejo, jih lahko obrišemo z vlažno krpo, pranja pa ne priporoča, saj se oprano blago nikoli več ne prilega tako natančno kot originalno. Po njenih besedah so tekstilna senčila večinoma izdelana iz umetnih materialov; uporabnikom priporoča, da pred izbiro preverijo njihovo kakovost, kar je razvidno z oznak na embalažah. Eden pomembnejših znakov, ki zagotavlja, da pri izdelavi niso bile uporabljene nevarne snovi, je standard Oeko-Tex.
Denimo, da se odločamo za senčenje z notranjimi žaluzijami – je morda toplotna izolativnost lesenih lamelnih žaluzij v primerjavi z aluminijastimi boljša?
»Pri teh dveh tipih ni bistvene razlike med izolativnostjo. Oboje žaluzije prepuščajo v prostor precej toplote. Seveda je bistveno bolje, če jih imamo, kakor da na oknu ne bi bilo ničesar, saj sončni žarki vsaj neposredno ne morejo ogrevati prostora. Ker pa ogrevajo steklo, ta toplota počasi prodira v notranjost, le malo je ostane med žaluzijo in steklom,« pravi Sandra Bogataj.
Pretežno naknadna montaža
Zanimalo nas je tudi, katere tipe notranjih senčil z želenimi toplotnoizolativnimi lastnostmi je mogoče montirati naknadno in o katerih je priporočljivo razmisliti že ob izbiri stavbnega pohištva. Po besedah Sandre Bogataj dopuščajo poznejšo namestitev vsa notranja senčila. Pravzaprav prevladuje naknadna montaža, največkrat pride na vrsto takrat, ko je stanovanje že opremljeno, notranja senčila pa se temu prilagodijo po slogu in barvi. Če želimo skriti zgornji nosilec senčila, lahko že pri gradnji predvidimo kanal nad oknom, v katerega se zmontira. V dvignjenem položaju bo senčilo popolnoma skrito v njem. Vendar so takšni primeri bolj izjema, saj težko predvidimo, kateri tip senčil bomo pozneje izbrali; pliseji se denimo montirajo na okensko krilo.
Katja Ličen Pajenk priporoča nakup takšnih oken, pri katerih je senčila mogoče kupiti naknadno. Poudarja tudi, da se z naknadno vgradnjo senčil večine proizvajalcev njihova toplotna izolativnost prav nič ne poslabša.