Inovativni slovenski izdelka iz lesa so na ogled v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma.
9. 6. 2021 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: A. Z.
Očarljivi izdelki iz lesa
9. 6. 2021 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: A. Z.
Kaj uporabnega in lepega lahko nastane iz lesa, si lahko do konca tedna ogledate na razstavi Čar lesa v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani.
Zibelka, torbica, čoln, stoli, postelja, kad, omarice ter številni manjši uporabni in dekorativni predmeti imajo skupni imenovalec, material, iz katerega so izdelani – to je les. »Les je dar narave, saj nastaja s procesom fotosinteze s pomočjo sonca in ogljikovega dioksida,« lahko preberemo na tradicionalni razstavi Čar lesa, ki opozarja na pomen lesa kot naravnega vira ter predstavlja njegove prednosti in različne možnosti uporabe.
Če je les pravilno vgrajen, lahko doseže visoko starost, je trajnosten material. To dokazujejo stari kozolci, lesene hiše, mostovi. Arheologi pa so na Ljubljanskem Barju našli najstarejše leseno kolo na svetu, ki je izdelano iz lesa, staro približno 5200 let.
Razstavljeni izdelki so narejeni iz slovenskega lesa, ob posameznem izdelku najdemo tudi podatek o avtorju, vrsti lesa in količini CO₂, ki jo izdelek prispeva k znižanju tega v ozračju.
»Izdelki iz lesa največ prispevajo k znižanju emisije ogljikovega dioksida ter drugih toplogrednih plinov, kar je bistveno za obvladovanje podnebnih sprememb in varovanje okolja. Zato postaja les kot biomaterial v ospredju ekonomske politike EU, ki bo v naslednjih letih ciljno vzpodbujala zeleno lokalno gospodarstvo,« so zapisali ob razstavi.
S prireditvami Čar lesa Društvo za zaščito lesa v Sloveniji že 13 let promovira in spodbuja rabo lesa. Tokrat so ob odprtju razstave skupaj z javno agencijo SPIRIT Slovenija in Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, Direktoratom za lesarstvo pripravili še Dneve slovenskega lesarstva. Odprtje je bil prvi od treh dogodkov lesnopredelovalne panoge, ki se odvijajo do 16. junija 2021 v sklopu omenjenih dnevov.
Razstavo bodo iz Cankarjevega doma preselili v Arboretum Volčji Potok, nato v avlo Rektorata Univerze na Primorskem v Koper, od tam v Slovensko narodno gledališče v Novo Gorico, Sevnico in nato še v Mursko Soboto.