Od vinskih zamaškov do pohištva: Trajnostna uporaba plute v interierju

11. 10. 2024 | Besedilo: STA

hrast plutovec, interier, pluta

Portugalska, največja proizvajalka plute na svetu, ob zmanjševanju povpraševanja po vinskih zamaških išče nove možnosti za uporabo tega materiala. Proizvajalci ga tako uporabljajo za vse več namenov, od obutve do pohištva, pri tem pa izpostavljajo okolju prijazne značilnosti plute - je lahka, reciklabilna, vodoodporna in slabo gorljiva.

Proizvajalci pluto pridobivajo z luščenjem lubja hrasta plutovca, in sicer na vsakih devet let, tako da se drevesu vmes omogoči regeneracijo in rast. Industrija v tej luči velja za trajnostno naravnano, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pluto se je nekoč v največji meri uporabljalo za vinske zamaške, povpraševanje po teh pa je ob konkurenci cenejših plastičnih zamaškov in pokrovčkov z navojem v upadu, zato se proizvajalci trudijo razširiti njeno uporabo.

Ker je elastična in nepropustna, se je izkazala kot primeren material za izdelavo čevljev, pa tudi kravat, hlač in drugih oblačil, uporabljati so jo začeli tudi izdelovalci pohištva - miz, taburejev, polic.

Upravljalec podzemne železnice v Lizboni je denimo na vseh svojih vlakih pluto uporabil tudi namesto tkanine na sedežih. Ta material je namreč lažji za vzdrževanje.

FOTO: Rabi Mu/Shutterstock

Prav tako je ta material zaradi lastnosti toplotne izolacije in absorpcije zvoka pritegnil gradbenike, na račun odpornosti na velike temperaturne spremembe pa se uporablja tudi v vesoljski tehnologiji, in sicer za toplotnozaščitne prevleke na pospeševalnih raketah.

Ne glede na novosti pa osrednja dejavnost industrije plute ostaja proizvodnja vinskih zamaškov. Ta na Portugalskem zaposluje 8000 ljudi. Portugalski delež v proizvodnji teh zamaškov je na svetovni ravni 70-odstoten.

Portugalska je po območjih, namenjenih za rast hrasta plutovca, prva na svetu, skupaj v tej državi raste tretjina vseh hrastov plutovcev. Posledično od tam izvira skoraj polovica svetovne dobave plute. Plantaže hrasta plutovca pa so še v Franciji, Španiji, Italiji, Alžiriji in Maroku.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE