Opremljanje novega doma je zahtevno in ob raznolikosti ponudbe zahteva tudi premislek o željah, trendih, zlasti pa o kakovosti in dolgi življenjski dobi pohištva. Katere materiale izbrati? Čemu nameniti več denarja? Kupiti industrijsko izdelano pohištvo ali se obrniti na mizarja? Kakšne barve izbrati? Koliko in pri čem upoštevati modne trende? To so le nekatera vprašanja, pred katerimi se znajdejo tisti, ki prenavljajo dom ali opremljajo novega.
Začne se lahko že pri izbiri talne obloge. Gre za pomembno odločitev, ki jo je treba temeljito pretehtati. Zavedanje o pomenu zdravega življenjskega okolja spodbuja ljudi k večji uporabi naravnih materialov, zato se marsikdo odloči za les. Bistveno je, da vemo, da je treba izbrati kakovostno talno oblogo, ki nam bo dobro služila vrsto let. To pomeni, da bo primerna za naš dom in posamezne prostore ter naš način življenja, bo vzdržljiva, odporna proti različnim vplivom, preprosta za vzdrževanje in čiščenje.
Ob raznoliki ponudbi, ki jo imamo na dosegu roke, je težko izbrati in še težje presoditi, kaj bo tisto, kar bo stanovanje spremenilo v dom, v katerem se bomo dobro počutili in se vanj radi vračali. Marsikdo se opremljanja loti sam, a to se ne izide vedno, kakor bi si želeli. Zato je priporočljivo, da se pred prenovo ali vselitvijo v novo stanovanje obrnemo na arhitekta, ki nam bo svetoval tako pri zasnovi kot izbiri pohištva, materialov in barv ter nam pomagal oblikovati interier, ki bo izpolnjeval funkcionalne in estetske zahteve. Tako lahko prihranimo nekaj denarja, saj ne bo nepotrebnih popravkov napak, laže bomo tudi naredili načrt za nakup pohištva in se odločili, za katere kose je vredno plačati več.
»Predlagam, da naredite načrt. Kateri kosi pohištva so nujni in katere je teže nadomesti z novimi? Ponavadi pridemo do vedno istega odgovora. Več denarja se splača nameniti za kuhinjo, vgradne omare po meri in opremo kopalnice. S tem bi imeli pozneje največ stroškov in dela, če bi želeli kaj zamenjati,« pravi arhitektka Tjaša Justin. V kuhinji preživimo veliko časa, zato naj bo zasnovana kakovostno in premišljeno. »V pravilno načrtovano vgradno omaro, s katero dobro izkoristimo prostor, pospravimo marsikaj, za kar bi sicer morali poiskati mesto zunaj klasične omare s standardno razporeditvijo,« poudari.
PREBERITE ŠE: KOPALNICE - ERGONOMIJA V TREH KORAKIH
Preureditev kopalnice je zahteven poseg, zato se ga lotimo redko. Ob prenovi je ta prostor povprečno star petindvajset let in več. »Ker si tako zahtevnih posegov želimo čim manjkrat, si za načrtovanje vzemimo čas,« pravi Justinova. Običajno nas najbolj zanima, koliko denarja bomo morali odšteti za naložbo. A to nikakor ni prostor, kjer bi se učili na napakah, saj nas bodo drago stale.
Osnova vsakega projekta je funkcionalna razporeditev in dober izkoristek prostora, ob tem pa je pomembno tudi prijetno počutje. Da bi bila kopalnica funkcionalna, mora biti pravilno zasnovana: potrebuje primerno razporeditev elementov glede na prostor, dobro osvetlitev in premišljen izbor keramike. Ker ima vsaka kopalnica svojega uporabnika, mora biti izbrana oprema pisana njemu na kožo, elementi in keramika pa morajo ustrezati barvni paleti, ki mu je všeč.
Po besedah arhitektke je več denarja smiselno odšteti tudi za zakonsko posteljo s kakovostno vzmetnico. »Čeprav jo lahko preprosto zamenjamo, je vseeno lepše spati na kompaktni, stabilni in udobni postelji kot na začasnem ležišču. Drugi elementi se lahko menjajo ali dodajajo sproti,« pravi.
Na splošno moramo biti pri izbiri pohištva pozorni na kakovost materiala. Pri sedežnih garniturah naj bo blago trpežno, takšno, da se zlahka očisti in je čim manj občutljivo za madeže. Pohištvo, narejeno bodisi iz lesa, mediapana, iverala bodisi kovine, naj bo čim bolj kakovostno. »Če kupujete standardno ali ga naročate po meri, se prej prepričajte o kakovosti izdelka in zanesljivosti proizvajalca oz. prodajalca. V teh časih lahko dobite takšne informacije zelo hitro, z nekaj kliki po spletu,« poudarja arhitektka.
Ponudniki opreme in dodatkov za dom nam vsako sezono predstavijo sveže kolekcije, nove sloge opreme, drugačne barvne kombinacije. Ob tem pomislimo, kakšno vlogo imajo pri opremljanju modne smernice, saj pohištva v resnici ne menjamo tako pogosto. »Trendi se res hitro menjajo. Eno leto je moderna zelena, naslednje oranžna, skandinavski slog, boho slog ... Predlagam, da se ljubitelji trendov pri izbiri pohištva držijo nevtralnih barv in klasičnih oblik, modo pa v prostor vnašajo z dodatki in manjšimi kosi pohištva, kot so klubska mizica, tabure, dekorativne blazine, preproge, slike, vaze, makrameji in podobno. Dodatke lahko potem, ko niso več v trendu, prodajo in zamenjajo z novimi, tako bodo imeli vsako leto stanovanje po najnovejših smernicah,« svetuje sogovornica.
In kakšna je brezčasna oprema? Če si sposodimo pogost odgovor arhitektov: nevtralna in očiščena odvečnih detajlov, načrtovana in oblikovana s poudarkom na funkcionalnosti. Za marsikoga so to dokaj minimalistični interierji, ki pa zaradi uporabe lesa delujejo toplo in prijetno na pogled. Za skandinavsko oblikovanje, na primer, je že ves čas značilen minimalizem, pri čemer gre z roko v roki s svojo tradicijo in sodobnim oblikovanjem. Zanj je značilno, da oblikuje za desetletja in ne zgolj sezone, pri tem pa upošteva splošne estetske vrednote in uporablja naravne materiale, s čimer nastane brezčasna oprema. Zato obstaja skandinavsko pohištvo, ki je staro sto let in je zdaj enako moderno, kot je bilo ob svojem nastanku.