Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Osvetlitev v otroški sobi: Svetila z igrivim pridihom

Podobo otroške sobe zaokrožajo svetila, ki skrbijo tako za prijetno vzdušje kot pravo osvetlitev. Ali izbrati takšna kot drugod po stanovanju ali raje z otroškimi motivi, je vprašanje, pred katerim se znajdejo starši, ki opremljajo sobe za najmlajše. Tako kot za druge prostore je dobro tudi za otroško sobo pripraviti načrt osvetlitve z več viri svetlobe.
Foto: arhiv podjetja Marset
Foto: arhiv podjetja Marset
2. 9. 2019 | 09:47
22. 10. 2024 | 08:44
5:50

Da se bo otrok dobro počutil v svoji sobi, je za začetek treba poskrbeti za pravilno naravno osvetlitev in glede na to postaviti pohištvo. Svetloba naj bi bila enakomerno razporejena po prostoru. Ob oknu je smiselno predvideti delovno mizo, saj je tako mogoč pogled v daljavo, s čimer se sproščajo očesne mišice. Najbolje je, da svetloba pada na mizo z leve strani, če je otrok desničar, in obratno, da se ognemo senčenju. Delovno mizo lahko umestimo tudi pod strešno okno, a ob tem naj bi poskrbeli za možnost pogleda ven. Okno zraven vzglavja ali strešno okno nad vzglavjem sta lahko moteča zaradi povečanega gibanja zraka ob njih. Primerneje je, da se postelja postavi tako, da je okno ob vznožju. Poleg tega ne smemo pozabiti na primerno senčenje oken, s katerim zagotovimo popolno temo za dober spanec, poleti pa za zaščito pred pregrevanjem.

Dobra splošna osvetlitev

Vsak prostor, med njimi je tudi otroška soba, potrebuje več virov svetlobe. »Pomembno je, da je osrednja osvetlitev dobra in močna, prav tako je izjemnega pomena dobra osvetlitev na pisalni mizi. Dodamo pa tudi svetila za ambientalno osvetlitev, na primer talne ali otroške stenske lučke. Uporabimo lahko verigo lučk za ambientalno svetlobo okrog okna, na nočni omarici pa prijetno usmerjeno bralno luč,« opiše zasnovo osvetl­itve arhitektka Mateja Katja Vrtovec Jerančič.

Za splošno osvetlitev se uporabljajo različne stropne in stenske svetilke, ki enakomerno osvetlijo celoten prostor. Odločitev o načinu montaže je odvisna od oblikovanja prostora. Arhitekti in drugi strokovnjaki, ki se ukvarjajo s tem področjem, poudarjajo, da ne smemo povsod uporabiti ene, na videz univerzalne rešitve, obstajajo pa splošna pravila, ki zagotavljajo dobro svetlobno opremljenost prostora. Pomembno je, da jih upoštevamo tudi v otroški sobi.

!!galerija!!


Za otroške sobe je najbolje uporabiti toplo rumeno svetlobo, ki ustvarja prijetno osvetlitev, in ne svetlobnih teles, ki dajejo hladno svetlobo. Osvetlitev naj čim bolj posredna ali naj se odbija od zidu ali stropa. Če površino, s katere se odbija svetloba, pobarvamo, lahko dobimo tudi barvne odseve.

Podobno kot v drugih prostorih mora biti virov svetlobe več, in sicer splošna osvet­litev, osvetlitev pri vzglavju postelje in na delovni mizi ter ambientalna osvetlitev. Splošna in osvetlitev ob vzglavju naj bosta podobni kot v spalnicah. Tako je za prvo najprimernejša stropna luč, lahko je sestav­ljena iz več manjših svetilk na stropu ali steni. Pomembno je le, da je svetloba čim bolj posredna in razpršena.

Površina, ki je namenjena za risanje in učenje, naj bo močneje osvetljena s snopom svetlobe. Za to uporabimo namizne luči, namenjene za delovne prostore.

FOTO: Kartell 
Foto:
FOTO: Kartell Foto:
V sobici novorojenčka ne smemo pozabiti na lučko ob posteljici. Izberemo takšno, ki oddaja mehko, zastrto svetlobo, saj ta otroke pomirja in v njih zbudi občutek varnosti. Če imamo previjalno mizo, je treba poskrbeti, da je tudi ta dobro osvetljena. Poleg splošne osvetlitve lahko uporabimo še dodatno luč, na primer stoječo ali stensko.

Dizajn za otroke

Ali bodo svetila v otroški sobi z igrivimi otroškimi motivi ali povsem običajna kot v drugih prostorih, je odločitev staršev. Pri glavnih stropnih svetilih, pravi arhitektka, ni potrebe, da je izbira zelo otroška. Ambien­talna ali nočna svetilka pa je po njenem mnenju lahko takšna, da se ob njej otrok počuti prijetneje in ga popelje v igrivost.

O tej plati oblikovanja razmišljajo tudi svetovno priznani oblikovalci, ki so se podali v svet dizajna za najmlajše. Nekatera podjetja, kot je Magis, so to storili že pred petnajstimi leti, drugi šele v zadnjih letih, na primer italijanski Kartell, med oblikovalci pa najdemo tudi slovitega Philippa Starcka, ki snuje otroške kose za obe omenjeni podjetji. Takšno oblikovanje oblikovalca in proizvajalca spodbuja, da na svet pogledata skozi otroške oči.

Svetila, s katerimi lahko polepšate otroško sobo in ji dodate nekaj igrivosti, najdete tudi pri drugih podjetjih. Nekatera niti niso namenjena samo za najmlajše, a so vseeno primerna izbira, na primer kolekcija namiznih luči Pet, ki jo je oblikoval nizozemski oblikovalec Marcel Wanders za podjetje Moooi. V teh namiznih lučkah lahko prepoznate poteze prikupnih živali, ki bodo verjetno navdušile tudi najmlajše.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Prvi šolski dan za princeso Charlotte: osem pravil, ki jih bo v šoli morala upoštevati

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine