Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Otroške in mladinske sobe: V otroškem svetu

Področje opreme otroških in mladinskih sob je svet zase. Tu ni klasičnih smernic, o katerih govorimo pri opremi za druge prostore, tudi predstavitve na večjih pohištvenih sejmih so prej izjema kot pravilo. Zato pa je veliko barv, pravzaprav precej več kot pri drugem pohištvu. Ko gre za najmlajše, so proizvajalci in še zlasti starši bolj pozorni tudi na izbiro naravnih materialov, kakovost in postopke izdelave.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:49
4:23

Oprema otroške sobe naj bi bila prilagojena starosti otroka, saj ima ta v različnih obdobjih različne potrebe. Sprva naj bi bilo vse podrejeno njegovi varnosti in igri, pozneje pa vse bolj učenju, pisanju nalog, branju in drugim dejavnostim. Pohištvo, s katerim zapolnimo otrokovo sobo, naj bo iz čim kakovostnejših, če se le da, naravnih materialov, obdelanih po do okolja prijaznih postopkih. Ponudba na domačem in tujem trgu je v bistvu prilagojena otroku in njegovim potrebam glede na starost.

Otroška soba naj bi bila zasnovana tako, da jo lahko dokaj preprosto spreminjamo. Zelo pomembno je, da že pri načrtovanju upoštevamo otrokove želje, interese in dejavnosti. Možnosti, kako in s čim opremiti sobo, je nešteto. Nekateri priporočajo mobilno pohištvo in takšno, ki ga lahko nastavljamo po višini. Otroci radi premikajo pohištvo, radi imajo različne nivoje in radi plezajo, zato so dobrodošli zabojniki na kolesih, v katere pospravijo vse mogoče, postelje na podestu in s predali, površine za risanje in plezalne stene. Najpomembnejši kos opreme je postelja in za njo miza, ki je sprva namenjena risanju, pozneje pa postane šolska miza za pisanje nalog. Omare so manj pomemben element, zato prostora nikar ne zapolnite preveč z njimi. Zlasti je pomembno, da je soba samo otrokova in ima v njej dovolj možnosti za igro. Do šestih let je lahko bolj pravljično urejena z otrokovimi najljubšimi junaki, poz­neje pa bolj dekliško ali fantovsko.

Tako kot pri nakupu postelje zase ne skoparimo pri nakupu primernega ležišča za otroka. Izberemo kakovostno ogrodje, vzmetnico in posteljno perilo. Pri posteljnini je izbira velika, najbrž bo najbolj zaželen kateri od številnih motivov junakov iz risanih filmov, računalniških iger ali pravljic. Če si sobo delita dva otroka, je ena od možnosti pograd. Ta pride v poštev tudi, če je soba majhna. Sodobno pohištvo za otroške sobe je zanimivo oblikovano in zelo prilagodljivo, tako da je mogoče z njim ustvariti prijetne kotičke za spanje, učenje in igranje. Če je postelja na pogradu, je pod njo lahko prostor za pisalno mizo ali igranje.

Pisalna miza in stol ob njej sta lahko nastav­ljiva po višini in zato uporabna celotno šolsko obdobje otroka. Pri stolu je zlasti pomembno, da izberemo kakovosten, udoben in ergonomsko oblikovan model, prilagojen obliki telesa, tako da bo preprečil nepravilno držo med sedenjem. Ob pisalni mizi ne sme manjkati nekaj odlagalnih površin, kakšen predalnik in police ter namizna svetilka, ki bo dobro osvetlila delovno površino.

V otroški sobi so starši običajno najbolj pogumni pri izbiri barv, enako velja za proizvajalce otroškega pohištva. Skoraj ni odtenka, ki ga ne bi bilo mogoče najti. Vijoličasta, zelena, oranžna, modra, rdeča, roza, rumena so skoraj nepogrešljive. A tudi tu lahko velja pravilo manj je več. Barv se lahko otrok hitro naveliča, zato temeljit premislek o tem, ali bo obarvano pohištvo v celoti ali zgolj stene in detajli, ne bo odveč. Zanimive in ustvarjalne rešitve se ponujajo z dekorativnimi nalepkami in fototapetami, katerih ponudba je prav tako pestra.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine