Stanovanje, ki meri 45 kvadratnih metrov, je del stanovanjsko-apartmajskega naselja Podbreg arhitektov iz studia Abiro. Po besedah arhitektke Mojce Berhtold je zelo funkcionalno razporejeno, saj so na tej površini vsi prostori, ki jih potrebuje štiričlanska družina: kuhinja z dnevnim prostorom, spalnica, otroška soba in kopalnica. Stanovanju pripada še sedem kvadratnih metrov velika terasa in shramba v kleti. Tlorisna razporeditev je bila tako dobro premišljena, da niso ničesar spreminjali.
»Želja lastnikov je bila, da stanovanje opremimo čim bolj funkcionalno in tudi prijazno hišnim ljubljenčkom. S kolegom arhitektom Janezom Brežnikom, ki je sodeloval pri projektu, pa sva želela notranjo opremo čim bolj približati naravi in okolju, v katerem se objekt nahaja,« pojasnjuje arhitektka.
Izhodišče pri zasnovi interierja je bila narava in likovni elementi ter ornamentika iz slovenske kulturne dediščine. »Posnemali smo oblike, izrezljane iz lesa, in jih nadgradili tako v materialu kot v funkciji,« poudarja sogovornica.
Interier zaznamuje naravni les. Stanovanje je že v osnovi imelo lesena vhodna vrata in okna ter lesen, rahlo beljen, strop. Nekaj lesa pa sta arhitekta vnesla v prostore s hrastovim parketom in pohištvom iz masivnega hrastovega lesa.
»Les je obnovljiv in ekološki material, ki vnese v prostor domačnost in toplino ter s tem dvigne kakovost bivalnega prostora. V tem primeru se nam je zdela uporaba lesenih elementov nujna, saj je že sama arhitektura lesena in je bilo to edino primerno,« odgovarja na vprašanje, kakšen učinek ima v tem primeru les v interierju.
Rdeča nit interierja je po besedah arhitektke narava, in sicer v obliki lesa kot naravnega materiala ter rahlo zabrisan motiv narave na tapeti v dnevnem prostoru. »Vse to smo olepšali še z ornamenti, ki imajo izhodišče v slovenski kulturni dediščini. Srce smo še posebej poudarili, zaradi njegove pozitivne simbolike,« je še povedala Berhtoldova in dodala, da so želeli, da izstopajo tudi tipski kosi pohištva, da je čim več slovenskega oblikovanja, kar poudari domačnost interierja. Tako ima ob jedilni mizi svoje mesto stol Mosquito oblikovalca Nika Kralja, nad njo pa viseča luč Storž prav tako delo slovenskih arhitektov Nives Kalin Vehovar in Francija Vehovarja, sedežno garnituro pa so dimenzijsko prilagodili prostoru v Studiu Žakelj.
Pohištvo v stanovanju je skoraj v celoti narejeno po meri, le nekaj premičnega pohištva je tipskega. »Mislim, da je bila za mizarje najbolj zahtevna izvedba stenskih oblog z obešalniki in ornamenti, tam je bilo namreč največ usklajevanja,« odgovarja arhitektka na vprašanje, kaj je bilo najbolj zahtevno pri izvedbi interierja.
Stanovanje je v enem izmed treh apartmajskih objektov, v katerih je pet ali šest apartmajev. Kot pravi arhitektka, je bilo zanimivo na koncu pokukati pri sosedih, kako so na enakih tlorisih nastajali različni ambienti.
PREBERITE ŠE: Prenova hiše iz osemdesetih