Strokovno žirijo (v sestavi Maja Tasič Demšar, Jelena Pirkmajer, Branko Uršič in predsednica Lenka Bajželj) so med 16 predlogi najbolj prepričali čevlji za tek na smučeh z imenom Elite 3.0, ki so jih za podjetje Alpina oblikovali Robert Križnar, Andrej Šenk, Silva Vitez in Jure Miklavc. Prejeli so nagrado oblikovanje leta 2020.
»Za imenom Elite 3.0 se skrivajo najlažji in najbolj odzivni čevlji za tek na smučeh na svetu. Gre za prve čevlje v karavani svetovnega pokala, ki so se v celoti poslovili od PVC-materiala, zato so okoljsko precej bolj prijazni. Najbolj revolucionaren je zgornji del čevljev, inovativne gamaše namreč omogočajo vodoodpornost in dihanje in s tem ohranjajo noge suhe,« je zapisala strokovna žirija v obrazložitvi svoje odločitve.
V kategoriji zasebni interier leta 2020 je strokovna žirija (v sestavi Ana Gruden, Peter Gabrijelčič, Jurij Sadar in predsednica Kristina Dešman) odločila, da nagrado prejme Podstrešno stanovanje Tivolska, ki so ga zasnovali v biroju Kombinat.
»Avtorji projekta so bili postavljeni pred izziv, kako ohraniti bistveno odliko mansardnega prostora s prostornim in odprtim volumnom ter hkrati vanj umestiti vse za življenje običajne funkcije stanovanja. S centralno postavljenim kubičnim volumnom, ki je lapidarno postavljen v prostor, so razmejili posamezne funkcije prostora ter hkrati omogočili krožno gibanje po stanovanju in s tem zagotovili fleksibilnost pri uporabi ambienta. Projekt pomeni za naš prostor prijetno novost, je konceptualno čist, omogoča prilagoditve in ni stilsko določen,« je zapisala strokovna žirija.
V kategoriji javni interier leta 2020 je strokovna žirija podelila nagrado projektu Tehnolev, ki so ga za naročnika Union hoteli oblikovali v biroju Kosi in partnerji (Ognen Arsov, Ana Kosi, Žiga Rošer, Barbara Žunkovič ter umetnik Jure Markota). »Sodobna dinamika nenehnega prilagajanja objektov novim vsebinam zahteva tudi inovativen pristop pri re-use oblikovanju interierjev. V nasprotju z dokončno določenim tlorisom, ki ne omogoča fleksibilnosti, so avtorji Tehnoleva z uporabo elementa pomične zavese vzpostavili možnost raznolikih ambientalnih pogojev. Zavesa, ki je hkrati občasna ločnica med posameznimi prostori, je dekorativni element z avtorsko grafiko umetnika Jureta Markote. Gre za enega redkih primerov sodelovanja med arhitekti in likovnimi umetniki. Izbor pohištva je tako rekoč generičen, kar še poudarja fleksibilnost in uporabnost prostora in na prvo mesto postavlja dogodek – pred samim dekorjem,« je svojo odločitev utemeljila strokovna žirija.
Posebno omembe žirije pa so si v tej kategoriji prislužili avtorji projekta Ljuba & Drago – Preobrazba avtobusa v mladinski center (vodja projekta: Ksenja Perko; Javni zavod Mladi zmaji), s katerim so odslužen mestni avtobus preoblikovali v mobilni mladinski center. »Avtorji so odgovorili na nekaj vprašanj sodobnosti, in sicer na potrebo po vzpostavitvi mladinskih centrov v kulturno anemičnih soseskah, na vprašanje ponovne uporabe premičnih in nepremičnih prostorov, pa tudi na vprašanje, kje se začne in konča arhitektura,« je zapisala strokovna žirija.
Tokrat so na predlog muzejske svetovalke Lenke Bajželj nagrado za oblikovanje, ki je prestalo preizkus časa in dokazalo trajno vrednost – brezčasno oblikovanje podelili Jeleni Pirkmajer za plašč Cliché Prime.
Podelili so tudi nagrade za prepoznavne dosežke mladih talentov na področju industrijskega oblikovanja, mode in arhitekture.
V kategoriji perspektivni – industrijsko oblikovanje so nagrado prejeli Pami Prevolnik, Jernej Kapus (za koncept pametnih očal in prototip uporabniškega vmesnika aplikacije za pametno uro namenjeno z motnjami avtističnega spektra), Denis Štajdohar (za trenažno napravo za vadbo in krepljenje nožnih mišic) ter Teja Bajec, Jana Slimšek, Sara Kresal, Andreja Terčelj in Suzana Čolić (za projekt Po kreativni poti do znanja, v okviru katerega so zasnovali štiri kuhinje, prilagojene potrebam starejših, za podjetje Pohištvo Erjavec).
V kategoriji perspektivni – arhitektura so nagrado prejeli: Andraž Keršič za magistrsko nalogo Prenova Frančiškanskega samostana v Ljubljani; Jakob Vrečko in Damir Černec za projekt vertikalnega mesta oz. stolpnice.
V kategoriji perspektivni – modno oblikovanje so nagrado prejeli: Živa Červek, Klara Rešetič in Gašper Gajšek, Jan Sadek, Maja Vranjek, Valentina Kolander.