V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) na gradu Fužine je do 20. marca na ogled razstava Odprti depoji, na kateri so predstavljene bogate zbirke muzeja. V njih je namreč shranjenih skoraj 150.000 različnih predmetov, od načrtov, skic in modelov zgradb do različnega pohištva, drobnih predmetov, aparatov, plakatov, različnih tiskovin in fotografij. Med več kot tisoč avtorji so zastopani skoraj vsi vidni slovenski arhitekti in oblikovalci 20. stoletja ter številni fotografi. Med njimi najdemo dokumente o delu več kot 70 slovenskih arhitektov, od Jožeta Plečnika, Ivana Vurnika, Edvarda Ravnikarja, Eda Mihevca do Danila Fürsta, Vladimirja Šubica in drugih.
Zbirka industrijskega oblikovanja obsega dela svetovno znanih avtorjev, kot so Alvar Aalto, Ron Arad ali Konstantin Grcic, pa tudi domačih starost oblikovanja, od Nika Kralja, Alberta Kastelca, Oskarja Kogoja, Saše Mächtiga do Davorina Savnika in njihovih naslednikov, kot so Vladimir Pezdirc, Janez Smerdelj, Igor Rosa, Gigodesign, Jure Miklavc, Bojan Klančar in Rok Oblak.
Na ogled je tudi bogata zbirka del vizualnih komunikacij, od plakatov, celostnih grafičnih podob, knjig, katalogov in koledarjev do znamk in drugih tiskovin domačih in tujih avtorjev.
Pozornost obiskovalcev pritegne tudi bogata zbirka o zgodovini slovenske fotografije, v kateri je zastopanih več kot 400 avtorjev in avtoric, katerih delo večinoma sega v obdobje od leta 1930 do 1980. V njej najdemo, na primer, več kot sedemdesetih starih fotoaparatov Oskarja Karla Dolenca.
"V preprosto preoblikovanem razstavnem prostoru se obiskovalci preselijo v delovno okolje kustosov, med depojske police, regale, zabojnike in arhivske škatle z imeni, ki jih beleži in obdeluje muzej. Ljubitelji arhitekture in oblikovanja lahko neposredno spoznajo raznoliko gradivo, avtorje in zgodovinske smernice," so ob razstavi zapisali v Muzeju za oblikovanje in arhitekturo.