Proizvajalci pri oblikah, dodatkih in delovnem priboru, s katerimi so pomivalna korita opremljena, ponujajo skoraj nepregledno vrsto izpeljank in jo nenehno posodabljajo, osnovna merila, po katerih se odločimo za izbiro pravšnje, pa se ne spreminjajo tako hitro. Najpomembnejši podatek je širina omarice, v katero bomo vgradili korito. Idealna širina naj bi bila vsaj 60 cm, za najožje pa bo zadostovalo že 40. Obstajajo pa, denimo, tudi prostorsko potratnejše različice, za katere je potrebno najmanj 100 cm širine ali kotna omarica dimenzij 90 x 90 cm. Pomivalna korita manjših dimenzij se seveda lahko vedno vgradijo tudi v večje omarice. Večina sodobnih korit je reverzibilnih, kar pomeni, da je vseeno, ali odcejano površino obrnemo na levo ali desno stran; pri preostalih modelih moramo biti pozorni, ali gre za levo ali desno izvedbo. V majhni kuhinji lahko prostor prihranimo tudi z izbiro različice za kotno omarico. Pri razporeditvi elementov je iz varnostnih razlogov dobro upoštevati staro pravilo, da morata biti pomivalno korito in štedilnik najmanj za en element narazen.
Korito je v spodnji niz omaric lahko vgrajeno na štiri različne načine: nasadna se vgrajujejo kot zgornji zaključni element omarice namesto pulta. Nekdaj je bil to prevladujoč način, danes pa so najobičajnejša vsadna korita, vstavljena v izrez pulta. Po vgradnji so jim podobna popolnoma vsadna korita, ki se od njih razlikujejo le po tem, da je njihov rob plosk in skorajda ni dvignjen nad površino pulta. Četrta možnost so vgradna korita, ki se namestijo s spodnje strani kuhinjskega pulta, ta prekriva njihov rob, tako da z zgornje strani ni razmejitvenih robov. Iztočne odprtine oziroma ventili so izvedeni bodisi na čep bodisi na potezno košarico, ki prestreza trdne delce. Večina proizvajalcev ponuja tudi izvedbe korit, pri katerih se iztok odpre z zunanjim gumbom, ne da bi nam bilo treba seči v vodo. Pomožna iztočna odprtina na steni korita nam lahko prepreči poplavo pri nenadzorovanem polnjenju korita.
Najpogostejša so še vedno kuhinjska pomivalna korita iz nerjavnega jekla, pri čemer se lahko odločimo za gladko ali hrapavo izvedbo, katere površinska struktura spominja na grobo tkanje. Trdna in temperaturno odporna so tudi korita iz kompozitnih mas, v katerih so granitni delci povezani z akrilnim vezivom, prozvajalci pa podobne lastnosti pripisujejo tudi fino žgani in porcelanski keramiki, ki sta redkejša izbira.
Od rezalnih desk do razporejanja odpadkov
Izvedba z dvema enako velikima koritoma je še vedno dobrodošla v gospodinjstvih brez pomivalnega stroja, če te možnosti ni, pa je ob enem koritu nepogrešljiva vsaj odcejana površina. Nekateri prisegajo na izpeljanke z enim glavnim in enim ali več pomožnimi koritci različnih oblik, pri čemer je iztok lahko integralen ali pa ima vsak del svojega. Glavno korito je lahko pravokotno, kvadratno (pri novejših so koti in vogali zaokroženi z zelo majhnim radijem), okroglo ali celo nepravilnih oblik, izbirati pa je mogoče med različnimi globinami. Tudi pomožna korita so različno oblikovana in opremljena z odcejanimi mrežami, odcejanimi pladnji ali posodami (obstajajo npr. tudi različice s polkroglasto cedilno posodo za solato). Pogost in za nekatere nepogrešljiv dodatek je integrirana rezalna deska, ki se prilega v utore na posameznih koritih in je lahko lesena, polietilenska ali steklena. Omislimo si lahko tudi dozirnik detergenta s pipico in podpultno posodico, večina proizvajalcev pa ponuja izvedbe korit z integriranim sistemom za ločeno zbiranje odpadkov. Gre za posode na vodilih pod koritom, ki se lahko izvlečejo ročno, na pedal ali avtomatsko.
In ko smo že pri odpadkih: v Sloveniji še vedno pogosto naletimo na vprašanja ljudi o možnosti, da bi si v pomivalno korito vgradili mlinček za organske odpadke, ki jih odplakne v odtok, kakršni se množično uporabljajo v Ameriki. Pri nas njihovo uporabo in prodajo namreč že leta prepoveduje pravilnik o ravnanju z organskimi kuhinjskimi odpadki, saj gre za okoljsko zelo obremenjujočo pogruntavščino.
Poleg izbire pomivalnega korita moramo dobro pretehtati tudi nakup kuhinjske armature. V ponudbi jih ima večina proizvajalcev korit. Treba je premisliti o svojih delovnih navadah, da bomo izbrali takšno s pravšnjim naklonom in dolžino pipe, saj nam je lahko predolga ali prenizko postavljena hitro v napoto in ob njo zadevamo s posodo. Večina jih je pritrjenih na korito. Izberemo lahko različice z izvlečno glavo ali izvlečno prho, ki so praktične, denimo, za splakovanje večjih pladnjev in gospodinjskih pripomočkov, če nameravamo pomivalno korito postaviti pod okno, pa posebne izvedbe, ki jih je mogoče ob odpiranju okna iztakniti iz ležišča, ali takšne z nastavljivo višino pipe.