Postelje: Kdaj je čas za novo ležišče?

22. 1. 2019 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Shutterstock

vodna postelja, ležišče, vzmetnica, postelja

Osrednji kos pohištva v spalnici je dobra postelja s primernim ležiščem, ki ustreza našemu telesu. Ob nakupu ležišča se običajno posvetimo njegovi kakovosti ter pravi kombinaciji za naše telo in potrebe. Kdaj pa je čas, da ga zamenjamo z novim? To je vprašanje, ki ste si ga najbrž tudi vi že kdaj zastavili. Poiskali smo odgovor nanj in se hkrati pozanimali, kako je z življenjsko dobo in vzdrževanjem ležišč.

Življenjska doba ležišča je odvisna tako od pravilne izbire ob nakupu, cenovnega raz­reda kot prave posteljne podloge in vzdrževanja. »Na obrabo posteljnega jedra vpliva več dejavnikov. Zelo pomembna sta telesna teža uporabnika in dejstvo, ali nam to ležišče čez dan morda nadomešča sedežno garnituro, na primer v majhnih stanovanjih in garsonjerah. Če gre za uporabnika s povprečno telesno težo in se jedro uporablja zgolj za počitek in spanje, je ob primernem vzdrževanju njegova življenjska doba od osem do deset let,« pojasnjuje Vesna Rutar iz podjetja Marsen in dodaja, da se običajno prej odločimo za menjavo iz higienskih razlogov.

FOTO: arhiv podjetja MarsenNa iztrošenost jedra po njenih besedah vpliva tudi letveno dno. Če ima dobro podlago, bo tudi samo omogočilo spečemu dobro oporo, medtem ko dotrajanost letvenega dna povzroča hitrejšo deformacijo ležišča.

Kako dolgo nam bo dobro služilo, pa je prav tako odvisno od nas. »Uporabnost jedra lahko podaljšamo z rednim obračanjem, tako da ga enakomerno uporabljamo z obeh strani, z rednim sesanjem ležalne površine in občasnim pranjem prevleke,« še poudarja sogovornica. Večino ležišč je dobro redno obračati, najmanj na tri mesece, ležalne površine posesati in na nekaj let oprati prevleko. Če je zaradi alergij ali drugih zdravstvenih razlogov potrebno pogostejše pranje, je po njenih besedah boljša rešitev, da za zaščito jedra uporabimo nadvložek. S pogostim pranjem se namreč uničuje tudi prevleka.

PREBERITE ŠE: Kako čistiti vzmetnice?

Tako ležišče kot vzglavnik nadomestimo z novima, ko telesu ne dajeta več potrebne opore, ko se pojavi neprijeten vonj, ki ga ne moremo odstraniti, ali opazimo preperelost tekstilnih materialov. Pred tem moramo preveriti, ali je posteljno dno kljub telesni obremenitvi ravno oziroma ali prožne letve še zagotavljajo primerno podporo hrbtenici.

»Najpogostejša izkušnja uporabnikov je, da med spanjem drugje, na primer v hotelu, spijo občutno bolje kot doma. To je zelo pomemben pokazatelj, da je obstoječe ležišče neustrezno,« pravi sogovornica in dodaja, da so lahko znamenje, da bo treba kupiti novo, tudi bolečine v hrbtu, zbujanje ponoči zaradi ležišča ali pa je spanje na kavču udobnejše kot v postelji. Prav tako ne smemo pozabiti, da se s staranjem spreminjamo, s tem pa se spreminjajo potrebe med spanjem, zato je dobro prilagoditi tudi posteljo.

!!galerija!!


Vzdrževanje vodne postelje

Za higieno in čistočo morajo skrbeti tudi tisti, ki spijo na vodni postelji. »Povprečna življenjska doba vodne postelje je dva- do trikrat daljša kot pri klasičnem ležišču. Seveda pa je odvisno, kako zanjo skrbite. Uporabniki poročajo, da imajo vodno posteljo 15, včasih tudi 20 let, najpogosteje pa se za obnovo odločijo po 10 do 15 letih,« pojasnjuje Adelaida Fras iz Spalnega centra Maremico. Življenjska doba vodne postelje je po njenih besedah odvisna zlasti od uporabnika in rednega vzdrževanja. »Ključnega pomena je, da se redno dodaja regenerator, ki vzdržuje vodo v vodnih jedrih in ohranja prožnost vinila, iz katerega so izdelana vodna jedra,« poudarja sogovornica.

Pri ohranjanju vseh bistvenih prednosti vodne postelje po njenih besedah pomagata tudi redno čiščenje zunanjosti vodnega jedra in pranje prevleke. Tako preprečimo, da bi se v njej nabirala umazanija in prah.

FOTO: arhiv podjetja MaremicoZa dolgo življenjsko dobo je pomembna tudi kakovostna prevleka, ki zagotavlja zračenje in odvajanje vlage ter razporeja pritisk telesa na spalno podlago. Postelja se lahko nadgradi tudi z integriranim toperjem, ki blaži pritisk na vodna jedra in prispeva k daljši življenjski dobi ter še večjemu udobju. Prevleka je snemljiva in se lahko opere v pralnem stroju ali čistilnici. Izdelana je lahko iz različnih materialov ali kombinacij, na primer z vlakni kašmirja, poliestra, lahko je antialergijska.

PREBERITE ŠE: Ali bomo v prihodnosti spali na pametnih blazinah?

»Vzdrževanje je preprosto in hitro. Kot rečeno, je najpomembnejše, da v vodno jedro enkrat na leto dolijete regenerator, sredstvo za vzdrževanje vode in nego vinila,« pojasnjuje Frasova. Površino vod­nega jedra pobrišemo z vlažno krpo ali ustreznim čistilom oziroma čistilnimi robč­ki, vendar sogovornica opozori, da moramo biti pri uporabi čistil previdni, saj so lahko običajna čistila preveč agresivna in povzročajo hitrejše staranje materiala.

Kako pa je z vodo, jo je treba kdaj zamenjati? »Vode ni treba menjati, saj se vsako leto v vodno jedro dolije regenerator, ki jo ohranja v ustreznem stanju. To naredimo le v primeru selitve postelje, saj je takrat treba zaradi transporta izprazniti jedro,« še pravi sogovornica.

In kdaj je čas za obnovo? »Uporabniki se za obnovo običajno zanimajo takrat, ko si zaželijo, da bi bila njihova postelja spet kot nova. Najpogostejša znaka sta bolj izrazito valovanje vodnega jedra in občutek, da je mehkejše. A to so običajni pojavi in ne pomenijo, da je obnova nujna. Nekaterim ta občutek celo bolj ustreza,« pravi Frasova in dodaja, da je velikokrat razlog za obnovo tudi obrabljena prevleka, ki je v stiku s telesom in zato najbolj obremenjena.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE