Nadvložek je prešita ali neprešita tekstilna podloga, ki jo z elastikami namestimo na ležišče. Njegova uporabnost in s tem povezane prednosti po besedah Tatjane Mencigar, vodje prodaje v podjetju Odeja, izhajajo iz njegove surovinske sestave in debeline. »Nadvložek naredi ležišče udobnejše in ga ustrezno zavaruje. Tako podaljšuje njegovo življenjsko dobo in izboljšuje udobje novega ali starejšega ležišča. Pralni nadvložki omogočajo čisto, higienično spalno okolje in zavarujejo ležišče pred umazanijo. Nekateri so antibakterijski in antialergijski, nekateri so nepremočljivi in so odlična izbira za vse, ki jih pesti inkontinenca, druge, debelejše, lahko uporabljamo tudi kot občasno pomožno ležišče za obiske, kampiranje,« pojasnjuje Andreja Štravs iz podjetja Vitapur. Na voljo jih je torej cela vrsta, zato moramo pri izbiri in nakupu vedeti, kaj pravzaprav želimo doseči. »Če si zlasti želimo udobno spati, si bomo omislili debelejši nadvložek, po možnosti s spominsko peno. Če želimo zaščititi ležišče, lahko izberemo tanjšega ali zgolj katero od zaščitnih prevlek za ležišče, ki jih v širšem pomenu besede prav tako uvrščamo med nadvložke. Vsekakor pa je priporočljivo, da je nadvložek pralen (ali vsaj prevleka), saj bomo tako lahko vzdrževali najvišjo raven čistoče in svežine,« svetuje sogovornica. Dobro je, še dodaja, da je prevleka narejena iz zračnih materialov, ki učinkovito odvajajo vlago, ki jo telo oddaja med spanjem, potem bo tudi spanec prijetnejši.
Po besedah Mencigarjeve moramo ob nakupu poznati mere ležišča, ki ga bomo prekrili z nadvložkom, saj ta ne sme biti večji. Prav tako je dobro preveriti njegovo sestavo in se odločiti za naravne ali umetne materiale, odvisno od tega, kateri nam bolj ustrezajo, ter se prepričati, ali je nadvložek pralen. V kakšnih primerih pa si je ga priporočljivo omisliti? Če ne moremo zamenjati starega ležišča, po besedah sogovornice izberemo takšnega, ki nas bo med spanjem ščitil pred neprijetnimi vonji in pršicami v ležišču. Če ne moremo zamenjati starega ležišča, ki je izgubilo svojo obliko, mehkobo ali kompaktnost, nanj namestimo debelejši nadvložek, ki nadomesti izgubljeno kakovost ležišča. Če imamo tanko ležišče in nam v hladnejših letnih časih ali spalnicah na njem ni dovolj toplo, izberemo nadvložek, ki ustvarja primerno toploto, našteva Mencigarjeva. Za postelje otrok in starejših poiščemo nadvložek, ki ohranja higieničnost ležišča in spalnega okolja. Za ležišča alergikov in astmatikov je primeren takšen, ki varuje pred pršicami, bakterijami in glivicami, ki se lahko razvijejo v starem ali neprimernem ležišču.
Sestava nadvložka
Kakovosten nadvložek je po besedah sogovornice sestavljen iz preverjenih in certificiranih materialov, ki ustvarjajo zdravo spalno klimo. Izdelan mora biti zelo kakovostno, da prenese intenzivno dnevno uporabo. Omogočati mora pogosto vzdrževanje (pranje ali kemično čiščenje), da prispeva k čistosti in svežini spalnega okolja. Vsak nadvložek ni primeren za vsakogar. »Če nekoga zebe, mora nadvložek ustvarjati dodatno toploto. Za neudobno staro ležišče moramo izbrati debelega in udobnega. Za alergike in astmatike mora biti izdelan iz klinično testiranih materialov, ki preprečujejo razvoj alergenih organizmov. Otroci in starejši potrebujejo zlasti nepremočljivega, ki se lahko pogosto pere pri višji temperaturi,« poudarja Mencigarjeva.
Načeloma lahko z nadvložkom prekrijemo vsa ležišča, a je bolje, pravi Andreja Štravs, da ga namestimo na ležišče, ki je postavljeno na posteljni okvir z zračnim letvenim dnom. To namreč zagotavlja pretok zraka. Pri zaprtih posteljnih sistemih je treba nadvložek in samo ležišče pogosteje zračiti, drugače se lahko v njem zadržuje vlaga, v skrajnem primeru se razvije celo plesen. Pri odločitvi za nadvložek, poudari sogovornica, se je treba držati nekaterih priporočil. Mehki nadvložki, na primer iz spominske pene, po njenih besedah niso najprimernejši za otroške postelje oziroma spanje otroka. Prav tako imajo lahko takšni iz spominske pene na začetku poseben vonj, zato je treba upoštevati navodila in jih pred prvo uporabo dobro prezračiti.
Nadvložki z dodatki
Med ponudbo nadvložkov iz naravnih in umetnih materialov pa je kar nekaj takšnih, ki imajo dodane posebne snovi, ki naj bi povečale udobje, izboljšale spanec ... »Če imate težave s spanjem, lahko izberete nadvložek z različnimi esencami zdravilnih rastlin, kot sta kamilica ali sivka, ki pomirjata in pomagata pri lajšanju nespečnosti,« pravi Andreja Štravs. In kaj to pomeni? Tkanina oz. mikrokapsule tkanine nadvložka je obogatena, na primer, z eteričnim oljem kamilice, ki se sprosti ob stiku s telesom. Nadvložek je lahko v celoti izdelan iz svile, lahko je iz merino ali kašmirske volne, nekateri imajo dodana bambusova vlakna, lahko pa je tudi polnjen z gosjim puhom in perjem.
Med ponudbo so tudi nadvložki, obogateni s kristali in minerali, ki domnevno prav tako blagodejno vplivajo na uporabnika in izboljšajo spanec. Kristali se veliko uporabljajo pri alternativnih terapijah, kristaloterapiji. Znanstvenih člankov, ki bi obravnavali to problematiko, doc. dr. Matej Dolenec, univ. dipl. inž. geol., s Katedre za mineralogijo, petrologijo in materiale Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, še ni zasledil. »Kot znanstvenik sem mnenja, da še ni znanstveno dokazanih pozitivnih vplivov kristalov na človeka. Problem je namreč ta, da se kristalografi in mineralogi redko povezujejo z znanstveniki medicinskih ved. Težava ni samo pri kristalih, ampak tudi pri drugih naravnih materialih, na primer pri mineralni prehranskih nadomestkih, zdravilnih glinah, zdravilnih blatih. Vemo, da pomagajo, ampak konkretnih študij na tem področju ni. Naš oddelek za petrologijo, mineralogijo in materiale si v zadnjem času močno prizadeva za povezovanje znanstvenikov s področja geologije in medicine, da bi končno vzpostavili red pri teh izdelkih. Na tržišču so namreč raznorazne tabletke, kapsule, vulkanski minerali, mineralni dodatki ..., brez opravljenih geokemičnih in petrološko-mineraloških analiz, ki so bistvene za zagotavljanje osnovne varnosti, da ti materiali, tudi če so naravni, ne vsebujejo toksičnih snovi – težkih kovin, kot so arzen, kadmij, krom,« pojasnjuje doc. dr. Matej Dolenec, ki s svojim prispevkom Mikroskopski svet kristalov sodeluje na razstavi Živeti s kristali v Prirodoslovnem muzeju v Ljubljani. Gre za pregledno razstavo o kristalih in mineralih ob mednarodnem letu kristalografije, s katero želijo približati ljudem izjemno raznoliki svet mineralov in kristalov.
Hitrost rasti kristalov je po Dolenčevih besedah različna, nekateri rastejo več milijonov let, drugi manj. »Določanje njihove starosti je možno, ampak so analize precej drage. Glavno pri določanju starosti z izotopi je to, da je vsak vzorec po analizi uničen in neuporaben,« še dodaja sogovornik. Vsak kristal oziroma mineral je po njegovih besedah naraven, razen sintetičnih mineralov, ki so pridelani v laboratoriju. »Vendar to ne pomeni, da lahko vsak mineral oz. 'kristal' obravnavamo kot neškodljiv, ali še več, kot zdravilen. Nekateri so radioaktivni in povzročajo raka, drugi so sestavljeni iz elementov, ki so za zdravje škodljivi ... Vsekakor so potrebne dodatne študije za vse te izdelke, ki so v zadnjem času preplavili trg,« poudarja Dolenec.
Življenjska doba nadvložka
Kateri nadvložek boste izbrali, se morate odločiti na podlagi želja in spalnih potreb, a temeljit premislek ne bo odveč. Kot se razlikuje sestava nadvložkov, so tudi cene različne, začnejo se pri petdesetih evrih. Njihova življenjska doba je odvisna tako od namembnosti kot od sestave, kakovosti materialov, načina izdelave in načina, kako ravnamo z njim. Krajšo življenjsko dobo imajo po besedah Tatjane Mencigar nepralni nadvložki ter zelo mehki in debeli, ki sčasoma izgubijo voluminoznost, najdaljšo pa tanki zaščitni nadvložki, pralni pri visoki temperaturi. Po besedah Štravsove ima nadvložek podobno kot ležišče omejen rok uporabe, z novim naj bi ga nadomestili po približno štirih letih uporabe.