Za začetek je najbolje pogledati, kaj že imamo doma iz preteklih let in prejšnjih okrasitev. To je lahko izhodišče za novo dekoracijo. Nikakor ni treba na veliko zapravljati. Verjetno bo dovolj že nekaj okraskov, ki bodo dopolnili stare. Sploh pa je na vseh področjih moden pristop mešanja slogov, starega in novega, kičastega in minimalističnega. Ne glede na to, kaj izberete, bo na koncu, usklajeno z vašimi željami in obstoječim interierjem, imelo pridih domačnosti in topline, česar si v teh dneh tako želimo.
Praznično drevesce
Božično-novoletno drevo simbolizira življenje. Nekateri si zato teh praznikov ne predstavljajo brez velike in bogato okrašene smrečice. Ali bo naravna, v loncu ali umetna, je odločitev vsakega posebej, ni pa odveč, če mislimo tudi na okoljski odtis. V bolj izčiščeni obliki je lahko to nekaj vej smreke ali katerega drugega zimzelenega drevesa v loncu ali vazi. Izvirna alternativa so lesena drevesca, ki jih izdelujejo domači in tuji oblikovalci. Nanje lahko obesimo tako bolj tradicionalne obeske kot moderne in naravne izpeljanke. Obstaja pa tudi cela vrsta drevesc, ki ne potrebujejo okrasja, saj so že sama po sebi dekoracija in jih le postavite na izbrano mesto. Nekatera so narejena skupaj z okraski, druga imajo »vgrajene« lučke. Med lepšimi iz pestre spletne ponudbe je drevesce z lučkami, ki po videzu posnema brezo. Takšno ne potrebuje dodatne dekoracije, poda pa se v sodobno opremljen dom. Marsikatero takšno drevo je izdelano iz umetnih materialov, še pogosteje pa iz naravnega lesa. Slovenski izdelovalci zanje uporabljajo lokalne drevesne vrste in poudarjajo, da tudi na ta način ohranjamo naravo in ravnamo trajnostno.
Snežinke na oknu
Kdaj ste nazadnje izrezovali bele snežinke iz papirja in jih lepili na okno? Morda je letos znova čas zanje. Zaradi zasičenosti z vsem mogočim se vračamo k naravi, tudi pri novoletni dekoraciji. Tako v trendovskih predlogih za praznično okrasitev ne manjka naravnih okraskov. To so lahko plodovi narave, kot so oreški, storži, krhlji posušenih citrusov, ali zgolj narejeni iz naravnih materialov, na primer iz lesa, volne, tkanine, papirja. Pravzaprav se lahko na prazničnem drevescu znajde marsikaj, od doma pečenih piškotov do kupljenih okraskov v obliki različnih živalskih likov, recimo jelenčkov, sovic in drugih ptičev. Priljubljeni motivi so tudi zvezde, srčki, bunke, angelčki. Ob vsem naštetem se zdi, kot da smo na klasične bunke pozabili, a brez skrbi, napovedovalci trendov prav gotovo niso. V njihovih zamislih so bunke vseh velikosti in barv. Letos so modne nežno rožnate in turkizne. Del trendovske dekoracije so tudi povsem bele, po katerih je pravkar »zapadel« sneg. Za letošnje praznike so namreč napovedali prevlado bele barve, ob bok so ji postavili srebrno in dodali nekaj glamurja z bleščicami. Vedno pa se najdejo tudi bunke v drugih barvah, na primer zlati, rdeči, zeleni (v matirani ali sijajni izvedbi). Zadnji dve sta tradicionalni barvi tega časa. Tradicija tudi veleva, da novoletno drevesce okrasimo na božični večer. Če se je držite, ste najbrž v nedeljo prižgali tretjo svečko na adventnem venčku, ki je prvo decembrsko okrasje.
K prazničnemu vzdušju in okrasju spadajo tudi prijetni vonji, ki jih lahko pričaramo s peko (mislimo seveda na vonj po pravkar pečenih piškotih) ali z dišečimi svečami. Na splošno velja, da so sveče del praznične dekoracije, dišeče pa prebudijo še druge čute. Vonjev je ogromno, od sadnih in cvetnih do takšnih, ki v nas prebudijo spomine ali nas popeljejo v oddaljene kraje. Domačno božično ozračje lahko poudarite z dišečo svečo, ki diši po cimetu in vanilji. Ne glede na izbor okraskov, smrečice, vonjev in vpliva tradicije pa za toplo domačnost ni treba veliko denarja, morda le več energije in ustvarjalnosti. Vse skupaj je lahko prijetno druženje in preživljanje prostega časa v dolgih zimskih večerih.