10. 6. 2024 | Besedilo: A. Z.
Prestižna nagrada za slovensko oblikovalko stekla
10. 6. 2024 | Besedilo: A. Z.
Slovenska oblikovalka Tanja Pak je na mednarodni razstavi sodobne umetnosti v steklu v Toyami na Japonskem za delo Reverie prejela najvišjo nagrado Grand Prize. Njeno delo bo razstavljeno v Muzeju umetnosti v steklu Toyama od 13. julija do 14. oktobra 2024, postalo pa bo tudi del stalne zbirke.
Mednarodna razstava stekla v Toyami je trienalni dogodek, ki letos poteka tretjič. Predstavlja najnovejše vrhunske dosežke sodobne umetnosti v steklu z vsega sveta in spodbuja njen razvoj, so sporočili s Kreativne baze. Žirija je letos izbirala med 785 deli 580 umetnikov iz 50 držav. Na razstavi v Muzeju steklarske umetnosti Toyama, ki je delo priznanega arhitekta Kenga Kume, bo razstavljenih približno 50 izbranih del, med njimi tudi nagrajena prostorska skulpturalna postavitev večjih dimenzij Reverie Tanje Pak.
Osnova za omenjeno nagrajeno delo je postavitev Reveries/Tja, ki ga je izvedla v Križevniški cerkvi v Ljubljani v sklopu 70. Ljubljanskega festivala. »Rêveries se sprašuje o krhkosti našega bivanja, o eterični prisotnosti in o našem minljivem, skoraj nematerialnem obstoju. Ob premišljevanju o bistvenih vprašanjih postavlja izziv, kako idejo krhkosti in navidezne lahkotnosti prenesti v materijo, kjer skoraj izgine in za seboj pusti le misel, občutek. Povezuje se z vprašanjem, kaj se skriva za domnevno lahkotnostjo in breztežnostjo ter kaj resnično dela naša hrepenenja in sanje eterične,« so zapisali v sporočili za javnost.
»Prejem glavne nagrade mednarodne razstave stekla v Toyami mi je v veliko čast. To, da je žirija opazila in izpostavila moje delo, zame ni le priznanje, temveč tudi izjemna potrditev. Nagrada prihaja v popolnem trenutku, da mi da motivacijo za nadaljnje iskanje neoprijemljivega, čutnega,« je povedala oblikovalka in umetnica ob prejemu nagrade. Na trienalni razstavi vsaka tri leta podelijo en Grand Prize, eno zlato nagrado, dve srebrni in pet nagrad žirije.
Tanja Pak je magistrirala na Royal College of Art v Londonu leta 1996, diplomirala pa je iz industrijskega oblikovanja na Akademiji za likovno umetnost Univerze v Ljubljani. Tu od leta 2009 vodi smer Steklo in keramika, ki jo je tudi pomagala vzpostaviti. Od leta 2014 je tudi redna profesorica. Ustvarjalno se posveča kiparstvu, prostorskim umetniškim postavitvam in oblikovanju uporabnih steklenih predmetov. »V umetniških delih raziskuje zlasti občutke osamljenosti, pri čemer izpostavlja iskanje bližine, krhko naravo medsebojnih vezi in razmerij, in ob tem seveda izmuzljivost naše celosti.«
Razstavlja po vsem svetu, predava na mednarodnih konferencah oblikovanja in umetnosti v steklu, njena dela so objavljena v mednarodnih publikacijah in so del javnih in zasebnih zbirk, prav tako je bila nagrajena s številnimi mednarodnimi rezidencami. Ustvarja v svojem studiu v središču Ljubljane in v ateljeju v prenovljeni Švicariji v Tivoliju.