Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Raziskovanje tekstila v središču prestolnice

Oblikovalke Katja Burger, Tjaša Bavcon in Jasmina Ferček iz Zavoda Oloop so na Mestnem trgu v Ljubljani pripravile začasno tekstilno delavnico Tekstil zdaj!, s katero so odprle vrata vsem, ki si želijo bolje spoznati delo s tekstilom. V dobrih dveh tednih bodo na sporedu številne delavnice pod vodstvom oblikovalk Zavoda Oloop in drugih strokovnjakinj, s katerimi bodo na različne načine osvetlile uporabo in vlogo tekstila v sodobni družbi.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:11
7:09

Pet brezplačnih delavnic bo potekalo pod vodstvom oblikovalk iz Zavoda Oloop in kuratorke projekta Barbare Predan, na štirih dogodkih pa bodo sodelovale gostujoče strokovnjakinje, ki bodo na različne načine osvetlile uporabo in vlogo tekstila v sodobni družbi. Znanje in izkušnje bodo z udeleženci delavnic in dogodkov delile psihologinja Maja Hawlina iz Studia Poper, oblikovalka storitev Ana Kyra Bekš iz Servisa 8, oblikovalka in ilustratorka Nina Mršnik ter oblikovalka Hedwig Af Ekenstam.

Prireditev, ki bo trajala dobra dva tedna, so včeraj začele s triurno delavnico ustvarjalnega reševanja problemov Onkraj tekstila, ki jo je vodila oblikovalka in raziskovalka Ana Kyra Bekeš. Udeleženci so s pomočjo metod in orodij oblikovalskega mišljenja poskušali reševati izzive, s katerimi se srečujejo doma, v službi, kot posamezniki in kot družba.

Povezava med tekstilom in lesom

Serijo petih delavnic z naslovom Dialog z nitjo(danes ob 17. uri je na sporedu prva) so pripravile oblikovalke iz Zavoda Oloop, s katerimi bodo iskale povezavo med lesom in tekstilom. "Na ta način se bo raziskovalo vlogo in funkcijo tekstila, ki je že od pradavnine nespremenjena. Tekstil namreč – mehča, krasi, zakriva in ščiti – telo in dom. Na voljo bodo najrazličnejši tekstilni materiali in tehnike ter leseni polizdelki. Nastalim oblikam in objektom bomo iskali nove vloge, funkcije, namembnost, se pogovarjali o doživetem in naučenem," so napovedale oblikovalke serijo delavnic, ki so namenjene vsem, ki bi radi izkusili nove, sproščene ustvarjalne pristope k delu in tistim, ki si želijo "doseči in izraziti najbolj odštekane notranje kreativne impulze". Na njih bodo spoznali tehnike priprave na ustvarjalno delo, poskusili v soustvarjanju izdelkov v paru in skupini.

Tekstil pod lupo

Delavnico Tekstil pod lupo, ki bo na sporedu v petek, 14. oktobra 2016, ob 17. uri bo vodila slovenska oblikovalka Nina Mršnik, ki vodi podjetje Kobeiagi Kilims, ki se ukvarja z oblikovanjem in prodajo ročno tkanih preprog. Pod lupo bodo vzeli sestavo tekstila, iz katerega so izdelana oblačila, zato tiste, ki se nameravajo udeležiti delavnice, prosijo, da s seboj prinesejo kos oblačila z najbolj eksotično sestavo, strukturo ali teksturo.

Tekstil v akciji

Tako je naslov delavnice, v kateri bodo v torek, 18. oktobra 2016, ob 17. uri pod vodstvom psihologinje Maje Hawlina iskali povezave med tekstilom in ustvarjalnimi  odgovori na težave posameznikov in družbe.  "Raziskovali bomo možnost, kako bi nam tekstil v vsej svoji pojavni in simbolni bogatosti služil kot orodje, metoda in hkrati medij za ozaveščanje o stvareh, s katerimi se ne strinjamo ali nas bolijo, ter za opogumljanje za dobre spremembe," napovedujejo pri Zavodu Oloop.

Recikliranje plastičnih vrečk

Prav tako prihodnji teden (v sredo, 19. oktobra med, 17. in 20. uro) bo na sporedu delavnica Recikliranje plastičnih vrečk z uporabo tekstilnih tehnik, ki jo bo vodila mlada oblikovalka švedskega rodu Hedvig Af Ekenstam, ki zadnja leta živi in dela v Sloveniji, kjer je ustanovila je oblikovalsko skupino Trije Kosi. Njihovo vodilo je oživljanje, recikliranje in preoblikovanje starih izdelkov in pohištva.

Na delavnici bodo plastične vrečke, ki se vse bolj dotikajo vprašanj zdravja in okolja, uporabili kot izhodiščen material, ki ga bodo s pomočjo tekstilnih tehnik in kreativnosti preoblikovali v torbe.

Predstavitev tekstilnega centra iz New Yorka

Predzadnji dan prireditve bo v kreativnem centru Poligon predstavitev centra Textile Arts Center iz New Yorka, ki je eden vodilnih centrov na svetu, kjer se tekstil kot medij raziskuje, promovira in aplicira v različne kontekste in za različne ciljne skupine. Omenjena predstavitev je hkrati uvodno predavanje v projekt Razkrite roke 3. Področja delovanja, programe in projekte, izobraževanja za različne starostne skupine ter način sodelovanja z lokalno skupnostjo Textile Arts Center bosta na predavanju predstavili Kelly Valletta, direktorica ustanove, in Isa Rodrigues, vodja umetniškega oddelka.

Center je bil ustanovljen leta 2009 v Brooklynu v New Yorku z namenom, da poveže in okrepi skupnost ljudi, ki se ukvarja s tekstilom ter da zagovarja in širi ideje o pomenu ročne produkcije. Hkrati pa ponuja opremljene ateljeje za tekstilno-umetniško produkcijo, programe za izobraževanja odraslih in otrok ter tudi umetniško-rezidenčne programe in knjižnico s specializirano literaturo.

Prireditev Tekstil zdaj! se bo zaključila v četrtek, 27. oktobra 2016, z odprtjem razstave nastalih izdelkov in raziskovalnega procesa.

Tri oblikovalke, umetnice in producentke Katja Burger, Tjaša Bavcon in Jasmina Ferček, magistrice oblikovanja tekstilij in oblačil, skupaj pod imenom Oloop delujejo od leta 2004. Aktivne so na različnih področjih vizualnega ustvarjanja, od produktnega oblikovanja, oblikovanja prostorskih postavitev do tekstilne umetnosti, hkrati pa vodijo izobraževanja, predavanja in delavnice ter povezuje oblikovanje z družbeno angažiranimi projekti. Njihovi najbolj prepoznavni izdelki so volnena mila, leteči copati in squareplay. Pri tem delu raziskujejo in posodabljajo tradicionalne, pogosto ročne pristope izdelovanja ter obdelave tekstila. Ob tem skrbijo, da so izdelki narejeni iz naravnih lokalnih materialov, izdelovalke pa so najpogosteje nezaposlene ženske iz manj razvitih delov države. S svojimi izdelki in projekti že vrsto let sodelujejo tudi na najpomembnejših predstavitvah slovenskega oblikovanja doma in v tujini, za svoje delo pa so prejele tudi nagradi rdeča pika (Red Dot Concept 2007) in častno pohvalo na BIO 20.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine