
Razstava, ki predstavlja več kot šestdeset različnih pisalnih kosov s slovenskega prostora, je sad petnajstletnega preučevanja in restavriranja pisalnega in pisalno-shrambnega pohištva. V njih se zrcali svetovni razvoj pisalnega pohištva skozi pol tisočletja. Na ogled so najdragocenejši in tudi najznačilnejši pisalniki, od renesančnih kabinetnih omaric prek baročnih tabernakeljskih omar, bidermajerskih sekreterjev do historističnih in modernističnih pisalnih miz.
"Pisalniki so poleg rokopisov in pisal najbolj avtentične priče pisne ustvarjalnosti. Hkrati so tudi zgovorni pripovedovalci o posameznem kraju in dobi, iz katerih izhajajo, in o ljudeh, ki so jih kupili in uporabljali. Mnogi so povezani z znanimi osebnostmi, meščanskimi in grajskimi okolji," so zapisali ob razstavi.
V lepoti materialov in kompleksnosti izdelave pisalnikov se zrcalijo tako gospodarska in umetnostna zgodovina kot tudi zgodovina duha, še pravijo v Narodnem muzeju.
Ob razstavi je izšel vodnik v slovenskem jeziku, jeseni pa bo izšla slovensko-angleška monografska publikacija Pisalno pohištvo na Slovenskem v seriji Viri. Gradivo za materialno kulturo Slovencev.