Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Sejem pohištva Ambient Ljubljana in sejem Dom plus: Pohištvo, gradnja, razstave, posveti

Gospodarsko razstavišče že sedemindvajsetič prireja sejem pohištva Ambient Ljubljana, ki so mu tokrat dodali še sejem Dom plus, jesensko različico sejma Dom. Pod skupnim sloganom Vse za dom! si lahko obiskovalci do nedelje ogledajo ponudbo pohištva in notranje opreme, pa tudi graditeljske vsebine v programih stavbnega pohištva, ogrevalne in hladilne tehnike, montažnih hiš, varovanja in urejanja okolice. Poleg podelitve nagrad najboljšim so pripravili pester obsejemski program.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:06
10:31

Na obeh sejmih skupaj sodeluje 182 podjetij iz 17 držav. Na slovesnem odprtju ob 13. uri v dvorani Urška bodo podelili tudi nagrade, med njimi za pet najboljših in zmagovalca med njimi, ki jih podeljuje Gospodarsko razstavišče. Nagrajeni izdelki bodo na ogled na posebni razstavi v dvorani Kocka. Prav tako bodo razglasili prejemnika nagrade pohištvo leta, ki jo podeljuje Društvo oblikovalcev Slovenije po izboru strokovne komisije društva, katere člani so Mateja Panter, Jurij Dobrila in Tea Goljevšček.

Arhitekturno svetovanje

Organizatorji so preteklo leto uvedli brezplačno arhitekturno svetovanje za obiskovalce Top arhitekti, ki ga nadaljujejo tudi letos. Tako želijo poudariti pomen kulture bivanja in širši javnosti približati strokovno vrednost poklicev, kot sta arhitekt in oblikovalec. Tokrat v arhitekturni svetovalnici sodelujejo trije arhitekturni biroji: Mojca Berhtold in Marjeta Fortuna Lamovšek, Studio Anio (Urša Križman in Luka Fabjan) in Notranja-oprema.net (Sabina Belak in Jernej Orhini). Vsi, ki si želijo nasveta o prenovi doma, se morajo za tridesetminutno svetovanje vnaprej prijaviti, s seboj pa prinesti načrte in fotografije prostora, ki ga želijo prenoviti.

Borza oblikovanja

Že sedmič zapovrstjo v okviru pohištvenega sejma Ambient Ljubljana poteka razstava Top ideje, na kateri se predstavljajo mladi oblikovalci, arhitekti in drugi ustvarjalci z inovativnimi idejami in izdelki s področja bivalne kulture. Gre za pobudo Gospodarskega razstavišča, ki tako organizira borzo oblikovanja, s katero mladim ustvarjalcem omogoča brezplačno javno predstavitev njihovega dela ter hkrati vzpostavlja dialog med oblikovalsko stroko, proizvajalci pohištva in končnim uporabnikom.

»Tudi letošnje Top ideje so odsev znanja in pozitivne energije tistih, ki se predstav­ljajo. Top ideje niso več dogodek, ampak ime za skupnost, ki jo družijo ustvarjalnost, sodelovanje, pogled v prihodnost in poslovne ambicije. Osebno vidim tokrat­no borzo oblikovanja kot zmožnost prilagajanja predvsem mladih ustvarjalcev zahtevnemu gospodarskemu okolju. Ideje so raznovrstne in segajo od visokotehnoloških rešitev do takih, ki v ospredje postavljajo trajnostno rabo virov. Dejstvo je, da vsak od razstavljavcev ponuja svojo vizijo v oblikovanju bivalnega okolja,« je v spremnem katalogu zapisal oblikovalec Ernest Nograšek, eden izmed treh članov komisije Top idej. Slednje tokrat podpirata podjetji Mömax in Lesnina, ki bosta poleg finančne podpore projektu najboljšim, ki jih bo izbrala strokovna komisija, omogočili, da svoje izdelke razstavijo v njunih poslovalnicah.

Italijansko pohištvo

Posebni gost bo letos priznano tuje podjetje iz Italije – Calligaris, ki izdeluje mize, stole in komode, pohištvo za jedilnice in dnevne sobe, dodatke za dom in dekoracije.

Italijanska agencija za gospodarsko promocijo, oddelek veleposlaništva Italije, in Italijanski inštitut za kulturo poleg tega predstavljata četrti dogodek Izkušnja italijanskega oblikovanja z okroglo mizo in razstavo, posvečeno industrijskemu oblikovanju. Na okrogli mizi z naslovom Oblikovalska industrija, ki bo v petek, 11. novembra 2016, ob 11. uri v dvorani Urška B2+2, bodo sodelovali italijanski oblikovalec Odo Fioravanti, slovenski oblikovalec Jure Miklavc, Matjaž Žigon, vodja predstavništva Fiera Milano za območje Alpe-Jadran, in Marzia Guida, predstavnica za sejem HOMI. V dvorani Kocka pa je na ogled razstava Made in Italy z izdelki italijanskih blagovnih znamk Bespoke, Talent, Baxter in Technogym.

Sedenje po poljsko

Za vse, ki bi radi spoznali, koliko poljskih stolov ima status ikone, so na sejmu pripravili razstavo Sedenje po poljsko, ki je bila predstavljena v Vroclavu v okviru evropske prestolnice kulture. Gre za izbor 90 sedežev poljskih oblikovalcev, nastalih za poljska podjetja v obdobju 1941–2014. Na sejmu Ambient Ljubljana pa je na ogled izbor najzanimivejših predmetov poljskih oblikovalcev. Veliko razstavljenih projektov je postalo simbol svojega časa, prejeli so tudi različna mednarodna priznanja, med drugim nagrado red dot (rdeča pika).

Slovenski uspehi v tujini

Na sejmu je prav tako predstavljen velik projekt, ki ga v Riadu, prestolnici Saudske Arabije, izvaja konzorcij slovenskih oblikovalcev in proizvajalcev Magnet Design pod vodstvom arhitekta in direktorja Roberta Kluna. Podrobneje o tem uspešnem slovenskem projektu bo arhitekt Robert Klun spregovoril na predavanju Uspeh slovenskih pohištvenikov prek Magnet Designa v zalivskih državah jutri ob 11. uri v dvorani Urška. Med drugim bo opisal poslovno kulturo držav v Zalivu in načine, kako se v njih pridobi posel.

Razstava upcikliranega pohištva

Miza iz kolesnih obročev, lestenci iz pivskih steklenic in starih namiznih svetilk, obešalnik iz krmila kolesa, vrtna garnitura iz starih kopalnih kadi so nekateri kosi pohištva, ki so z upcikliranjem nastali v studio Trash Design za opremo upravne stavbe Regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO) Ljubljana. Z javnim podjetjem Snaga so za sejem pohištva Ambient Ljubljana pripravili razstavo ponovno uporabljenih materialov in izdelkov, ki so jim oblikovalci spremenili namembnost in tako pokazali, da s kreativno ponovno uporabo, popravilom in recikliranjem izdelkom podaljšujemo življenjsko dobo in podpiramo trajnosten odnos do stvari.

Na Mestni ploščadi Gospodarskega razstavišča pa je na ogled razstava betonskih izdelkov, ki jo je postavil industrijski oblikovalec Matjaž Poredoš.

Posvet o lesu

»Les je edina naravno obnovljiva surovina, ki je imamo v Sloveniji v izobilju. V Evropi se trenutno soočamo s presežki lesa. V bliž­nji prihodnosti, predvidoma od leta 2020 do 2050, pa ga bo po napovedih strokovnjakov Evropske zveze papirničarjev CEPI (Confederation of European Paper Industries) začelo primanjkovati.« Lesu je posvečen tudi jutrišnji (ob 13. uri v dvorani Urška) posvet Odslužen les – priložnosti in izzivi, ki ga organizirajo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo – direktorat za lesarstvo, Društvo inženirjev in tehnikov lesarstva Ljubljana, oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete, Lesarski grozd, Univerza na Primorskem in podjetje M Sora.

Vse dni sejma v Stebrni dvorani oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete, UL, in Javna agencija SPIRIT Slovenija predstavljata poskuse z lesom, ki so jih naslovili Izklesani. Kakor pravijo, nas les spremlja na vsakem koraku in nas obdaja s toplino in prijaznostjo. »Iz dreves ne pridobimo le čudovite surovine, temveč lahko pridobivamo široko paleto znanja o najbolj naravnih rešitvah najrazličnejših težav. Raznovrstnost tega naravnega materiala nam omogoča proučevanje naravnih zakonitosti ter hkrati njegovo inovativno in raznoliko uporabnost,« pravijo organizatorji delavnice. S poskusi, ki so jih pripravili za to priložnost, bodo obiskovalci lahko spoznali tako zgradbo in lastnosti lesa kot njegovo uporabo v inženirskih izdelkih.

Brezplačna svetovanja

Vse dni sejma (od 11. do 14. ure ter od 15. do 18. ure v Stebrni dvorani in dvorani Povodni mož) potekajo brezplačna svetovanja neodvisnih strokovnjakov mreže ENSVET – Eko sklada in Gradbenega inštituta ZRMK. Ti bodo pripravili tudi delavnice o pravilni vgradnji oken. Obiskovalcem so tako na voljo nasveti arhitektov, krajinskih arhitektov, gradbenih fizikov, strokovnjakov s področja ogrevanja in hlajenja ter s področja gradnje v pasivnem ali skoraj ničenergijskem standardu, ki so jim lahko v pomoč pri odločitvah pri gradnji in prenovi stavb ter postopkih za pridobitev dovoljenja za gradnjo. »Vas skrbi račun za ogrevanje, saj so bile konec septembra sprejete spremembe in dopolnitve pravilnika o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli? Ne morete se odločiti, ali je smiselna menjava oken pred zimo, kakšna okna izbrati in kateremu mojstru zaupati njihovo vgradnjo, ki naj bi bila skladna s smernico RAL. Se ne morete odločiti glede izbire vira za ogrevanje – peč na trdna goriva, toplotna črpalka ali priklop na daljinsko ogrevanje? Ste že več let v hiši ali stanovanju in je že skrajni čas, da začnete urejati zunanje površine – balkon, terasa, vrtna gredica, okrasni vrt ali celo manjši park ob hiši?« sprašujejo pri ZRMK in vas vabijo, da se o takšnih vprašanjih in dvomih pogovorite s strokovnjaki GI ZRMK in njihovimi zunanjimi sodelavci.

Prav tako so na ogled primeri sodobne vgrad­nje oken oz. vgradnje, skladne s smernico RAL, toplotne izolacije in reševanje kritičnih detajlov – stiki, preboji, primer ogrevanja in prezračevanja oz. hlajenja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine