13. 9. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij in A. Z.
Svetila: Med funkcijo in izvirnostjo
13. 9. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij in A. Z.
V poletnih dneh, ko nas božajo sončni žarki, o razsvetljavi ne razmišljamo prav veliko. A to še ne pomeni, da je ne potrebujemo. Tudi večeri na terasi so prijetnejši ob primerni osvetlitvi. Čeprav je pomembna zlasti uporabnost svetil, to je dobra in prava osvetljenost prostorov, pa imajo tudi dekorativno vlogo, so tisti dodatek v prostoru, ki pritegne pozornost. Sodobna svetila so na eni strani skoraj neopazna, po obliki in videzu minimalistična, na drugi pa razkošna, včasih že kar kičasta ali na prvi pogled nenavadna. Za vsemi pa so običajno zgodbe, ki jih pišejo oblikovalci.
!!galerija!!
Na letošnjem tednu oblikovanja v Milanu je veliko pozornosti vzbudil mogočen lestenec, ki ga je na svoji predstavitvi novosti na ogled postavilo podjetje Moooi. Mega Chandelier (Mega lestenec), kakor so ga poimenovali, so sestavili iz nabora svetil, ki so jih izdelali doslej. Nastala je oblika lestenca, ki v ospredje postavlja vso lepoto oblikovanja svetil.
Ko govorimo o oblikovanju svetil, težko izluščimo prevladujoče trende. Modno je vse od razkošnih lestencev do minimalističnih svetil. Na splošno velja, da sodobna svetila zaznamujeta tako lepa oblika kot tehnična dovršenost. Pod njih se podpisujejo najbolj zveneča imena iz sveta oblikovanja. Včasih se zdi, da podjetja med sabo kar tekmujejo, katero bo pritegnilo več priznanih ustvarjalcev.
Posebne zgodbe oblikovanja pišejo v studiu mojstra svetil Inga Maurerja. Tokrat je nastalo svetilo, v katerem so združili delovne rokavice in žarnice. »Po eni strani oblikujemo svetila in po drugi prostore. Nekje vmes pa nastajajo objekti, ki zahtevajo veliko dela z rokami. Za delo potrebuješ orodje, za delo z rokami pa rokavice,« so zapisali v studiu Inga Maurerja ob novem svetilu, imenovanem Luzy, ki je videti, kot bi po opravljenem delu rokavice obesili na steno. Ob tem še dodajajo, da so v rokavicah prepoznali lepoto in jih spremenili v svetilo. Ne gre za kakšno posebno sporočilo, šalo ali mojstrovino, pravijo, to je le rezultat njihovega načina dela. Prav tako so pred kratkim poslali na trg novo različico kultnega lestenca Zettel’z. Tokrat lističe iz japonskega papirja, ki ga sestavljajo, krasijo ilustracije abecede Bruna Munarija. Lestenec, ki so ga izdelali v omejeni količini 200 kosov, je namreč namenjen najmlajšim.
Oblikovalci in podjetja iščejo dobre rešitve za čim boljšo osvetlitev prostora in varčevanje z energijo, zato se usmerjajo k LED-tehnologiji. LED-elementi so sicer vir svetlobe, a hkrati narekujejo obliko svetil. Ta tehnologija v zadnjih letih vse bolj izrinja druge vire svetlobe in je tako rekoč zavzela področje oblikovanja, saj ga skoraj ni proizvajalca, ki je še ni uvedel. LED-svetila so lahko zelo različnih oblik, največkrat pa so po videzu izčiščena in arhitekturna. Nove oblike izhajajo iz lastnosti te tehnologije, ki je neprimerljiva z dosedanjimi. Večina novih luči se tako ponaša z najsodobnejšimi funkcijami, hkrati pa so vsaka posebej zanimiv okrasni predmet. Mnogokrat so to subtilne oblike, ki ne preglasijo svetlobe, ki jo oddajajo.
Nova tehnologija pa se uporablja tudi v svetilih, ki posnemajo obliko klasične žarnice. Te so že dolgo vir navdiha oblikovalcem, v zadnjih letih pa so postale nadvse priljubljena oblika svetil. Žarnic z žarilno nitko ni več v prodaji, zato pa je toliko večja izbira svetil, pri katerih je v ospredju njihova značilna oblika. Zlasti se je razmahnila ponudba okovov (navojev) za žarnice, ki jih izdelujejo različna podjetja. Narejeni so lahko iz kovine, plute, umetnih materialov in celo betona. Dekorativni pa niso le okovi, ampak tudi kabli, na katerih visijo ta inovativna svetila v obliki žarnice, ki ne potrebujejo dodatnega senčnika.