Pri izboru barv so izhajali iz narave, ki obkroža stanovanjsko sosesko.
28. 10. 2024 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Miran Kambič
oskrbovana stanovanja, družabni prsotor, oblikovanje za starejše, interier
Takšen družabni prostor imajo starejši v oskrbovanih stanovanjih
28. 10. 2024 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Miran Kambič
oskrbovana stanovanja, družabni prsotor, oblikovanje za starejše, interier
Arhitektke iz biroja GAO arhitekti so oblikovale skupni družabni prostor v stanovanjskem bloku z oskrbovanimi stanovanji. Glavna oblikovalska poteza pri razmejevanju prostora so bile krožnice, ki mehčajo ostre robove, hkrati pa vizualno povežejo različne funkcije prostora.
Stanovanja, prilagojena starejšim stanovalcem in umeščena na mirno lokacijo sredi narave v Cerkljah na Gorenjskem, imajo skupni prostor, ki deluje kot povezovalni prostor med dvema kriloma stavbe. Oblikovanja tega večnamenskega prostora so se lotile arhitektka Petra Zakrajšek ter oblikovalki Gea El Habashy in Tajda Češarek iz biroja GAO arhitekti. Investitor Prva hiša je želel, da prostor, kjer se bodo dogajale različne aktivnosti, spodbuja stanovalce k vsakodnevnemu druženju tako med seboj kot z zunanjimi obiskovalci.
»Skupni prostor deluje kot povezovalni prostor med dvema kriloma stavbe, v katerega se lahko dostopa tudi neposredno iz zunanjih strani. Prostor se odpira in nadaljuje na zunanjo teraso. Glavna oblikovalska poteza pri razmejevanju prostora so bile krožnice oz. loki, ki hkrati mehčajo ostre robove in vizualno povežejo večnamenskost prostora. Sklopi so v prostoru vizualno razmejeni s stropno oblogo ter zavesami,« pojasnjujeta vodji projekta Petra Zakrajšek in Tajda Češarek. Obstoječi prostor nima klasične štirikotne oblike, ampak več ostrih kotov in zaradi tega je bil po besedah arhitektk na nek način agresiven. Zato so ga omehčale z okroglimi linijami, kot so zaobljeni robovi na pohištvu, okrogle luči, okrogla jedilna miza ...
Kot pravita arhitektki, je bil njihov razmislek usmerjen tudi v povsem uporabniški vidik. »Želeli smo, da se obiskovalci v njem počutijo čim bolj domače, da to postane njihova skupna dnevna soba, v katero greš v copatih gledat televizijo,« še dodajata. Večji del prostora je namenjen ’domači dnevni sobi’, kjer je na eni strani knjižna omara, kamin ter več manjših foteljev, na drugi strani pa televizija in sedežna garnitura, potem je tu še družabna miza za igranje iger, četrti povezovalni element pa je mini kuhinja, v kateri lahko za obiske pripravijo kavo, čaj.
»Prostor je zasnovan tako, da se s premikanjem zaves in nekaterih kosov pohištva (zložljivi stoli, manjše mize), ustrezno prilagaja za intimnejša ali večja druženja in prireditve ter dopušča, da se v prostoru sočasno odvija več različnih aktivnosti. Na stropu je pritrjeno tudi filmsko platno, ki omogoča spremljanje pomembnejših dogodkov, tekem večjemu številu ljudi,« sta še povedali sogovornici.
!!galerija!!
Toplino in domačnost skupnega prostora so ustvarile z izbiro materialov, med katerimi prevladuje les: lesene so stenske in stropne obloge ter posamezni kosi pohištva. Tekstil dodaja mehkobo in nežnost, hkrati pa tudi zvočno izolacijo in omogoča zapiranje določenih kotičkov.
Pri izboru barv so izhajali iz narave, ki obkroža stanovanjsko sosesko in ponuja lepe razglede. Osnovna paleta barv je naravna, od bež do svetlo in temnejše rjavih odtenkov, kontrastno pa jih dopolnjuje modra barva, v katero je odeta kuhinja in kuhinjski stoli, ter rumena, v kateri so oblazinjeni fotelji.
Za ustvarjanje različnih ambientov in razpoloženj je pomembna tudi osvetlitev, ki jo sestavlja kombinacija različnih tipov svetil. Tako poleg glavne razsvetljave za vzdušje skrbijo okrogle luči, ki sledijo zasnovi prostora, reflektorska svetila in ambientalna talna svetila.