Izhodišče projekta je bilo povečati in energetsko obnoviti prostore vrtca Pedenjped, enote Učenjak v Dobrunjah. V sodelovanju z naročnikom in bodočimi uporabniki so prepoznali, da vrtec ne potrebuje samo novih igralnic, ampak mu manjkata tudi pravi osrednji prostor in primerno urejen vhod, pojasnjujejo v biroju od-do arhitektura, ki so se skupaj s podjetjem Navor in Vesno Draksler lotili projekta. Pri njem so sodelovali avtorji Denis Rovan, Aleš Žmavc, Matic Škarabot, Lev Rahovsky Šuligoj, Vesna Draksler, Nina Vidić Ivančič in Lara Gligić.
Tako so s prenovo k obstoječemu objektu dodali dva nova volumna na vsaki strani, v katerih je dovolj prostora za tri nove svetle igralnice z zasteklitvijo čez celo steno, za večjo in svetlejšo razdelilno kuhinjo in novo garderobo. Uredili so osrednji večnamenski skupni prostor, ustrezne prostore za strokovne delavce ter vzpostavili ločen vhod v prvo in drugo starostno obdobje z vstopnim trgom. Notranja razporeditev je razdeljena na skupne prostore, otroške igralnice in prostore za zaposlene.
Interier je zasnovan v lesu in beli barvi, kar naredi prostor svetel in domač. V vsako igralnico so umestili tri fiksne kose pohištva pastelne barve – omaro za shranjevanje posteljic, mizo za učiteljico, previjalno mizo oz. mizo z umivalnikom, ki se povezujejo z leseno oblogo. Ta je do višine 1,2 m polna, nad tem pa ima zareze, v katere se lahko pospravijo škatle in obešajo razni predmeti. Tako obloga postane uporabna površina, kar se zgodi tudi na hodnikih, kjer obloge postanejo interaktivne igrače.
»Ambiente smo želeli narediti čim bolj svetle, a hkrati tople, zato smo stene oblekli v lesene obloge. Brezov les povezuje prostore vrtca v celoto, medtem ko barvni poudarki na pohištvu dajejo vsakemu prostoru individualni značaj,« so povedali v biroju. Barvne poudarke so dodajali s pastelnimi odtenki, s katerimi so poskusili ustvariti uravnoteženo in umirjeno paleto barv, ki ne bo preglasila pisanih igrač in otrok.
Tla celotnega vrtca so obložene s svetlo gumo, stene prizidanega dela v masiven smrekov les, v obstoječih prostorih pa so stene oblečene v lesene obloge iz brezove vezane plošče. Pohištvo je zaradi lažjega vzdrževanja iz ultrapasa, rob vrat in vidnih plošč pa obdelan v masivnem lesu.
»Predpisi, po katerih se projektira in gradi vzgojno-izobraževalne stavbe, so zelo obsežni ter skupaj s prostorskimi pogoji in omejenimi finančnimi sredstvi dajejo ozek manevrski prostor za kreativno snovanje stavbe. Ravno zato je največji izziv najti dobro arhitekturno rešitev, ki je v prvi vrsti namenjena otrokom, torej tistim, ki predpisov niso pisali, a objekt najbolj uporabljajo,« še pravijo v biroju od-do arhitektura. Ob tem dodajajo, da kot arhitekti s tem projektom poudarjajo družbeno odgovornost arhitektov, ki mora biti osnova za trajnostne projektantske odločitve. »Prizidka sta zato izvedena v lesu, deloma v masivni stenski in deloma v stebrni konstrukciji, ki se navezuje na raster obstoječe armiranobetonske zgradbe, ojačana pa je z jeklenim nosilcem.«
Za projekt celovite obnove in prezidave vrtca Pedenjped, enota Učenjak v Dobrunjah so arhitekti prejeli priznanje zlati svinčnik, ki ga podeljuje Zbornica za arhitekturo Slovenije.
»Avtorjem je uspel izjemno težek podvig, kako iz dane naloge ustvariti arhitekturo, ne samo prenovljeno stavbo, v tem procesu pa biti neprestano dovolj pragmatičen z zavestjo, da gre za vrtec, kjer so sredstva omejena. V vseh pogledih uspešna združitev starega in novega dela vrtca in izjemna pozornost pri oblikovanju interierja ter ambienta otroškega igrišča to arhitekturo dviguje na vrhunsko raven. Arhitektura tega vrtca odpira vrata novemu, svežemu oblikovalskemu pristopu in zareže v splošno sprejeto estetiko v slovenski arhitekturi,« je ob nagradi zapisala strokovna komisija.
Omenjena nagrada zlati svinčnik je zanje prva s strani Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije in, kot pravijo, lepo priznanje ter potrditev truda in dela znotraj arhitekturne stroke.