Talne obloge: Dolga življenjska doba, vzdržljivost in preprosto čiščenje

4. 3. 2023 | Besedilo: A. Z.

talne obloge, keramika, interier, preproge, vinil, laminat

Talna obloga je pomemben del interierja in pri izbiri ji namenimo veliko pozornosti, saj ne zadostuje, da je lepa na pogled in prijetna na otip, biti mora tudi kakovostna, tako po materialu kot izvedbi. Pripravili smo pregled talnih oblog, ki se v zadnjih letih pogosto uporabljajo v domačih prostorih.

Danes večinoma za vse prostore izberemo enako talno oblogo. Izjema je le kopalnica, kjer še vedno prevladujejo keramične ploščice. Vračanje k naravnim materialom in bolj zdravemu načinu življenja je v naše domove vrnilo tudi lesene talne obloge. A poleg lesa obstaja še nekaj drugih možnosti, ki jih imamo na izbiro, na to pa vplivajo različni dejavniki, od namena in uporabe prostora do želja in razpoložljivih sredstev.

Vse se vrti okrog lesa

Les je zelo pogosta izbira za talno oblogo po vsem stanovanju. K večji uporabi naravnih materialov v domovih zagotovo pripomore zavedanje o pomenu zdravega življenjskega okolja. Tako se marsi­kdo odloči za lesen pod oziroma parket v različnih izvedbah. V široki in pestri ponudbi lahko vsakdo najde tisto, kar mu najbolj ustreza, glede na vrsto lesa, barvo, slog in ceno. Za povrhu obstaja neskončno različnih obdelav in končnih premazov, za katere poskrbijo že v proizvod­nji. Na voljo so krtačeni, skobljani, gladko brušeni in na različne načine starani parketi ter drugi leseni podi, med drugim izdelani iz dimljenega in toplotno obdelanega lesa, tonirani ali beljeni. A tolikšna izbira zahteva še tehtnejši premislek pred nakupom. Med najbolj priljubljenimi mož­nostmi je krtačen in oljen hrast, brez drugačnih obdelav.

Pomembna pa sta tudi izvor in obdelava lesa (z zdravju prijaznimi premazi). Za talne obloge se uporabljajo različne domače drevesne vrste, eksotične v zadnjih letih manj. Prednosti lesenih talnih oblog je veliko. Od tega, da gre za naravni material, ki je prijeten na otip, dekorativen in topel, do dejstva, da jih je po dolgotrajni uporabi mogoče popolnoma obnoviti.

Glavna slabost je dimenzijsko delovanje, ki ga povzroči večja sprememba vlažnosti v lesu. Največkrat gre za izsušitev zaradi suhega zraka pozimi, zato je v prostorih priporočljivo skrbeti za stabilno zračno vlago in temperaturo. Lesena talna obloga je lahko tudi občutljiva za poškodbe, a to je odvisno od trdote lesa, iz katerega je izdelana. Za bolj obremenjene prostore zato priporočajo trše drevesne vrste, kot je hrast.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA MATEJE TAMŠE: POLAGANJE PARKETA IN MONTAŽA STOPNIC - IN VSE SE SESTAVI

Poznamo masivne in večslojne izvedbe, zadnje so lahko dvo- ali trislojne. Vse so lahko surove ali že lakirane oziroma oljene, v zadnjem primeru so to gotovi podi oziroma parketi. Med masivne štejemo klasični deščični parket, ki se lahko polaga ladijsko, v vzorec ribje kosti, kvadratov ..., poleg njega pa še parkete različnih vezav (tehno in kant parket, lamelni parket, angleška in nemška vez). V večslojnih izvedbah so na voljo deščični parket, ladijski pod, kmečke deske, tehno parketi ter delno intarzijski parketi.

Z lesom so lahko obložena tudi tla, v katerih je vgrajeno talno ogrevanje. Pri tem je zaradi manjših toplotnih izgub dobro izbrati tanjšo oblogo, in sicer se načeloma priporočajo dvoslojni parketi, stroka pa zagovarja zlasti masivni hrastov parket do debeline 10 mm. Tako o primerni oblogi za talno ogrevanje kot izbiri glede na prostor se je najbolje posvetovati s strokovnjakom, ki dobro pozna ponudbo. Pozanimati se je treba o trdoti lesa, obstojnosti barve, končnem premazu oz. površinski zaščiti, dimenzijski stabilnosti, toplotni odpornosti, načinu vgradnje, vzdrževanju. Pri večslojnih talnih oblogah naj bi bili pozorni na debelino plemenitega lesa (ta naj bi bila najmanj štiri do šest milimetrov), saj sta od nje odvisna življenjska doba obloge in število mogočih obnovitev, ter tudi na spodnji sloj. Po mnenju nekaterih je takšen parket najbolj stabilen, če je spodnji sloj izdelan iz brezove vezane plošče.

Keramika za značaj prostora

Keramične ploščice danes snujejo priznani oblikovalci, ki se poigravajo z inovativnimi barvnimi kombinacijami, strukturiranimi površinami in zanimivimi vzorci. Pogosto se spogledujejo s tradicionalnimi vplivi. V zadnjem času je namreč veliko ponudbe, ki še zdaleč ni izčiščeno minimalistična. Na ploščice so se vrnili vzorci in barve, tudi oblike so se spremenile. Skoraj ni več barve ali formata, ki ga ne bi mogli kupiti. Znova so v ponudbi manjši formati, keramika s teksturo, ki ima vtisnjene reliefne vzorce, in z vzorci. Takšna daje prostoru značaj. Previdni moramo biti pri količini vzorcev, praviloma je v vzorčasto keramiko odeta le ena stena. Prav tako bo bolje, če bomo bolj zadržani pri izbiri barv in obliki opreme.

PREBERITE ŠE: 5 TRENDOV PRI KERAMIČNIH PLOŠČICAH, KI JIH NE SMETE SPREGLEDATI

Še vedno so keramične ploščice prevladujoča izbira za kopalnice, za druge prostore pa redkeje. Tudi v kuhinjah kot stenska obloga nad delovnim pultom se še vedno pojavljajo. V tem primeru je lahko keramika posebna, recimo pisana ali z reliefnim vzorcem. Tudi keramične ploščice so primerne za talno gretje, ki je v sodobnih domovih pogosta izbira.

!!galerija!!


Laminatne talne obloge

Ko razmišljamo, kaj položiti na domača tla, je ena od možnosti tudi laminatna obloga. Laminati se med seboj razlikujejo glede na razred obrabe in končno obdelavo površine, ki je lahko klasično ravna, strukturna z vid­nimi lesnimi porami, rustikalna ali z videzom oljene ali sijajne površine. Laminat je odporen proti udarcem, mehanskim poškodbam in kemikalijam. Med prednostmi velja omeniti hitro montažo in demontažo, poleg tega ga lahko položimo na staro talno oblogo, na primer na keramične ploščice, parket ali talne obloge iz umetnih mas. Med pomanjkljivostmi lahko omenimo hrup, ki ga povzroča hoja po njem. Laminati niso primerni za vgradnjo v kopalnice, savne in druge vlažne prostore, se pa lahko uporabijo za tla s toplovodnim talnim ogrevanjem. Pomembno je, da so cevi talnega ogrevanja vsaj 3 cm pod površino in da temperatura vode v njih ne preseže 28 stopinj Celzija.


Talne obloge iz umetnih mas

Talne obloge iz PVC, linoleja, kavčuka ter epoksidni in poliuretanski tlaki so primerni za prostore, v katerih so tla bolj obremenjena, in nasploh za stanovanja ljudi, ki imajo težave za alergijami. Njihova prednost je nam­reč, da so antibakterijske in antistatične. Prav tako se preprosto čistijo, saj se umazanija in prah ne zažirata vanje.

Vinilne talne obloge so primerne za vse prostore, so odporne, vzdržljive in nezahtevne za vzdrževanje. Večinoma so debele od 2,5 do 6 mm (najpogosteje do 3 mm), z zaščitnim slojem od 0,3 do 0,7 mm. Njihova življenjska doba je odvisna od mesta vgrad­nje, stopnje obrabe in načina vzdrževanja. Med njihovimi slabostmi je občutljivost na temperaturne razlike in neposredno izpostavljenost soncu. Slednja se pokaže zlasti na temnih podih, ki so močno obsijani s soncem. Vinilne obloge lahko polagamo na dva načina: z lepljenjem na podlago ali brez lepljenja na klik. Primerne so tudi za talno gretje. Pri tem je treba upoštevati enaka pravila, kot veljajo za parkete ali laminatne pode.

Preproge so se vrnile

Preproge so v zadnjih letih znova našle svoje mesto v naših domovih, a v sodobni različici in novi vlogi. V sodobnem interierju so dodatek, saj jih običajno krasijo zanimivi motivi, živahne kombinacije barv in tekstur. Nekatere bi lahko visele tudi na stenah. Vse več proizvajalcev namreč v svoje kolekcije pohištva uvršča tudi preproge. Za mnoge jih oblikujejo priznani oblikovalci. Izdelujejo jih iz različnih materialov od volne, svile do klobučevine in usnja. Eden najbolj cenjenih materialov je volna. Najdražje klasične volnene preproge, na primer, so ročno strižene v različnih višinah, lahko so v kombinaciji s svilo, so gosto tkane in prav zato zelo trpežne. Te se še najbolj približajo klasičnemu pojmovanju preprog. Zanimive so tudi tiste, ki so izdelane iz filca oziroma klobučevine.

S preprogami popestrimo tla in na splošno interier. S svojo barvitostjo in gostoto dajo stanovanju edinstven videz in topel občutek, hkrati pa delujejo kot zvočna izolacija in pripomorejo k udobju. Oblikovalci se radi poigravajo z vzorci. Tako lahko opazimo različne modne smernice, od geometrijskih likov, cvetja do vzorcev, ki so jih navdihnili tradicionalni motivi z različnih koncev sveta. Med modnimi najdemo tudi enobarvne tako v pastelnih kot temnejših odtenkih. Vedno pa so v kolekcijah preproge iz naravnih materialov in v prav takšnih odtenkih, ki v prostorih ustvarjajo oz. skupaj z lesenimi oblogami poudarjajo naravni videz.

PREBERITE ŠE: MICROTOPPING: VIDEZ BETONA, KI PREPRIČA ZARADI FUNKCIONALNOSTI

Preproge običajno v sodobnih interierjih umeščamo ob sedežno garnituro, v velikih odprtih bivalnih prostorih lahko z njimi osmislimo oz. označimo del, ki je namenjen dnevni sobi ali jedilnici. Vidimo jih tudi v spalnicah in otroških sobah, kjer gre običajno za mehkejše in debelejše različice, ki so prijetne pod bosimi nogami. V manjših merah oz. v obliki tekačev pa jih lahko umestimo na hodnike, v predsobe in druge prostore.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE