Šestinpetdeseta izvedba sejma Salone del Mobile poteka na sejmišču Rho, ki leži približno deset kilometrov iz središča mesta, kjer je bila nekoč Agipova rafinerija, nastalo pa je po zamisli arhitekta Massimiliana Fuksasa in je prvič zaživelo leta 2006. Od takrat vsako leto pritegne množice (vsako leto ga obišče več kot 300.000 ljudi iz več kot 165 držav) večinoma poslovnih obiskovalcev, ki si želijo ogledati novosti s področja oblikovanja in izdelave pohištva, med njimi je vsako leto tudi več kot pet tisoč novinarjev.
Sejma svetil in opreme za delovne prostore
Poleg sejma klasičnega, modernega in dizajnerskega pohištva sta letos na sporedu še sejma svetil Euroluce ter opreme za delovne prostore in pisarne Workplace 3.0, to sta bienalna sejma, ki se izmenjujeta s sejmoma kopalnic in kuhinj. Tudi tokrat na obeh napovedujejo številne novosti. Na 29. sejmu svetil bodo na ogled številna nova dizajnerska svetila za domače in javne prostore, poudarek pa bo na varčevanju z energijo, trajnosti in manjšem onesnaževanju z umetno svetlobo. Sejem opreme za delovne prostore in pisarne bo potekal 18. zapored, na njem bo razstavljeno pohištvo, ki sledi trendom sodobnega načina dela. Na ogled bodo tako rešitve za pisarne in javne prostore kot domače delovne kotičke.
Priložnost za mlade oblikovalce
Vsako leto od 1998. poteka v okviru sejma tudi prireditev SaloneSatellite, namenjena oblikovalcem, mlajšim od 35 let, in oblikovalskim šolam z vsega sveta. Letos, na dvajseti izvedbi, sodeluje približno 650 oblikovalcev, ki jih je izbrala mednarodna strokovna komisija z 11 člani, med katerimi so tudi svetovno priznani oblikovalci in arhitekti, kot so Aldo Cibic, Davide Groppi, Matteo Thun ter ustanoviteljica in kuratorka SaloneSatellite Marva Griffin. Tema letošnje predstavitve je odprto vprašanje Design is ...? (Oblikovanje je ...?). Tudi tokrat bodo podelili denarne nagrade trem najboljšim.
Dvajseti SaloneSatellite bodo počastili še s posebno razstavo izdelkov zdaj priznanih oblikovalcev, ki so svojo pot začeli prav na tem sejmu v Milanu. Med njimi so slovenska oblikovalka Nika Zupanc, francoska oblikovalka Matali Crasset, finska oblikovalca Harri Koskinen in Ilkka Suppanen, Tomoko Azumi in Nendo iz Japonske, švedska oblikovalska skupina Front, belgijski oblikovalec Xavier Lust ... Nekatere izdelke, ki bodo na ogled, so izdelali sami oblikovalci, druge so proizvedla podjetja, ki tudi sicer sodelujejo na sejmu. Obletnico pa bodo počastili še z eno razstavo, ki bo na ogled v Fabbrici del Vapore, posvečena pa izdelkom, ki so jih oblikovalci predstavili na SaloneSatellite in so jih pozneje odkupila priznana podjetja ter uvrstila v redno proizvodnjo.