Triinpetdeseta izvedba mednarodnega pohištvenega sejma poleg modernega in stilnega pohištva vključuje še sejma kuhinj EuroCucina in kopalniške opreme, ki sta bienalna. Organizatorji pričakujejo več kot tristo tisoč obiskovalcev z vsega sveta, ki si bodo lahko ogledali izdelke 1749 razstavljavcev in 650 mladih oblikovalcev, ki sodelujejo na SaloneSatellite. Za slednje so pripravili tudi nagrade, in sicer bodo tri najboljše projekte nagradili, nekateri izbrani izdelki pa bodo tako kot lani od septembra do konca decembra naprodaj v znameniti blagovnici la Rinascente v središču mesta.
Slovensko oblikovanje se predstavi
Oblikovalka Nika Zupanc je na povabilo Sandija Češka, lastnika Studia Moderna, oblikovala posteljnino in posteljo v omejeni seriji za Dormeo, pri kateri je uporabila njihovo tehnologijo Octaspring. »S tehničnega vidika je bil ključen vpliv tehnologije Octaspring in številnih možnosti, ki jih ta tehnologija omogoča,« je povedala Nika Zupanc o svojem sodelovanju s podjetjem. Posteljnino, ki jo je poimenovala Love me more bedding, so izdelali v omejeni seriji 70 kosov, ki jih bodo začeli prodajati maja. Kolekcija vključuje snežno belo svileno-bombažno prevleko za prešito odejo in vzglavnik, pregrinjalo in odejo v enem, usnjeno pregrinjalo in usnjen pas s pentljo, ki predstavlja nakit s funkcijo. Ta namreč drži skupaj posteljnino, ko je postelja pospravljena oziroma v pokončnem položaju. Posteljnina je na ogled v postelji Forever bed, oblikovani posebej za to priložnost. Navdih zanjo, kot pravi oblikovalka, so bile postelje, ki se pospravijo v omaro, in omarice s ključem. Postelja se namreč odpre z velikim ključem, ki potem postane njena podporna noga. Vse skupaj je zdaj prvič predstavljeno v Milanu kot del razstave, ki jo je v muzeju Bagatti Valsecchi kurirala Rossana Orlandi. Na isti razstavi Zupančeva sodeluje še z uro Infinity, ki je oblikovana na gugalnih nogicah, in ko zazna, da se ji bližamo, se začne nežno gugati. Prav to, pravi oblikovalka, nas opominja, da je ta trenutek edinstven in edini, za katerega je vredno živeti.
Oblikovala je še izdelke za štiri tuja podjetja, ki se prav tako predstavljajo v Milanu. Njeno sodelovanje z britanskim podjetjem Sé se je začelo lani, zdaj se nadaljuje. Tokrat je zanj zasnovala Kolekcijo III, ki obsega zofo, naslanjač, omarico in keramične izdelke. Vsi so na ogled v sloviti galeriji Rossana Orlandi. Tu je razstavljena tudi luč Lily za podjetje Booo.
Po uspešni lanski prvi predstavitvi blagovne znamke A lot of Brazil v Milanu bo Zupančeva spet del njihove predstavitve na sejmišču Rho, in sicer z dvema izdelkoma – Maid chair in Lace lamp. Prav tako nadaljuje sodelovanje z nizozemskim podjetjem Moooi. Zanj je oblikovala Golden chair, ki je na ogled v njegovem showroomu v coni Tortoni.
Že tretje leto zapored se v Milanu, prav tako v coni Tortoni v Superstudiu Piu v okviru projekta Temporary Museum for New Design, predstavlja podjetje Impakta Les z blagovno znamko Rex Kralj, v kateri so izdelki oblikovalca Nika Kralja. Pred dobrimi tremi leti so oživili kolekcijo zložljivega pohištva Rex, vsako leto pa ji dodajo kakšen manj znan, pa vendar edinstven Kraljev izdelek. Poleg zložljive kolekcije so v redni proizvodnji stoli Rex 120, stol in fotelj Lupina, stol Mosquito.
V Milanu so na razstavnem prostoru, ki ga je zanje oblikovala Idearna, postavili na ogled stole Mosquito s sedalom v zeleni barvi in različnimi barvami nog, stole in fotelje Lupina, med drugim tapecirane v usnje po izboru nemške oblikovalke Lili Radu, mizo Lupina in premierno prototip jedilniškega stola, ki ga je Kralj oblikoval leta 1960. Sejem, kot pravi Tomaž Sešlar iz podjetja Impakta Les, zanje predstavlja preprost način, da se srečajo z obstoječimi in novimi kupci, oblikovalci, arhitekti, novinarji. Za nove izdelke, celo nove barvne kombinacije, tako zelo hitro dobijo odziv s trga.
Prav tako v coni Tortoni v Superstudio Piu se tretjič zapored predstavlja podjetje Tapetništvo Novak z gugalnikom Googy, ki ga je oblikovala Nina Mihovec. Za predstavitev so pripravili spomladansko različico gugalnikov v trendovskih pastelnih odtenkih.
Podjetje Stilles se že dvanajstič zapored udeležuje sejma i Saloni, tokrat s prenovljenim videzom razstavnega prostora. Na ogled so postavili kolekcijo Urbana, ki so ji dodali pohištvo za opremo spalnice. Kolekcija je sicer v barvi češnje, na sejmu pa so na ogled nekateri kosi iz nje v barvi oreha. Poleg omenjenega je na njihovem 70 kvadratnih metrov velikem razstavnem prostoru razstavljena kolekcija Memento v beli barvi.
Na tednu oblikovanja v Milanu sodeluje tudi BIO 50, ki so ga kot partnerja Z33 povabili v program Debate & povabila v Palači Clerici, v katerem pogovore o prihodnosti oblikovanja vodi Jan Boelen, kustos BIO 50. Jutri, 10. aprila 2014, bodo med 12. in 20. uro potekali pogovori z mentorji letošnjega bienala oblikovanja. Z33 na milanskem tednu oblikovanja deluje od leta 2012 kot platforma za spodbujanje debat o oblikovanju, osredotoča se na vprašanja odprtega oblikovanja, 3D-tiska in drugih »naredi sam« konceptov ter vprašanja o družbenih, ekonomskih in političnih vplivih oblikovalskih pristopov prihodnosti.
Tudi Pop-up dom se predstavlja mednarodni javnosti na milanskem tednu oblikovanja, in sicer na razstavi v Ventura Lambrate, kjer sodelujejo najperspektivnejši mladi oblikovalci. Ventura Lambrate je kuriran razstavni prostor, kjer projekte izbirata nizozemski kustusinji Margriet Vollenberg in Margo Konings. Letos sta izbrali tudi izdelke 26 slovenskih oblikovalcev v okviru Pop-up doma. »Za predstavitev smo se odločili, ker je milanski teden oblikovanja najprepoznavnejši takšen dogodek na svetu in ker menimo, da naši izdelki lahko konkurirajo svetovnim. Hkrati sovpada z razvojem projekta, saj je čas, da se mladi slovenski oblikovalci predstavijo še mednarodni javnosti, ne zgolj slovenski,« pojasnjuje oblikovalka Nuša Jelenec, ena od sodelujočih na razstavi in članica Zavoda Rompom, organizatorja Pop-up doma.
Kje živijo arhitekti
Sejem spremlja vrsta zanimivih razstav pohištva, ki jih pripravljajo različna podjetja skupaj z oblikovalci in organizatorji sejma. Tako je na sejmišču v paviljonu 9 letos posebna interaktivna razstava z naslovom Kje živijo arhitekti, ki so jo pripravili posebej za sejem, k sodelovanju pa pritegnili osem priznanih arhitektov. To so Shigeru Ban, Mario Bellini, David Chipperfield, Massimiliano in Doriana Fuksas, Zaha Hadid, Marcio Kogan, Daniel Libeskind in Bijoy Jain/Studio Mumbai. Ponavadi vidimo rezultate dela arhitektov za druge ljudi, se pravi domove, ki so jih opremili za naročnike. Toda marsikdo se kdaj vpraša, kje pa živijo arhitekti oziroma kakšni so njihovi domovi. Razstava je odgovor na našo radovednost. Kuratorka razstave Francesca Molteni je obiskala omenjene arhitekte v njihovih domovih, fotografirala notranjost in zunanjost ter posnela pogovore z gostitelji. Z arhitektom in scenografom Davidejem Pizzigonijem sta na podlagi teh posnetkov in fotografij »uredila« zasebne sobe.