Kuhinja je prostor, kjer kuhamo in shranjujemo hrano, kjer se družimo z družino in prijatelji, zato ni presenetljivo, da ima ta prostor pomembno vlogo tudi v feng šuju. Po njegovih načelih naj bi bila kuhinja čista, urejena in harmonična, kot takšna pa ustvarjala prostor sreče. Energija v tem prostoru mora biti vedno v ravnovesju.
Za začetek je zelo pomembno, da so inštalacije, vodovodna napeljava in gospodinjski aparati, ki jih uporabljamo v kuhinji, v dobrem stanju. Prav tako za kuhinjo velja, da ne sme biti skladišče stare šare. Hranite le posodo, ki jo res uporabljate in vam je všeč. Prav tako se lotite zalog živil. Čeprav po feng šuju velja, da je dobro, da imamo na zalogi veliko živil, ker kuhinja predstavlja blaginjo, pa vseeno zavrzite vsa živila, ki jim je potekel rok trajanja. Pomembno je namreč kroženje energije.
Zanemarljiv pa ni niti izbor barv za ta osrednji prostor našega doma. In katere so najprimernejše barve po načelih feng šuja za kuhinjo?
Bela barva je kljub trendom še vedno pogosta izbira za kuhinjske omarice in stene. Podobno je z bež odtenki. Omenjeni barvi v kuhinji ustvarjata eleganco, prefinjenost in brezčasnost, po načelih starodavne kitajske vede pa naj bi predstavljali mir in stabilnost. Da pa kuhinja v beli barvi ne bo delovala preveč sterilno ali pusto, ji lahko dodate nekaj barvnih odtenkov. Če želite bolj umirjeno vzdušje, naj bodo to temnejši odtenki, če pa si želite ustvariti bolj dinamično razpoloženje, pa naj bodo svetlejši.
Zelena barva je povezana z zemljo, po načelih feng šuja simbolizira rast in razvoj ter stabilnost in moč. Ta barva naj bi imela svoje mesto tudi v kuhinji. Ni nujno cele kuhinje pobarvati v zeleno, dovolj bo ena stena ali kak poudarek v zelenem odtenku. To so lahko ličnice kuhinjskih omaric ali kakšen drug kos pohištva, na primer vitrina za kozarce in druge lepe kose jedilnega servisa. V zelenem odtenku lahko izberete posodo, krožnike, skodelice in podobno. Zelo barvo pa naj bi v kuhinji uravnotežili z drugimi nevtralnimi odtenki, na primer z zemeljskimi toni ali belo barvo. Pri tem je zlasti pomembno ravnovesje različnih odtenkov.
V kuhinji naj ne bi manjkali odtenki oranžne in rumene, še zlasti, če je v njej jedilna miza ali pult za zajtrke. Odtenki omenjenih barv vnašajo toplino v ta prostor, ustvarjajo harmonijo in prijetno vzdušje. Ob oranžni in rumeni v kuhinji naj bi se počutili udobno in prijetno. Po feng šuju sta omenjeni barvi povezani z ognjem, ta pa je sestavni del kuhinje.
Nekatere barve pa po omenjeni starodavni kitajski vedi ne sodijo v kuhinjo, in sicer so to rdeča, rjava in črna, ki lahko prekinejo pretok energije in porušijo ravnovesje kuhinje. Za kuhinjo velja, da v njej prevladuje barvna shema osnovnih barv. Močnejše, živahnejše odtenke pa je vedno treba uravnotežiti z nevtralnimi odtenki. Če želite biti v kuhinji nekoliko bolj kreativni ali drzni, je izbira kakšnega drznega kosa pohištva boljša možnost, vsaj v primerih, ko si želite upoštevati načela feng šuja.
PREBERITE ŠE: Takšne so slovenske sodobne kuhinje