Takšen ambient nastaja postopoma, z leti, ko se nabirajo različni kosi pohištva, ki smo jih našli na potovanjih, bolšjih sejmih, v starinarnicah ali podedovali, postavili pa ob bok sodobnemu pohištvu. Vse te kose in elemente mora povezovati neka rdeča nit. Da se doseže pravo ravnovesje med njimi, je potreben tudi občutek za estetiko ali nasvet dekoraterja. Ta slog je kot nalašč za zbiratelje. Če to niste, lahko še vedno postanete.
Nekakšen eklekticizem je zaznati tudi pri novih izdelkih oziroma postavitvah, ki jih podjetja pripravljajo za različne sejemske prireditve. Mnogokrat ponujajo na ogled različne barvne kombinacije, vzorce, ki sodijo v različne sloge, in tudi pohištvo, ki sodi v različne koncepte. Prav tako vedno znova napovedovalci trendov poudarjajo, da je moderno marsikaj in da med novostmi vsak sam izbere najbolj všečno ter tako ustvari svoj lastni slog opreme. Tudi to bi lahko uvrstili v eklektični slog opreme.
In kaj skombinirati, da bo z različnih vetrov, a bo še vedno delovalo urejeno? Zlasti je treba paziti, da imajo vsi ti kosi in predmeti skupni imenovalec. Recimo, če se odločimo za pohištvo iz različnih časovnih obdobij, bi bilo dobro, da je barvno usklajeno. Usklajenost barv je priporočljiva tudi pri materialih, ki imajo bogato teksturo in vzorce. Dokaj preprosto se da v enem prostoru pomešati sodobno pohištvo s starimi kosi. Čeprav se skupaj znajdejo na pogled zelo različni predmeti, barve in teksture, pa ima vsak svoje mesto. Eklektični slog opreme nikakor ne pomeni navlake in kaosa, ampak svojevrstno skladnost.