Zgolj delovna miza in stol nista več dovolj za dobro delo. Produktivnost, timsko delo, mobilnost so besede, ki spremljajo nove trende v oblikovanju delovnih prostorov. Tako oblikovalci kot tudi proizvajalci se zavedajo, da prijetno delovno okolje spodbuja ustvarjalnost in pripomore k boljšim delovnim rezultatom. Če se ljudje v svojem delovnem okolju dobro počutijo, bodo tudi bolje opravljali svoje delo. Zato tudi pisarniško pohištvo, kot bistven del delovnega okolja, pomembno vpliva na naše počutje in zdravje. Zelo pomembno je, iz kakšnih materialov je izdelano in kako je oblikovano.
Ergonomsko oblikovano pohištvo
Delovno okolje nam mora ponujati kar največje psihofizično ugodje v odnosu z delom. Fizično ugodje nam zagotavlja ergonomsko oblikovana oprema, od stola, ki mora biti primerno oblikovan za delo, ki ga opravljamo, do svetlobe, temperature in vlažnosti zraka. Psihično ugodje pa omogočajo primerni materiali, barve, svetloba, rastline, raven hrupa v prostoru in podobno. Oprema delovnega prostora mora biti projektirana tako, da je čim bolj prilagodljiva in da ustreza zahtevam različnih procesov dela ter različnim starostim zaposlenim. S staranjem prebivalstva, kot pravijo na sejmu Orgatec, morajo biti delovni prostori prilagojeni različnim starostnim skupinam. Po oblikovalski in arhitekturni plati mora biti delovni prostor funkcionalen, svetel, dovolj velik in estetsko urejen.
Poleg omenjenega sta pomembni zahtevi, ko gre za opremo pisarn, modularnost in mobilnost. Pohištvo, ki se da zlahka prestavljati in pomikati po prostoru, glede na trenutne potrebe. K temu pa najbrž pripomore tudi dejstvo, da zaposleni v pisarnah preveč časa sedijo in bi si želeli več vstajanja od mize in sprehajanja med delom. Vsaj tako je pokazala raziskava, ki so jo predstavili na sejmu. Tej težavi pa veliko pozornosti namenjajo proizvajalci delovnih stolov, ki si z novimi tehnologijami in materiali prizadevajo za čim bolj zdravo sedenje.
Hrup zmanjšuje produktivnost
Oblikovalci in proizvajalci veliko pozornosti namenjajo akustiki, zlasti zaradi vse pogostejšega dela v odprtih pisarnah, kjer prav hrup predstavlja največjo težavo. Po nekaterih raziskavah, ki so jih predstavili na sejmu Orgatec, prav hrupno delovno okolje lahko močno zniža produktivnost. Zato si oblikovalci prizadevajo za različne inovativne rešitve, s kateri se da omiliti hrup. To so lahko v posebne tkanine oblečene pregrade in panelni sistemi, ki zadušijo hrup, ali pa posebni kubusi, v katerih lahko sedite in telefonirate, pa vas drugi ne slišijo.
Živahne barve za prijetno delovno okolje
V zadnjih letih je opazno povečanje uporabe barv, to se kaže zlasti pri pleskanju sten v različne bolj ali manj močne odtenke. Za izrazitejše barve se odločajo tudi v podjetjih pri preureditvi poslovnih prostorov. Te morajo imeti neko vsebino, zgodbo in morajo biti uporabljene na pravem mestu in v pravi količini, da ne bi bile moteče.
Barve se v delovne prostore vnaša zaradi njenih učinkov na uporabnike prostora – zaradi njene funkcije. Funkcionalna barva je neodvisna od modnih smernic. Temeljne zakonitosti funkcionalne barve najdemo v naravi: tla so najtemnejša, stene so svetlejše, najsvetlejši pa naj bi bil strop, izbor pa je odvisen tudi od namembnosti prostora. S pravilnim izborom barve glede na aktivnosti, ki potekajo v njem, lahko izboljšamo kakovost bivanja in dela. Pohištvo za pisarne in delovne prostore, ki so ga razstavili na sejmu Orgatec, so oblikovalci odeli v precej živahne odtenke. Rumena, rdeča, vijoličasta, zelena, oranžna, modra so odtenki, ki jih najdemo na oblazinjenem pisarniškem pohištvu. Takšni kosi lepo dopolnjujejo naravne odtenke lesa, ki so prav tako nepogrešljivi v delovnem okolju.