Rešitve, prenesene iz jadralstva
Slovensko družinsko podjetje Larimar izdeluje senčila, ki povzemajo obliko jader, kroje in tehnično opremo iz jadralskega sveta. Sistem senčenja, ki so ga prav zato poimenovali Sončna jadra (na fotografiji levo), je povsem prilagodljiv. Senčila namreč izdelajo za vsakega naročnika posebej, saj je pri njih odločilno, da so povsem napeta, da ni kotanj, v katerih bi lahko zastajala voda, plahutanja tkanine in zvenenja kovinskih delov v vetru. Ponjave najrazličnejših oblik so bodisi fiksno nameščene ali opremljene z ročnim ali avtomatskim navijalnim sistemom. Ker so vpete samo na vogalih, tudi v brezvetrju omogočajo gibanje zraka ob robovih. Platna so na razpolago v različnih barvah in so lahko prevlečena z nanopremazom, zaradi katerega se prah ob dežju spere s površine. Nosilna konstrukcija so lahko leseni stebri ali taki iz nerjavnega jekla, vgrajeni v betonsko sidro, ki jih je čez zimo mogoče spraviti.
Kot v viseči mreži
Belgijsko podjetje Royal Botania ima v svoji ponudbi kar nekaj zanimivih senčnikov, med njimi sta tudi dva z imeni Wave in Surf. Oba imata poleg senčila še udoben ležalnik, ki spominja na visečo mrežo in se lahko ziblje, saj visi na kovinski konstrukciji iz nerjavne kovine. Senčnik Surf je nekoliko manjši kot Wave. Za senčilo je pri obeh uporabljena posebna sintetična tkanina, ki po podatkih proizvajalca lahko zadrži 86 odstotkov sončnih žarkov. Senčnik ležalnik Surf je dovolj velik in ima dovolj močno konstrukcijo, da na njem ležita dva. Prav tako je odporen proti zunanjim vremenskim vplivom. Model Wave, za katerega sta švedska oblikovalca Erik Nyberg in Gustav Ström prejela oblikovalsko nagrado, stoji samo na eni nogi in zato daje občutek lebdenja ter ga je mogoče zavrteti okrog osi oziroma noge, ki je pritrjena v tla, za 90 stopinj.
Nadstrešek iz tkanine
Avstrijski oblikovalec Gerald Wurz je za podjetje Viteo oblikoval senčili Butterfly in Tuarec, primerni za vrt ali teraso. Oblikovalec, ki se je pri svojem delu osredotočil zlasti na izdelavo nadstreškov, si je senčili zamislil prav v obliki nadstreška, vendar iz impregnirane sintetične tkanine. Ta zadrži tako dež kot sončne žarke. Na videz sta si izdelka zelo podobna, a se vseeno razlikujeta. Tuarec ima vgrajen poseben navijalni mehanizem, s katerim se da senčilo zviti, medtem ko je butterfly pritrjen fiksno. Senčilo Tuarec lahko zasenči 20 kvadratnih metrov vrta ali terase.
Zofa s senčnikom
Tudi pri belgijskem podjetju Extremis so si zamislili kombinacijo senčnika in družabne zofe z mizo Kosmos, ki naj bi bila primerna za notranje in zunanje prostore, na primer domače ali hotelske terase, pa tudi za bare in podobne javne prostore. Pod zamisel se je podpisal oblikovalec Dirk Wynants in bil zanjo nagrajen. Na voljo so različni materiali za izdelavo, odvisno od uporabe, zunaj ali znotraj. Sedežni del se lahko spremeni v posteljo, miza pa je po višini nastavljiva in ima snemljivo oblazinjeno prevleko, ki jo namestimo, če smo se odločili malce zadremati.
Pergole za romantične
Senčila v obliki pergol, ki prihajajo iz podjetja Pircher, so nekakšen mešanec med gazebom in baldahinom. Kakor pove že samo ime enega od modelov – Fall in Love, so namenjena parom in romantičnim večerom. Poleg dveh lesenih ležalnikov z blazinami je del kompleta zaokrožena pergola, ki je z umetno tkanino zasenčena z vseh strani. Pergola z imenom Tete-a-te je prav tako lesena konstrukcija s stoli in talno oblogo ter senčilom, ki se ga da zviti, kadar ni sonca. Obe sta primerni za domače terase ali vrtove in tudi javne prostore, na primer hotelske terase.