Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Vgradne omare: Svet za drsnimi vrati

Danes so vgradne garderobne omare od tal do stropa in od stene do stene samoumevne. Skoraj ni novega ali na novo opremljenega stanovanja, v katerem ne bi bilo za vrati brez ročajev, ki se zlijejo s steno, velikih shranjevalnih površin. To je zagotovo uporaben prostor, a je treba ureditev notranjosti omare dobro premisliti in načrtovati, pozornost pa nameniti tudi kakovosti materialov in izdelave. Omara bo namreč dolgo ostala na izbranem mestu.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 18:06
8:56

Vgradno omaro lahko postavimo v skoraj vsak prostor v stanovanju, le primerno steno mora imeti. Najpogosteje jih vidimo, kot pravijo v podjetju Izi mobili, v spalnici, predsobi, otroški in mladinski sobi, lahko so zasnovane tudi kot samostojne garderobne sobe. Vključiti jih je mogoče tudi v opremo dnevne sobe, kot samostojen element ali v kombinaciji z regalom za televizor in policami za knjige. Če so vrata kombinirana s steklom ali pleksijem, nastane tudi lepa knjižna omara ali vitrina za porcelan v jedilnici. Z vgradnimi omarami lahko dobro izkoristimo prostor v mansardi pod poševnim stropom ali pod stopnicami. Zlasti pri izbiri barv je, svetujejo v podjetju, pametno upoštevati dejstvo, da bo omara v prostoru najbrž dlje kot drugi kosi pohištva, zato se odločimo barvno kombinacijo, ki nam je zares všeč in h kateri bomo tudi v prihodnje zlahka dodajali nove kose pohištva.

Vgradne omare so primerne za različne postavitve, na primer, kot zapolnitev med dvema stenama, pregrada, ki razdeli prostor na dva dela, samostojna na ravni steni, dvostranska izvedba za dve sobi. Pomembno je le, opozarja Katarina Hohnjec iz podjetja Hobyles, da so tla ravna, v nasprotnem primeru je treba izdelati talno ploskev, ki je sicer ne potrebujemo.

Z vgradno omaro zapremo prostor, pravi Anica Peklenk iz Mizarstva Peklenk Boris, zato je ni priporočljivo postavljati ob vlažne stene ali ob stene, kjer lahko pričakujemo večjo vlažnost, saj se lahko razvije plesen. »To je največkrat težko predvideti, saj dokler stene ne zapremo, niti ne vemo, da lahko nastanejo kakšne težave. Zato vgradnih omar naj ne bi postavljali ob zunanje stene,« pou­darja Peklenkova. Včasih je to težko upoštevati, dodaja, ker hitro zmanjka primernih sten, zato je v tem primeru dobro načrtovati dodatno zračenje.

Dobro je vedeti

Preden se odločimo za naročilo, potrebujemo dober nasvet strokovnjaka, ki nam bo izrisal omaro, prilagojeno prostoru in našim potrebam, ob tem pa treba upoštevati tudi nekaj dejstev. Recimo, da gre za fiksno omaro, ki se je ne da kar tako prestaviti. Prav tako je pomembna njena namembnost, raz­loži Katarina Hohnjec, iz te namreč izhajata notranja razporeditev in izbor dodatkov. Z vgradno omaro lahko izkoristimo prostor od tal do stropa, a kot poudarjajo v podjetju Izi mobili, pri tem ne smemo pozabiti na razna revizijska vratca in pokrove v stanovanju, do katerih mora biti omogočen preprost dostop. Vgradne omare so običajno brez hrbtišča, zato je priporočljiva kakovostna barva za pleskanje, ki jo lahko obrišemo z vlažno krpo.

Po izkušnjah Peklenkove se največkrat zaplete pri globini. »Če želimo garderobno omaro z drsnimi vrati, potrebujemo globino 70 cm, drugače v notranjosti ne bo dovolj prostora za oblačila na obešalnikih. Tako jih bomo tlačili v notranjost, pri odpiranju in zapiranju skupaj z vrati potegnili še kakšen rokav, odtrgali gumb,« pravi sogovornica.

Kakovostna vodila

Pri omarah po meri, ki se zapirajo z drsnimi vrati, je največji poudarek na tako imenovanem mehkem zapiranju. To pomeni, da je vgrajena plinska vzmet, ki ublaži zapiranje. Vrata so sicer vpeta v aluminijast ali jeklen okvir, po talnem vodilu pa morajo drseti neslišno in lahkotno. Zelo pomembna je kakovost izdelave koleščkov in vzmeti ter tudi montaže. Vodila naj bi bila iz aluminija, ki je trden in trpežen material. Če se uporabi okovje slabše kakovosti, se vrata sčasoma ukrivijo in začnejo drsati druga ob druga, saj nastaja trenje. Kakovostnejše okovje omogoča tudi uporabo težjega materiala za polnilo vrat, na primer stekla. Okovje ima navadno od pet do sedem let garancije, najpogostejše so težave s koleščki, ki ne drsijo več gladko po vodilu. Vzrok so največkrat nitke, prah in dlake domačih živali, ki se nabirajo okrog njih. Občasno jih je treba posesati, na daljši rok pa vrata sneti in koleščke očistiti.

Kakovost vodil, ki so na voljo pri nas, je zelo različna. Po besedah Anice Peklenk nizka cena kaže na slabšo kakovost. Kako kakovostna so vodila, je po njenem mnenju treba preskusiti v salonu, trgovini ali pri nekom, ki že ima omaro s takšnimi vodili. Kot poudarja sogovornica, se je treba poučiti tudi o ravnanju z drsnimi vrati, saj se ob grobi in neprimerni uporabi pokvari še tako kakovostno vodilo. Nekatera, pravi Katarina Hohnjec, omogočajo izravnavo neravnih sten, pri drugih pa je treba izdelati izravnavo iz iverala, kar malo pokvari videz omare.

Razporeditev v omari

Prav tako je zelo pomemben dober premislek, kaj želimo imeti v omari. Ureditev notranjosti je individualna, a je precej odvisna od namembnosti omare, ali bo garderoba za oblačila ali pa bo morda nadomeščala shrambo. Prav tako nanjo vplivajo način živ­ljenja tistega, ki jo bo uporabljal, in oblačila, ki jih nosi. Na splošno velja, da si v zgornji polovici uredimo prostor za obešanje, v spod­nji pa police in predale. Čisto na vrhu, kjer je dostop zaradi višine že otežen, lahko predvidimo polico za shranjevanje stvari, ki jih redko potrebujemo, kot so sezonska oblačila, potovalna oprema in podobno.

Pri prostoru za obešanje je pomembno, da določimo primerne višine za različna oblačila. Pri odločanju med policami in predali se običajno izkaže, da so predali uporabnejši, saj omogočajo lažji dostop in večjo preglednost. Pomembno je tudi, da imamo za obešanje na voljo dovolj prostora. Obstaja priporočilo, da je minimalni prostor za obešanje tekoči meter na uporabnika.

Veliko strank se po besedah Katarine Hohnjec odloči za konzolno ureditev notranjosti, pri kateri so police pritrjene na ozko kovinsko palico in tako omogočajo boljši bočni pregled. Vendar ima tudi ta rešitev nekaj slabosti, na primer bočno izpadanje zloženih stvari in visoko ceno.

Sicer pa bistvenih novostih pri vgradnih omarah v zadnjih letih ni, pravijo sogovornice, spreminjajo se le dekorji za polnila vrat. Zadnja modna smernica je uporaba fototapet, izdelanih iz lastnih fotografij.

Omara in hkrati predelna stena

Vgradna omara je lahko tudi predelna stena, pravi Peklenkova, če je le dovolj prostora in če zagotovimo dovolj svetlobe v obeh prostorih, ki tako nastaneta. Če ima omara drsna vrata, je eno krilo lahko namenjeno za prehod, če pa so klasična, je treba izdelati še vrata za vstop v nov prostor. Po besedah Peklenkove omara ni tako zvočno izolativna kot zidana stena, se pa z njo lepo izkoristi prostor. Možnosti so različne. Na eni strani je lahko omara, na drugi pa zgolj lepo obdelano hrbtišče, lahko je uporabna tudi z obeh strani, odvisno od prostora in potreb.

Za takšno rešitev se denimo odločimo, ko želimo iz večje spalnice narediti manjšo, hkrati pa imeti še ločen prostor za garderobno sobo. V takem primeru, pravijo v podjetju Izi mobili, lahko steno nadomešča krak omare z drsnimi vrati, v prostoru, ki nastane zadaj, pa razporedimo police, predale, košare, obešalnike. Na podoben način si lahko na koncu hodnika zamislimo garderobno sobo, ki je navzven videti kot predsobna omara, za njenimi vrati pa se lahko skriva prostor za likalno desko, sesalnik, športno opremo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine