»Stanovanje v najvišjem nadstropju enega izmed ljubljanskih blokov, ki meri le 25 kvadratnih metrov, je bilo zasnovano za aktivno in sodobno dekle, ki svoje dneve rada preživlja med ljudmi v telovadnici in sredi mestnega vrveža. Domov, k svoji psički, se rada vrne v umirjeno in sproščujoče vzdušje, zato mora to biti prostor, ki ji ne bo jemal energije in ki od nje ne bo zahteval prevelikih odrekanj,« pravi arhitektka Janja Orel iz biroja Ink arhitektura interier.
V stanovanju je naročnica želela čim več shranjevalnih površin in skritih kotičkov, ki ne bodo puščali občutka prenatrpanosti in utesnjenosti, zaradi česar je poiskala pomoč arhitektk.
Prenova z zasnovo interierja je zahtevala tudi nekaj manjših gradbenih posegov. »Za realizacijo načrta je bil potreben zamik radiatorja, ki je bil prvotno pod oknom, nekaterih stikal, vtičnic in luči, da se je tudi uporabnost stanovanja prilagodila novi tlorisni zasnovi in pohištvu,« pojasnjuje arhitektka.
Z zasnovo pohištva so želeli doseči povezan prostor, ki je subtilno razdeljen na spalni in bivalni del. V stanovanju je zato po meri zasnovan večnamenski podest, v katerem so klop, postelja in shranjevalni prostor, hkrati pa celotno stanovanje razgiba in obogati. »Ob njem teče omara od tal do stropa, ki daje videz stene in ne pušča neizkoriščenih kotičkov. V njej so skriti pisarniški pripomočki, printer, garderobna omara, shramba za čistila, sesalnik, likalna deska ...,« je še povedala arhitektka.
Največji izziv pri zasnovi interierja je bila po njenih besedah majhna kvadratura, največ pozornosti pa so namenili oblikovanju pohištva. Premišljena zasnova tlorisa in razmišljanje v treh dimenzijah je po mnenju sogovornice ključno pri zasnovi tako majhnih stanovanj. Najtežje pa je, kot še pravi, sestaviti posamezne elemente v skladno celoto, kar je na tako majhni kvadraturi še kako pomembno.
PREBERITE ŠE: Vse na 31 kvadratih