Senčila se uporabljajo kot zaščita pred soncem in padavinami ter omogočajo več intime na vrtu ali terasi, hkrati pa lahko popestrijo naše bivanje na prostem. Najpomembnejša je njihova umeščenost v prostor. Ne glede na vrsto senčila naj bi se oblika in materiali podali v celostno podobo hiše in vrta.
Ena od možnosti senčenja na terasi ali balkonu je namestitev tende. Kaj izbrati med pestro ponudbo? Na prvi pogled se zdijo dokaj podobne, a bistvene razlike se skrivajo v detajlih. Ker gre za dolgoročno investicijo v kakovost bivanja, kakor pravijo v podjetju Roltek, moramo biti pozorni na malenkosti. Kakovostno tendo po njihovih besedah odlikujejo kakovostni materiali, izdelana mora biti premišljeno za konkretno situacijo (na primer za vetrovne razmere), upravljanje pa mora biti preprosto. Pri izbiri je treba upoštevati tudi mesto, na katerem bo nameščena. Če bo na primer izpostavljena dežju in drugim vremenskim vplivom, je priporočljivo izbrati kasetno tendo. Ko je zaprta, je shranjena v kaseti, tako sta blago in mehanizem varna pred vremenskim vplivi.
Konstrukcija mora biti izdelana iz kakovostnega ekstrudiranega aluminija in zavarovana s prašnim elektrostatičnim barvnim nanosom. Zlasti pa mora biti močna, da se lahko upira tudi vetru. V zelo vetrovnem vremenu je tendo treba zapreti, od kakovosti pa je odvisno, pri kako močnem vetru jo še lahko uporabljamo. Tudi tkanina mora biti iz kakovostnih materialov, ki odbijajo umazanijo in omogočajo optimalno razmerje med UV-zaščito in zatemnitvijo. Tako bo ob primerni hrambi več let lepa, ne bo prehitro bledela in nas bo ščitila pred soncem. Najpogosteje je izdelana iz akrila ali poliestra, materialov, ki sta odporna proti vremenskim vplivom.
Pomembna pri izbiri tende, kakor pravi Sandra Bogataj, direktorica podjetja Senčila Bled, je zlasti prilagoditev obstoječi situaciji. »Program se razteza od klasičnih balkonskih tend s škarjasto zložljivimi rokami do bolj zahtevnih kasetnih tend, ki so dobra rešitev za vse situacije, kjer nad tendo ni nadstreška in je velika izpostavljenost vremenskim vplivom. Če bomo izbrali kakovostnejše senčilo, nam bo brezhibno služilo več let,« poudarja sogovornica.
Za večje površine so po njenih besedah primerne tende s teleskopskimi rokami, ki so novost na trgu. Pri teh tako imenovanih »jumbo« tendah je največja mogoča širina do 18 metrov, izpah pa do pet metrov. Teleskopske roke po besedah Bogatajeve zagotavljajo večjo stabilnost samega senčila in maksimalno napetost blaga v katerem koli položaju. Opremljene so z elektropogonom.
Sicer pa so na voljo navadne tende, polkasetne, kasetne in krožne. Med seboj se razlikujejo po videzu in načinu shranjevanja platna. Platno pri brezkasetni tendi je ves čas na soncu in dežju, zato se na njem lahko prej razvije plesen kot na tistem, ki je shranjeno v kaseti.
Brezkasetne ravne tende imajo možnost uravnavanja različnih naklonov, odvisno od modela; pri nekaterih lahko naklon nastavljamo od nič do 90 stopinj, pri drugih od manj kot deset do več kot 80 stopinj. Pri kasetnih in polkasetnih platno pospravimo v aluminijasto zaščitno kaseto, običajno takšne vpnemo neposredno na zid, nekateri modeli pa omogočajo vgradnjo treh ali več škarjastih rok na eni tendi, s čimer dosežemo veliko dolžino v enem kosu.
Ko se odločamo o nakupu, je po besedah Bogatajeve vedno treba natančno analizirati obstoječo situacijo. Torej, kje bo tenda nameščena, kako velika je lahko, da ne bo motila, in koliko velika mora biti, da bo dobro opravljala svoj namen. Pri tem je, kakor še pravi sogovornica, pomembno tudi, od kod padajo sončni žarki, kateri del terase ali balkona bi sploh radi senčili. Pogosto je po njenih izkušnjah nujno dodati še stransko senčilo ali izbrati tendo z dodatkom za vertikalno senčenje, v primerih, ko sončni žarki v določenem delu dneva potujejo zelo nizko ali od strani. Vedno je treba dobro razmisliti, na kakšen način jo bomo upravljali. Če je zelo velika, je smiselno pretehtati možnost vgradnje motornega pogona.
Ročno ali s pritiskom na gumb
Nekatere tende imajo standardno ročno upravljanje z monokomandno ročico, druge pa moderno motorno daljinsko upravljanje. V zadnjem času se vse pogosteje uporablja motorno in daljinsko upravljanje, saj kakor pravijo v podjetju Roltek, zagotavlja udobno odpiranje in zapiranje s preprostim pritiskom na gumb, enakomerna hitrost navijanja blaga pa ohranja njegovo maksimalno življenjsko dobo. Še naprednejša rešitev je vključitev tende v pametno inštalacijo oziroma upravljanje s tablicami in pametnim telefonom. Avtomatično upravljanje vključuje tudi vgradnjo dodatne avtomatike, kot so tipala za veter, sonce ali dež. »Tipalo deluje tako, da v primeru vetra ali dežja tendo avtomatsko pospravi, in ko posije sonce, jo spet odpre. Sistem pametne inštalacije omogoča režimsko krmiljenje dvigovanja in spuščanja senčil, simuliranje prisotnosti, kadar smo na počitnicah, ali prilagajanje položaja senčil vremenskim razmeram in položaju sonca. Sistem tako omogoča prihranek energije in zaščito senčil,« pojasnjujejo v podjetju Roltek.
Vsako leto se pojavljajo novosti tako pri tipih tend kot izboljšavah posameznih detajlov. Trenutno je po besedah Sandre Bogataj največja pridobitev tenda s teleskopskimi rokami. »Posebne ravne teleskopske roke z integriranim plinskim mehanizmom z vzmetjo omogočajo, da je platno optimalno napeto v vsakem položaju,« pojasnjuje sogovornica.
Pri tkaninah je letos napredek pri sami tehnologiji izdelave. Kakor pravi Bogatajeva, gre za tkanino iz posebnih vlaken CBA (Clean Brilliant Acrylic), pri katerih se s posebnimi postopki obdelave akrilnih vlaken doseže svilnat, še bolj gladek videz in so gosteje tkana. V primerjavi z običajnimi akrili so se te tkanine izkazale kot posebej odporne proti madežem in veliko bolj vodotesne.
Tenda z vgrajeno osvetlitvijo
Najnovejše tende ponujajo še več dodatnih možnosti za razvajanje na prostem. Ena takšnih je vgrajena osvetlitev. V tem primeru, kakor pravijo v podjetju Roltek, je aluminijasta konstrukcija prekrita s steklom, na katero se doda še senčilo. Ta oblika ima tudi možnost vgradnje infrardečega gretja, kar pride v poštev, če želimo na terasi posedati v hladnejših mesecih.
Ne glede na to, kakšno tendo bomo izbrali, v obeh podjetjih poudarjajo, da je najpomembnejša kakovost. Pozorni bi morali biti na izvor izdelka in materiale, iz katerih je narejena, ter na ponudbo dodatnih funkcij upravljanja. Menjava bo vedno dražja, kot bi bil prvi nakup dobre tende. »Pomembno je tudi, da ima ponudnik na voljo pestro izbiro barv blaga in konstrukcije. Pri tem naj bodo kupci pozorni, kakšna je izbira standardnih barv, za katere ni potrebno doplačilo. Priporočamo še, da se pred nakupom posvetujejo s strokovnjaki, ki imajo izkušnje z različnimi vgradnimi razmerami in željami strank, saj nam to lahko prihrani veliko časa, slabe volje in denarja,« poudarjajo v podjetju Roltek.
Senca pod jadri
Jadro predstavlja novo razsežnost na področju senčenja, pravi Bogatajeva, poleg lepega vizualnega učinka omogoča tudi senčenje velikih površin, celo do 70 kvadratnih metrov. Po njenih besedah ga težko primerjamo s tendo, saj sta namenjeni različnim možnostim senčenja. Jadro pride v poštev tam, kjer montaža senčila na hišo ni mogoča, če potrebujemo senčenje na vrtu ali na večji površini v bližini objekta. Pogosto se zanje odločajo na otroških igriščih, saj se lahko postavijo na štiri stebre, neodvisno od objekta. Po besedah sogovornice niso primerna za senčenje balkonov, saj na njih ne pridejo do izraza, na njih je tenda veliko bolj funkcionalna.
Jadro je lahko postavljeno na različne načine. Pogosto se v eni ali dveh točkah pritrdi na objekt, v dveh pa na dodatne stebre. Lahko je vpeto tudi na štiri stebre in stoji neodvisno od objekta. Upravljanje je mogoče ročno ali na elektropogon. Tako kot pri tendi se zlasti za večje dimenzije priporoča elektropogon. Najpreprostejša oblika je fiksno jadro, ki je na vseh točkah pritrjeno na objekt, drevo ali stebre. Takšno namestimo spomladi in ga ne pospravljamo ob slabem vremenu. Spomladi ga napnemo, ob koncu sezone pa pospravimo.