Črnogleda napoved stanja na nepremičninskem trgu napoveduje, da bo polovica od 14 milijonov Britancev, starih od 20 do 35 let, živela v najetih domovih še pri svojih štiridesetih, tretjina pa celo do upokojitve. Napoved predvideva eksplozijo v prijavah za subvencijo za plačevanje najemnin, ko bodo milenijci zreli za upokojitev.
Hiša »iz škatle«
»Hotela sem nekaj zgraditi,« je za različne medije pojasnila Jennifer Buck, ki zdaj gradi nadstropno, 185 kvadratnih metrov veliko hišo »iz škatle« v Connecticutu. »Stara bom 48 let in zdaj je skrajni čas. Sem pa precej grozna v merjenju,« je še priznala. Čeprav bi za mnoge to pomenilo konec poti, Jennifer ni obupala. Svojo hišo je naročila pri podjetju Shelter-Kit, ki ponuja hiše, ki jih kupec lahko sestavi kot maketo (stoji na vnaprej pripravljeni temeljni plošči). Jenniferino glavno vodilo so bili stroški. Gradbeniki, ki bi ji postavili hišo, so računali tudi do 400 tisoč dolarjev. Banke pri hišah »iz škatle« celo ponujajo hipotekarni kredit, kar je Buckovo prepričalo, da jo postavi na svojem zemljišču. Cenovni razpon ponudnika Shelter-Kit je vse od 20 dolarjev na kvadratni meter pa do 400 dolarjev na kvadratni meter. Ko je na njeno dvorišče prispelo 30 palet delov hiše in 35 strani dolga navodila za sestavljanje, si je Buckova vzela dopust in se lotila sestavljanja. Vsak del je bil označen s številko, priloženi pa so bili celo žeblji.
»Rastoče število najemnikov in prebivalstvo, ki se stara, bi lahko podvojilo število subvencij za plačevanje najemnin. Teh je zdaj okoli 6,3 milijarde funtov letno, do leta 2060 pa bi jih lahko bilo za 16 milijard funtov,« je zapisano v poročilu think-tanka Resolution Fundation. Ti zdaj zahtevajo, da najemne pogodbe v Angliji in Walesu s šestmesečnih ali enoletnih spremenijo v pogodbe za nedoločen čas, kakršne že veljajo na Škotskem, pa tudi v Nemčiji, na Nizozemskem, Švedskem in v Švici. Z najemnimi pogodbami za nedoločen čas bi mladim družinam, ki jih je bilo v Veliki Britaniji leta 2016 že 1,8 milijona, omogočili večjo varnost tudi na področju najema stanovanj v zasebni lasti. »Negotovost pri najemanju stanovanj v zasebni lasti je pri parih ali posameznikih brez otrok videti kot sprejemljivo tveganje, pri družinah z otroki, ki obiskujejo šole ali vrtce v neposredni bližini in imajo že vzpostavljena prijateljstva, pa je takšno tveganje nesprejemljivo,« so še dodali.
Lastniki stanovanj nasprotujejo kakršnikoli regulaciji na področju najemnin. Prepričani so, da se bo zaradi nadzora število zasebnih stanovanj za najem skrčilo, lastniki pa bodo stanovanja oddajali samo preverjenim najemnikom. »Tisti z nižjimi dohodki, ki naj bi jim nadzor nad najemninami in najemnimi pogodbami pomagal, pa bodo potisnjeni v roke kriminalcem, ki jih bodo izkoriščali,« je prepričan David Cox iz Zveze najemodajalcev stanovanj v zasebni lasti.