Hrvaško finančno ministrstvo pripravlja zakon o davku na nepremičnine, ki ga bodo uvedli namesto sedanjega komunalnega nadomestila, ki ga lastniki plačajo glede na lokacijo nepremičnine. Napovedujejo, da bo novi zakon bolj pravičen, saj bodo višji davek plačali lastniki več vrednih nepremičnin. Gre za enega ključnih zakonov napovedane davčne reforme.
Dodatna obdavčitev tudi za premoženje, ki ni v uporabi
Hrvaški mediji ugibajo, da bi nova ureditev lahko prinesla oprostitev plačila davka za nepremičnine v vrednosti do 100.000 evrov, ki so v uporabi. Po njihovih neuradnih podatkih bi se za nepremičnine v vrednosti med 100.000 in 200.000 evrov plačevalo davek v višini 0,5 odstotka vrednosti nepremičnine, za nepremičnine nad 200.000 evrov pa med enim in dvema odstotkoma vrednosti nepremičnine.
Dodatno naj bi obdavčili tudi premoženje, ki ni v uporabi, posebej poslovne prostore, gradbena in kmetijska zemljišča, navajajo mediji.
Uvedba davka še pod vprašajem
Vendar pa je uvedba davka s prihodnjim letom, kot je sprva predvidevala hrvaška vlada, pod vprašajem. Država ima veliko preglavic zaradi kaotičnega stanja v katastru ter zaradi načina vrednotenja zazidljivih in kmetijskih zemljišč.
Finančni minister Slavko Linić je za Večernji list sredi avgusta dejal, da gre za obsežno in zahtevno delo ter da je težko pričakovati uveljavitev zakona z začetkom prihodnjega leta, kot bi si želeli.
Davek tudi za tujce
Nova ureditev bi veljala tudi za tujce, ki imajo premoženje na Hrvaškem, med katerimi se izpostavlja zlasti Nemce, Avstrijce, Italijane in Britance. Novi davek bi tako zadeval tudi po ocenah slovenskih medijev za približno 110.000 stanovanj, počitniških hiš in apartmajev v hrvaški Istri in na Kvarnerju v lasti slovenskih državljanov, navaja Jutarnji list.
Hrvaška je nepremičninski trg za državljane EU liberalizirala leta 2009. Jutarnji list ob tem meni, da je težko oceniti, koliko nepremičnin je na Hrvaškem sploh v lasti tujcev.
Kot dodaja, namreč tudi pred letom 2009, ko je moralo nakup nepremičnin odobriti hrvaško zunanje ministrstvo, številke niso bile natančne, saj da so mnogi tuji državljani nepremičnine na Hrvaškem kupili prek podjetjih in so se s tem izognili iskanju soglasja na sedežu hrvaške diplomacije.