Spoštovani,
zanima me, kako je s prepovedjo prodaje nepremičnine, konkretno stanovanja.
Zakonska zveza obstaja 28 let. Ko sva kupovala stanovanja, sva zaradi manjših stroškov kot lastnika vpisala le moža. Ker imava trenutno določene težave, je nujno, da to čim prej vložim, ker me je strah, da bo stanovanje prodal.
Hvaležna vnaprej.
Pozdravljeni,
v vašem primeru pride v poštev pravni institut prepoved odtujitve in obremenitve nepremičnine, ki se vpiše v zemljiško knjigo. S tem se prepreči oziroma onemogoča razpolaganje z nepremičnino oziroma njeno obremenitev.
Podlaga za takšno zaznambo, o kateri zemljiškoknjižno sodišče odloča po uradni dolžnosti, je začasna odredba, ki jo izda pristojno sodišče.
Če je v zemljiški knjigi vpisana prepoved odtujitve oziroma obremenitve nepremičnine, se takšna nepremičnina ne sme prodati, zamenjati, podariti ali zastaviti. Prepoved odtujitve oziroma obremenitve velja nasproti vsem, in če slučajno pride do situacije, da bi vaš mož nepremičnino vseeno prodal, se kupec ne bi mogel vpisati v zemljiško knjigo kot zemljiškoknjižni lastnik.
Torej, kot rečeno, je podlaga za tako zaznambo začasna odredba pristojnega sodišča. Začasna odredba je časovno omejeno sredstvo zavarovanja. Namenjena je ohranjanju obstoječega stanja, lahko pa se z njo ustvari tudi novo začasno stanje za zavarovanje uspeha sodnega postopka, v katerem uveljavljate svojo terjatev. Za začasno odredbo je značilno, da je njena izdaja izredno hitra, da je vezana na določen (glavni) postopek, da je začasna in da se z njo ne odloča o samem predmetu spora.
Sodišče o izdaji začasne odredbe odloči s sklepom, v katerem določi tudi rok veljavnosti začasne odredbe. Za izdajo začasne odredbe morajo biti izpolnjeni določeni pogoji, ki so odvisni od vrste začasne odredbe. Vsem pa je skupno to, da je treba izkazati verjeten obstoj terjatve.
Začasna odredba se lahko izda že pred izvedbo sodnega postopka ali pa med in po koncu sodnega postopka, dokler niso podani pogoji za samo izvršbo.
Torej v vašem primeru ni treba čakati, da se odvijejo ločitveni postopki (sporazumna razveza ali na predlog), lahko že pred samim postopkom vložite predlog za izdajo začasne odredbe, v kolikor izkažete verjetnost, da je/bo terjatev nastala.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.