Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Pogovor s strokovnjakom: Je padec cen nepremičnin že blizu?

Z Boštjanom Udovičem, direktorjem Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije, smo se pogovarjali o tem, kakšno je trenutno stanje na trgu nepremičnin in kdaj se po njegovem mnenju pričakuje, da se bo rast cen le-teh ustavila.
Foto: Andrey_Popov/Shutterstock
Foto: Andrey_Popov/Shutterstock
29. 6. 2022 | 06:51
22. 10. 2024 | 17:26
4:43

Po podatkih statističnega urada cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin na četrtletni ravni neprenehoma rastejo že več kot dve leti. Udovič pravi, da na tak trend v svetu nepremičnin gleda kot na nekaj povsem logičnega, glede na to, da povpraševanje pri nas že leta bistveno presega ponudbo. Doda, da so tudi v svetu, še posebej v urbanih središčih, ti trendi povsem primerljivi, če ne še bolj izraziti. "Rast cen je očitna predvsem tam, kjer je povpraševanje po nepremičninah veliko in ne dohiteva ponudbe. Pri nas je to najbolj opazno v Ljubljani, v zadnjem času tudi v Mariboru ter v turističnih središčih."

Cene se bodo umirile takrat, ko se bo (bistveno) povečala ponudba ali (bistveno) zmanjšalo povpraševanje.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA: IN TAKO SEM SE ZBUDILA V NADSTANDARDNI NEPREMIČNINI

Cene odvisne od dostopnosti posojil in razpoloženja prebivalstva

Direktor pravi, da se bodo cene umirile takrat, ko se bo (bistveno) povečala ponudba ali (bistveno) zmanjšalo povpraševanje. Dogodki, ki lahko do tega privedejo pa so lahko različni. "Eden od elementov visokega povpraševanja je gotovo dostopnost do posojil oziroma do denarja. Ko bodo krediti dražji, bo povpraševanje gotovo nižje. Vprašanje pa je, če bo toliko nižje, da bi to pomembno vplivalo na cene, če ostane ponudba nepremičnin nespremenjena. Na povpraševanje lahko pomembno vpliva tudi razpoloženje prebivalstva. Če namreč to pričakuje gospodarsko in ekonomsko nestabilne razmere, se gotovo bistveno težje odloča za nakup nepremičnin, kar pa lahko pomembno zavre trg. In trenutno obstajajo številni indici, ki kažejo na takšne trende."

Pravi čas za nakup nepremičnine

Bistvenega padca njihove vrednosti na dolgi rok ne moremo pričakovati. 

Marsikdo se vpraša, kdaj je pravi čas za nakup nepremičnine. Udovič ponuja enostaven odgovor, saj pravi, da je pravi čas takrat, ko jo kupec potrebuje, medtem ko je pravi čas za prodajo nepremičnine takrat, ko prodajalec potrebuje denar. "Seveda pa lahko na to odločitev, predvsem pa na naglico v teh postopkih, močno vplivajo tudi druge okoliščine. Investitorji v nepremičnine, ki teh ne potrebujejo za lastno bivanje, svoje aktivnosti prilagajajo tudi trenutnim in pričakovanim razmeram na trgu."

Mesec v letu ali letni čas je po njegovem mnenju lahko eden od faktorjev, vendar ne toliko zaradi višje ali nižje cene nepremičnine, ampak bolj zaradi vseh aktivnosti, ki so s tem povezane (npr. ogled nepremičnine v zimskem času; administrativni postopki v času počitnic ipd.).


Po besedah Udoviča je nakup nepremičnin načeloma vedno dobra naložba, saj iz narave nepremičnin namreč izhaja, da jih je na zemlji omejena količina. "To pomeni, da bistvenega padca njihove vrednosti na dolgi rok ne moremo pričakovati. Razen v primeru nepredvidenih izjemnih dogodkov in okoliščin. Po drugi strani pa lahko takšna naložba posameznika, še posebej v gospodarsko in ekonomsko nestabilnih razmerah, tudi zelo drago stane."

Zanimanje tujcev za nakup nepremičnin

Sogovornik pojasni, da uradnih podatkov o tem, koliko tujcev se odloča za nakup nepremičnine pri nas, sicer ni, še posebej za državljane tistih držav, ki na podlagi veljavne zakonodaje pri nas ne morejo pridobiti lastninske pravice na nepremičninah. "Med te spadajo tudi državljani Ukrajine in Rusije. Ti za nakup nepremičnine zato običajno ustanavljajo gospodarske družbe s sedežem v Sloveniji ali v EU. Po podatkih naših članov pa je v zadnjih mesecih res čutiti trend povečanega kupovanja nepremičnin s strani ukrajinskih tujcev. Ob tem se moramo zavedati, da na razmere pri nas, zaradi velikosti trga in skupnega števila sklenjenih poslov, relativno močno vplivajo že nominalno majhne spremembe."

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine