Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Povsem ustreznih le četrtina ponujenih stanovanj

Stanovanjski sklad RS se je prebil skozi prvi dve fazi izbiranja med ponudbami iz prvega kroga javnega poziva za odkup stanovanj. Od prispelih 89 vlog za več kot tisoč stanovanj jih je v ožjem izboru 16 (s 531 stanovanji), osem vlog pa še proučujejo. V prednostni skupini »vrednih ogleda« je za zdaj približno 250 stanovanj.
Božena Križnik, Delo
18. 9. 2017 | 13:18
21. 10. 2024 | 21:14
3:14

Direktor Stanovanjskega sklada RS (SSRS) Žiga Andoljšek je na tiskovni konferenci pojasnil, kako napreduje odkup stanovanj in kako se izvajajo postopki za dokončanje soseske Brdo. Na javni poziv za odkup stanovanj je v prvem roku na sklad prispelo 86 vlog za 1033 stanovanj v skupni vrednosti 143,3 milijona evrov, v drugem roku pa je bila razpoložljiva ponudba že precej manjša: 17 vlog za 75 stanovanj v skupni vrednosti 8,7 milijona evrov. Za zdaj sklad obdeluje prvi sveženj ponudb. Najprej so preverili, ali ponudbe ustrezajo formalnim razpisnim pogojem (in nekaj vlog takoj zavrnili), druga faza pa je bil tehnični pregled, pregled lokacij, tlorisov, demografije.

Pogajanja o cenah

Po Andoljškovih besedah je v ožjem izboru ostalo 16 ponudnikov s 531 stanovanji, osem ponudb pa še proučujejo. Prioriteto med izbranimi ima približno 250 stanovanj; zanje so že oblikovali izhodiščno ceno za pogajanje. V tretji fazi si bodo najzanimivejše enote ogledali, ponudnike seznanili s pogajalskimi izhodišči in izvedli pogajanja. Ta lahko privedejo do višje ali nižje cene, odvisno od kakovosti in vzdrževanosti stanovanj. So pa vsa stanovanja iz ožjega izbora nova in imajo uporabno dovoljenje, staro do tri leta.

Za izbrana stanovanja so na skladu za vse lokacije izdelali demografske analize, analize migracij, rodnosti, ponudbe in povpraševanja, transakcijske cene, ugotovili, ali obstaja interes za najem stanovanj, upoštevali skladove ankete o potrebah po neprofitnih stanovanjih, določili merila o površinski primernosti, določili ceno glede na velikost stanovanj, ocenili kupno moč in povpraševanje po zaposlitvah v posameznih regijah.

Pri ponudbah so bile pravne osebe uspešnejše od fizičnih. Posamezniki so namreč ponujali lastna stanovanja, po eno v večstanovanjski stavbi, večinoma so bila tudi prestara. Za neresne so se izkazali tudi ponudniki, ki so skladu ponudili stanovanja za kar 20 odstotkov višjo ceno, kot so jo sami oglaševali na spletu.

Več o odzivu na razpis in kdaj bo sklad stanovanja ponudil javnosti, si lahko preberete v četrtkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine