Pozdravljeni,
prosim za nasvet za mojo 90. letno mamo.
Letos je bil sodno uveden postopek delitve solastne stvari - nepremičnine med dediči, med katerimi je tudi moja mama.
Po pregledu parcel sem ugotovila, da v predlogu delitve manjkajo 3 parcele.
Na sodišču sem dobila darilno pogodbo, s katero sta prvotna lastnika te 3 parcele leta 1983 podarila vnukom. Nadaljnje sem ugotovila tudi, da te parcele niso bile predmet dedovanja leta 1993, česar ni opazil nihče od dedičev.
Ali obstaja zakonita pot, da se po vseh letih tako darilno pogodbo izpodbija, razveljavi, zahteva nujni delež ... saj so bili dediči prikrajšani oz. oškodovani.
Ali se z uvedbo takega postopka zadrži postopek delitve solastne stvari?
Hvala za nasvet, kako ukrepati naprej.
Pozdravljeni,
Darilna pogodba je pogodba, s katero darovalec neodplačno prepusti obdarjencu kakšno stvar ali pravico, obdarjenec pa to sprejme. Velikokrat je predmet darilnih pogodb nepremičnina (stanovanje, hiša, garaža, parcela ...), lahko pa je predmet tudi darilne pogodbe tudi premičnina (avto, motor, klavir ...). Glede na to, da je vaše vprašanje vezano na nepremičnino, se bom osredotočila na darilno pogodbo, s katero se prenaša lastništvo na nepremičnini.
Darilna pogodba za nepremičnino mora biti sklenjena v pisni obliki, lastninska pravica pa se prenese šele z vpisom obdarjenca v zemljiško knjigo. Darilno pogodbo je mogoče preklicati ali pa razveljaviti. Med preklicem in razveljavitvijo obstaja kar nekaj pomembnih razlik, ki jih bom v nadaljevanju opisala.
Darilno pogodbo je mogoče preklicati brez časovne omejitve, torej kadarkoli. Ta pravica ne zastara in se ji darovalec tudi ne more odpovedati. Darovalec lahko prekliče darilno pogodbo zaradi stiske, v kateri se je znašel po podpisu darilne pogodbe in je ogroženo njegovo preživljanje. Prav tako je možen preklic zaradi hude nehvaležnosti obdarjenca. V tem primeru obstaja časovni okvir, in sicer je darilno pogodbo možno odpovedati kadarkoli, vendar v roku 1 leta, odkar je darovalec izvedel za to nehvaležnost. Tretja možnost preklica darilne pogodbe pa je preklic zaradi pozneje rojenih otrok darovalca.
Glede na to, da vaš opisani primer ne sodi med zakonske razloge za preklic, bom pojasnila še vaše možnosti glede razveljavitve darilne pogodbe, vezano na dedovanje oziroma nujne dediče. Darilno pogodbo je torej možno tudi izpodbijati in zahtevati njeno razveljavitev. Velikokrat se to zgodi v procesu dedovanja oziroma zapuščinskega postopka, sploh če imajo dediči občutek, da je zapustnik z darilno pogodbo izrinil nujne dediče. Na podlagi izpodbijanja darilne pogodbe se lahko le ta razveljavi, obdarovanec pa mora vrniti nepremičnino oziroma predmet darilne pogodbe, ki postane del dediščine. Pri tem je treba vzeti tudi v obzir, ali je obdarjenec vedel, da bodo s tem oškodovani nujni dediči ali ne. Če je bil obdarjenec v dobri veri, potem so mu nujni dediči dolžni plačati določeno nadomestilo.
Pri izpodbijanju in razveljavitvi darilne pogodbe pa je treba upoštevati roke. Izpodbijanje darilne pogodbe je namreč možno v roku 1 leta od trenutka, ko je oseba izvedela za razloge razveljavitve, vendar pa ta pravica ugasne v roku 3 let od sklenitve darilne pogodbe. Zakonodaja na tem mestu varuje tudi načelo prostega razpolaganja s premoženjem za čas življenja, kar je tudi logično, saj bi v nasprotnem primeru vladala negotovost.
V vašem primeru darilne pogodbe, ki je bila podpisana leta 1983, ni mogoče izpodbijati. Prav tako to ni bilo mogoče leta 1993 v zapuščinskem postopku, saj je bila darilna pogodba sklenjena 10 let prej.
Lep pozdrav!