Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Svetovalnica: Ali lahko izpodbijam prodajo gozda

Pravnica odgovarja na vprašanje bralca o pravilnosti postopka prodaje gozda in predkupni pravici.
Foto: ronstik/Shutterstock
Foto: ronstik/Shutterstock
Urša Zupan
31. 3. 2023 | 17:02
22. 10. 2024 | 19:13
4:05

Lep pozdrav,

lastnica gozda, ki meji z nami, želi prodati gozd oz. naj bi to že storila.

Gozda ni bilo na oglasni deski - kako zdaj naprej, ali lahko kako izpodbijamo prodajo, kajti gozd se je prodal tretji osebi in za večjo vsoto, kot je njegova vrednost.

Prosim za obrazložitev.

Hvala.


bralec

Pozdravljeni,

hvala za vaše vprašanje in upam, da bom ovrgla vaše dvome oziroma sume o prodaji gozda vaše sosede. Kot najbrž že veste, je prodaja kmetijskega zemljišča, kmetije ali gozda podvržena posebnemu postopku, ki je urejen v Zakonu o kmetijskih zemljiščih.

Zemljišča, ki so naprodaj, so objavljena na oglasnih deskah upravnih enot in na državnem portalu eUprava, postopek pa je naslednji: lastnik nepremičnine, torej gozda, mora objaviti ponudbo, ki mora vsebovati podatke o prodajalcu, podatke o gozdu (parcelna številka, katastrska občina, površina), ceno in tudi morebitne druge pogoje. Upravna enota, na območju katere kmetijsko zemljišče, gozd ali kmetija leži, mora ponudbo objaviti na oglasni deski in na enotnem državnem portalu eUprave. Ponudba mora biti objavljena na oglasni deski in na državnem portalu eUprave 15 dni. Rok za sprejem ponudbe je 15 dni od dneva, ko je bila ponudba objavljena na oglasni deski upravne enote. Če v tem času nihče ne sprejme ponudbe, mora prodajalec, če še želi prodati kmetijsko zemljišče, gozd ali kmetijo, ponudbo ponoviti, torej ne more prodati brez objave. Predvsem je to pomembno zaradi predkupnih upravičencev, kamor sodite tudi vi.

Pri nakupu gozda lahko uveljavljajo predkupno pravico predkupni upravičenci po naslednjem vrstnem redu:

  • solastnik;
  • lastnik, katerega zemljišče meji na gozd, ki se prodaja;
  • drug lastnik, katerega gozd je najbližje gozdu, ki se prodaja.

Pri nakupu varovalnega gozda ima predkupno pravico tudi država, pri nakupu gozda s posebnim namenom pa država ali lokalna skupnost. Če pri nakupu gozda s posebnim pomenom lokalna skupnost prednostne pravice ne uveljavi, ima prednostno pravico lastnik, katerega zemljišče meji na gozd, ki se prodaja. Če je bila ponudba o nameravani prodaji kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije sprejeta, ta prodajalca zavezuje, da s predkupnim upravičencem oziroma drugo osebo, ki je pravilno sprejela ponudbo, sklene prodajno pogodbo pod pogoji iz ponudbe. Ko kupec poda pisno izjavo o sprejemu ponudbe, ki jo priporočeno pošlje upravni enoti ali neposredno vloži na upravni enoti, upravna enota po preteku roka za sprejem ponudbe obvesti vse sprejemnike ponudbe in prodajalca priporočeno s povratnico o tem, kdo je ponudbo sprejel v roku.

Kupec, ki sklene pravni posel z lastnikom nepremičnine, vloži vlogo za odobritev pravnega posla na upravno enoto, na območju katere leži nepremičnina oziroma njen pretežni del. Vloga se vloži najpozneje v tridesetih dneh po poteku roka za sprejem ponudbe. Vlogi je treba priložiti sklenjeno pogodbo o pravnem poslu. V odobritvi se skriva tudi varovalka, saj je odločba, ki jo izda upravna enota nujno potrebna oziroma omogoča vpis novega lastnika v zemljiško knjigo. Torej, če je bil postopek prodaje izpeljan mimo vseh predpisov, do vpisa v zemljiško knjigo ne more priti. Če pa se po nekem spletu okoliščin to vendarle zgodi, pa je takšna prodaja nična.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine