20. 9. 2023
davek od dobička, prodaja parcele, svetovalnica, pravno svetovanje, hipotekarni kredit, nakup nepremičnine
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Ali se za prodajo parcele ravno tako plača davek od dobička
Zdravo,
želimo kupiti hišo. Gre za dve parceli skupaj - na eni stoji hiša, druga pa je zazidljiva.
Ker bom vzela hipotekarni kredit, bi ga rada vezala samo na parcelo s hišo in ne na obe skupaj. Je v tem primeru potrebno, da se naredita dve pogodbi - kar verjetno posledično pomeni tudi dvojne stroške (notarski itd ...), ali se motim?
Prosim tudi za informacijo, ali se za prodajo zazidljive parcele ravno tako plača kakšen davek od dobička?
Hvala za nasvet in pomoč.
- Irena
Pozdravljeni,
glede na to, kar navajate, kupujete dve nepremičnini, in sicer hišo, ki stoji na eni parceli in še zazidljivo zemljišče, ki je vpisano na drugi parceli. Predvidevam, da sta obe nepremičnini (hiša in nezazidano stavbno zemljišče) vpisani v Zemljiško knjigo.
Lastninska pravica se ob prodaji nepremičnin prenaša s kupoprodajno pogodbo, zemljiškoknjižnim dovolilom in še z vpisom v Zemljiško knjigo. Pri nakupu nepremičnine se velikokrat pojavi moment hipotekarnih kreditov. Gre za to, da sredstva, ki si jih izposodimo pri banki, zavarujemo tako, da zastavimo bremen prosto nepremičnino, ki jo imamo v lasti (jo bomo imeli v lasti) in s katero lahko prosto razpolagamo. Hipoteka je zastavna pravica in se ustanovi z vpisom v Zemljiško knjigo. Zastavimo lahko hišo, stanovanje, vikend ali pa tudi nezazidano stavbno zemljišče, ki je seveda prosto bremen.
Odgovor na vaše vprašanje se dejansko skriva v vrednosti obeh nepremičnin in višini kredita, ki ga potrebujete. Torej, če iz sodne cenitve nepremičnine, ki je običajno potrebna v primeru hipotekarnih kreditov, izhaja, da je vrednost hiše zadostna za zavarovanje terjatve, potem se lahko hipoteka vpiše samo na nepremičnini, ki je predmet zavarovanja kredita. Če pa vrednost ni zadostna, pa bo banka za zavarovanje svoje terjatve zahtevala tudi vpis hipoteke na drugo parcelo oziroma v vašem primeru na nezazidano stavbno zemljišče. V tem primeru govorimo o skupni hipoteki. Ne glede na to, katera nepremičnina bo služila za zavarovanje kredita, se lahko naredi ena kupoprodajna pogodba.
Kar pa se tiče dohodnine od dobička iz kapitala od odsvojitve nepremičnine, pa je zemljišče, na katerem je dovoljena gradnja, prav tako podvrženo obdavčitvi, enako kot stanovanje ali hiša. Stopnja davka, določena v višini 25 %, se na vsakih dopolnjenih pet let imetništva nepremičnine zmanjšuje (po petih letih bo stopnja 20 %, po desetih letih pa 15 %), po petnajstih letih imetništva nepremičnine pa se tega davka ne plača.
Lep pozdrav!