Pozdravljen,
sem skrbnik brata, ki je v domu in ima hudo demenco. Star je 59 let, zdravniki so mu postavili diagnozo 85-letnika - tako hudo je.
Sem skrbnik, določen s strani sodišča in centra za socialno delo. Pred mnogo časa sem se odpovedal vsemu premoženju njemu v prid. Sedaj se iz njegovih prihrankov plačuje dom, kjer biva. Ko bi ti prihranki skopneli, bi zanj v domu skrbel sin moje žene - sam žal nimam otrok in tudi brat nima nikogar razen mene. Brat ima hišo in malo vrta zraven. Ženin sin bi skrbel in plačeval razliko v domu - ali lahko po smrti mojega brata on dobi hišo in vrt? Sam sem hudo bolan, zato bi rad čim prej predal to skrb njemu, ki je zdrav in delaven.
Zanima me, kako to urediti in kam se moram obrniti? Ne želim, da bi hišo prevzela občina, saj sem nezmožen plačevati bratov dom in še vzdrževati njegovo hišo z okolico, saj je ta precej daleč od mojega kraja bivanja. Prosim za nasvet, kako rešiti ta problem.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Pozdravljeni,
če prav razumem, bi radi uredili prenos lastninske pravice hiše in vrta vašega brata na sina vaše žene, kar bi radi pogojevali s skrbjo za vašega brata in s plačevanjem doma od določenega trenutka naprej.
Naša zakonodaja pozna pogodbo o dosmrtnem preživljanju in pa pogodbo o preužitku. Pri obeh gre v bistvu za odplačni pravni posel, razlika med njima pa je, da se s pogodbo o preužitku premoženje na prevzemnika prenese že za čas življenja preužitkarja, s pogodbo o preživljanju pa je to preloženo na čas preživljančeve smrti. Ker ste izpostavili, da bi radi, da hišo po smrti vašega brata dobi sin vaše žene, potem predlagam, da se podpiše pogodba o preživljanju, saj le-ta najbolj realno povzema vašo situacijo.
Pogodba o dosmrtnem preživljanju je pogodba, s katero se preživljalec zaveže, da bo preživljal preživljanca, pri tem pa preživljanec izjavi, da mu zapušča celotno premoženje ali del premoženja, v vašem primeru hišo z vrtom. Izročitev premoženja je odložena do smrti izročitelja. V takšno pogodbo se lahko zelo natančno vnesejo vse obveznosti preživljalca, da kasneje ne bi prišlo do kakršnihkoli dvomov glede pričakovanj enega ali drugega. Običajno je v pogodbi zapisano, kaj se pričakuje od preživljalca, in sicer gre običajno za fizično skrb, kot je na primer pomoč pri nakupovanju, skrbi za higieno, spremstvo pri zdravniku ipd., velikokrat pa se notri znajde tudi plačilo doma za ostarele ali pa plačevanje drugih stroškov. Račune je treba hraniti, saj predstavljajo znižanje davčne osnove za odmero davka. Pogodba mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa, prijaviti pa jo je treba tudi davčnemu uradu.
Upam, da vam je moj odgovor v pomoč.