Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Svetovalnica: Kako se pri prodaji nepremičnine izogniti plačilu davka na dobiček

Pravnica odgovarja na vprašanje bralca o tem, kako se izogniti davku na dobiček pri prodaji nepremičnine.
Foto: LeManna/Shutterstock
Foto: LeManna/Shutterstock
Urša Zupan
14. 6. 2023 | 12:26
22. 10. 2024 | 19:45
3:31

Pozdravljeni,

kako se izogniti davku na dobiček pri prodaji nepremičnine?

Moj primer je sledeč: avgusta leta 2022 sem v Ljubljani kupil stanovanje, za katero sem odštel 200.000 evrov.

V tem času sem pridobil gradbeno dovoljenje za gradnjo hiše. Ker je le-to veljavno pet let, bi v roku dveh let stanovanje rad prodal in začel graditi hišo.

Trenutno sem v novem stanovanju prijavljen le začasno, medtem ko imam stalno bivališče prijavljeno pri starših.

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav.


Dragan

Pozdravljeni,

o davku na dobiček oziroma o dohodnini od kapitalskega dobička je bilo napisanega že kar veliko. Gre za davek, ki ga morate plačati poleg davka na promet nepremičnin, če bo pri prodaji predmetnega stanovanja dobiček seveda nastal. Pri odmeri dohodnine od dobička iz kapitala je namreč davčna osnova razlika med vrednostjo kapitala ob pridobitvi nepremičnine, torej 200.000 evri in ob odsvojitvi, torej prodaji nepremičnine. Torej ni nujno, da se dohodnina od dobička iz kapitala sploh plača, nastati mora razlika v vrednosti. Stopnja davka, določena v višini 25 %, se na vsakih dopolnjenih pet let imetništva nepremičnine zmanjšuje (po petih letih bo stopnja 20 %, po desetih letih pa 15 %), po petnajstih letih imetništva nepremičnine pa se tega davka ne plača. Davčna stopnja se lahko zniža tudi za normirane stroške, za plačan davek z naslova dediščin in daril ter za dejanske stroške vlaganja v nepremičnino, ki jih lahko dokazujete z računi izvajalcev, ki ste jih pri obnovi najeli.


Glede na to, da ste stanovanje kupili leta 2022, v katerem imate prijavljeno samo začasno prebivališče, tudi ne sodite med izjeme oziroma niste upravičeni do oprostitve plačila. Do oprostitve so namreč upravičeni lastniki stanovanj, ki so v stanovanju ali hiši imeli prijavljeno stalno prebivališče in so tam tudi dejansko živeli vsaj zadnja 3 leta pred prodajo.

Glede na veljavno zakonodajo ste torej ob prodaji dolžni plačati dohodnino od dobička iz kapitala, če je ta seveda nastal, torej če je cena, po kateri boste stanovanje prodali, višja od cene, po kateri ste ga kupili, v stanovanje pa niste vlagali.

Lep pozdrav!

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine